خانه / آخرین اخبار / انتقاد چنگیز مهدی‌پور از رواج موسیقی‌ ضعیف

انتقاد چنگیز مهدی‌پور از رواج موسیقی‌ ضعیف

چنگیز مهدی پور یکی از آشیق‌های معاصر آذربایجان، درباره چگونگی به نت درآوردن موسیقی آشیقی توضیح داد.

به گزارش یول‌پرس، چنگیز مهدی‌پور یکی از شناخته شده‌ترین آشیق‌های معاصر آذربایجان، با انتقاد از پخش و تبلیغ موسیقی‌های ضعیفی که باعث تغییر و تنزل ذائقه موسیقایی مخاطبین شده، از مردم خواست موسیقی خوب بشنوند و از آن حمایت کنند.

مهدی‌پور، با اشاره به نت درآوردن موسیقی آشیقی برای اولین بار، توضیح داد: «برای نت درآوردن موسیقی آشیقی، با تمام مخالفت‌هایی که از سوی آشیق‌های قدیمی شد، اعتقاد و ایمان داشتم و بدون اینکه به اصالت ساز دست بزنم، به گونه ای نوآوری ایجاد کردم که این موسیقی همه پسند شده است. اکثر جوان‌ها که تا حدودی با موسیقی آشیقی قهر کرده بودند دوباره ارتباط خوبی با آن برقرار کردند. با این کار سعی و تلاش داشتم تا به شناساندن موسیقی آذربایجان به دنیا کمکی کرده باشم، ناگفته نماند اجرای این موسیقی به صورت علمی سبب شد که در کنسرت‌ها مخاطبین زیادی از بین غیر تورک‌ها داشتیم. اگر ما ایمان داریم که آلات موسیقی آشیقی جزء موسیقی است، مثل همۀ ژانرها باید ساز یا موسیقی خودمان و همچنین قابلیت‌های آن را به دنیا معرفی کنیم. آن‌ها وقتی ساز را با قابلیت خوب می‌بینند مثل سازهای خودشان با حمایت سازمان یونسکو برای نسلهای آینده نگه می‌دارند.»

این هنرمند موسیقی با انتقاد از کم محلی مسئولین نسبت به موسیقی بومی گفت: «کم لطفی هایی از طرف مسئولین به هنر و هنرمندان شده که متأسفانه تأثیرات منفی داشته است. من می‌توانم بگویم که دهۀ ۷۰ دهۀ شکوفایی موسیقی و بلکه موسیقی تمام قومیت‌های ایران بود. در این دهه موسیقی  آذربایجان، بختیاری، لرستان و کردستان و بقیۀ نواحی به نوعی بهتر شنیده شدند. جشنواره هایی که در دهۀ ۷۰ برگزار می‌شد خیلی با عظمت بود و حتی در هر جشنواره تا ۵۰۰ گروه شرکت می‌کردند. یا وقتی می‌خواستند موسیقی برای خارج از کشور بفرستند نه تنها از موسیقی سنتی بلکه از تمام ژانرهای موسیقی استفاده می‌کردند و این خود سبب به وجود آمدن انگیزه می‌شد. خود من در کار هنری‌ام مدیون‌ همان دهۀ ۷۰ هستم.»

وی در ادامه افزود: «وقتی کنترل موسیقی از مسئولین سلب می‌شود بالاخره مردم هم مسئولیت‌هایی دارند، الان موسیقی هایی هستند که حتی در ژانر خودشان از نظر محتوا و تکنیک در سطح پایینی قرار دارند، ولی طوری تبلیغ شده اند که ذائقۀ موسیقایی مردم را تنزل داده و عوض کرده است. مردم ما باید به این مسئله خیلی دقت کنند و موسیقی‌های خوب را بشنوند و از آن حمایت کنند.»

چنگیز مهدی‌پور در پایان صحبت‌هایش با نارضایتی از وضعیت فعلی موسیقی، خاطرنشان کرد: «وضعیت موسیقی خوب نیست، به دلیل اهمیت ندادن مسئولین و عدم حمایت مجبور هستم در کشورهای همجوار یا دیگر کشورها کار خود را ادامه دهم، الان من در جمهوری آذربایجان هم تدریس می‌کنم. رئیس کنسرواتوار آذربایجان دو سه جلسه همکاری با من گذاشته اند، فعلاً نرفتم ولی با وضعیت عدم احساس مسئولیتی که به وجود آمده متأسفانه خواسته یا ناخواسته باید ما وطن خود را ترک کنیم، واقعیت این است که ما هر جای دنیا برویم، شهروند دوم هستیم. من هیچ وقت دوست ندارم کشور و شهر خودم را ترک کنم و به جای دیگری بروم، من اگر امروز به این جایگاه رسیده‌ام، مدیون کشورم هستم.»/خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *