خانه / آخرین اخبار / ۲۷ سال از اشغال خان کندی گذشت

۲۷ سال از اشغال خان کندی گذشت

۲۷ سال قبل شهر خان کندی و منطقه استراتژیک کرکیجهان جمهوری آذربایجان توسط ارتش متجاوز ارمنستان اشغال گردید.

به گزارش یول پرس، پاکسازی قومی شهر خان کندی مرکز قره باغ کوهستانی از سال ۱۳۶۸ شمسی شروع گردید. تورک های آذربایجانی خان کندی و اطراف آن تحت تعقیب قرار گرفته و از خانه و کاشانه خود توسط ارامنه رانده شدند. پاکسازی قومی و اشغالگری های ارامنه از پنجم تا هفتم دی ماه ۱۳۷۰ شدت گرفت و در همین زمان شهر خان کندی توسط نظامیان ارمنستان اشغال شد.

اهالی روستاها، نیروهای خودجوش مردمی، پلیس تازه تاسیس این منطقه و گروهی از ارتش ملی آذربایجان تا روز اشغال بخش کرکیجهان شهر خان کندی در حال مقاومت در برابر اشغالگران ارمنی بودند.

بر اثر هجوم نیروهای ارمنی از خان کندی به طرف کرکیجهان و استفاده از سلاح های سنگین توسط قوای اشغالگر، نیروهای تورک مجبور به عقب نشینی شدند. در طی مقاومت نیروهای خودجوش، مردم عادی موفق به خروج از منطقه شدند.

در هفتم دی ماه ۱۳۷۰ با اشغال منطقه استراتژیک کرکیجهان، شهر خان کندی و اراضی اطراف آن به اشغال متجاوزان ارمنی در آمد. قبل از اشغال خان کندی، ۱۷۹۶ نفر در قالب ۳۵۰ خانوار در این مناطق زندگی می کردند که پس از هجوم وحشیانه ارامنه، تمامی امکانات زیرساختی از جمله دو دبیرستان، مهدکودک، کتابخانه، باشگاه ورزشی، دفتر مخابرات، چندین مغازه، یک درمانگاه، پنج کارگاه و کارخانه های تولید مواد غذایی نابود شدند.

در پی این درگیری ها ۳۴ تورک آذربایجانی شهید شده و ۱۵۰ نفر نیز مصدوم شدند که در میان این شهدا ۳ زن و ۲ کودک نیز مشاهده می شد.

مسلمانان تورک خان کندی همانند سایر قره باغی های آواره شده رنج های زیادی را متحمل شده اند. هم اکنون آن ها در ۳۸ شهر و منطقه جمهوری آذربایجان اسکان داده شده اند.

تا قبل از سال ۱۸۱۳ میلادی حتی یک ارمنی نیز در خان کندی وجود نداشت. بعدها براثر سیاست های پاکسازی قومی روسیه، مهاجران ارامنه در این منطقه اسکان داده شده اند. در زمان شوروی، پاکسازی قومی تورک های خان کندی شدت یافت و تعداد خانوارهای ارمنی در این شهر افزایش یافت. در سال ۱۹۲۳ میلادی و براساس سیاست روسیه بخش قره باغ آذربایجان به مرکزیت خان کندی خودمختار شد و سیاست ارمنی سازی قره باغ فعال تر شد.در ششم اکتبر سال ۱۹۲۳ و با مهاجرت ارامنه به خان کندی، اسم این شهر تغییر یافته و به افتخار استفان شاعومیان، جلاد معروف و عامل قتل عام تورکهای مسلمان آذربایجان به استپاناکرت تغییر نام داده شد و اداره این منطقه خودمختار به ارامنه داده شد. در زمان شوروی سابق، تورک های آذربایجانی به تدریج از قره باغ اخراج شده اند. طی سال های ۱۹۸۸ تا ۱۹۸۹، خان کندی به مرکز تجزیه طلبان تروریست ارمنی تبدیل شده بود. تروریسم ارمنی تحت حمایت مسکو در ۲۸ دسامبر ۱۹۹۱(هفتم دی ماه ۱۳۷۰)، تورک ها را به زور و وحشیانه از خان کندی اخراج کردند و به طور کامل خان کندی را اشغال کردند.

یک دیدگاه

  1. مرگ بر عرعرمنستان جعلی

    11
    1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *