خانه / آخرین اخبار / مرحله دوم و سوم رهاسازی آب به دریاچه اورمیه بهمن و فروردین انجام می‌شود
ستاد احیای دریاچه اورمیه:

مرحله دوم و سوم رهاسازی آب به دریاچه اورمیه بهمن و فروردین انجام می‌شود

نماینده استانی ستاد احیای دریاچه اورمیه در آذربایجان‌غربی گفت: مرحله نخست رهاسازی آب به دریاچه آب در حال انجام بوده و مرحله دوم و سوم نیز بهمن امسال و فروردین 98 انجام می‌شود.

به گزارش یول‌پرس، فرهاد سرخوش با اشاره به اینکه مرحله نخست رهاسازی آب به دریاچه اورمیه، از سدهای زولا، مهاباد و شهرچایی در نظر گرفته شده و رهاسازی از سد مهاباد پایان یافته است اظهار کرد: در مرحله دوم، حجم آب رهاسازی شده توسط شورای حفاظت مشخص شده و سپس رهاسازی در بهمن ماه انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: از ۹۲ میلیون مترمکعب که در مرحله نخست رهاسازی قرار است انجام شود، ۶۵ میلیون مترمکعب انجام شده و اگر بارش‌ها به همین صورت پیش رود و طبیعی باشد در فروردین سال آینده به احتمال فراوان مرحله سوم رهاسازی صورت گیرد.

نماینده استانی ستاد احیای دریاچه اورمیه در آذربایجان‌غربی گفت: هر سد برای خود مصرف منابع آب شرب و کشاورزی داشته و پس از اینکه این حقابه حفظ شد، مازاد آن به حقابه زیست‌محیطی اختصاص داده می‌شود و نزولات جوی نیز هر قدر بیشتر باشد حقابه زیست‌محیطی افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون تراز دریاچه اورمیه ۱۲۷۰٫۳۵ است اظهار کرد: این تراز نسبت به سال گذشته هشت سانتی‌متر افزایش داشته و اینک دریاچه اورمیه یک هزار و ۸۱۹ کیلومتر مربع وسعت دارد و حجم آن یک میلیارد و ۱۲۰ میلیون متر مکعب است.

سرخوش در ادامه با اشاره به اینکه هم اکنون کشاورزی پایدار با همکاری سازمان ملل و دولت ژاپن در استان در حال انجام است گفت: دولت ژاپن سالانه یک میلیون دلار کمک انسان‌دوستانه برای کشاورزی پایدار در منطقه انجام می‌دهد.

وی در ادامه بیان کرد: شنبه تا دوشنبه هفته آینده، در میاندوآب نمایشگاه دستاوردهای کشاورزی پایدار برای علاقه‌مندان به نمایش گذارده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *