خانه / آخرین اخبار / حذف کتاب از تسهیلات پست مطبوع

حذف کتاب از تسهیلات پست مطبوع

چند روزی است که ناشران و فروشگاه‌های کتاب شاهد توقف تخفیف‌های ارائه شده به ناشران و کتابفروشی‌ها برای ارسال کتاب بوده و شرکت پُست از ارائه این خدمات (ارسال کتاب‌ با تخفیف ۴۰ درصد) امتناع کرده و رئیس روابط عمومی پست آذربایجان‌غربی نیز این خبر را تائید کرد.

به گزارش یول‌پرس، هزینه ارسال کتاب برای فروشگاه‌های کتاب، مجلات، نشریه  و روزنامه که مشمول تسهیلات تخفیفی پست مطبوع می‌شدند، از حدود یک هفته پیش، فروشگاه‌های کتاب، خبر از حذف این تسهیلات و افزایش هزینه‌های ارسال دادند.

بیش از سه سال پیش (اول مردادماه ۹۴) معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از آغاز اجرای تفاهمنامه‌ای با شرکت پُست جمهوری اسلامی ایران خبر داد که بر اساس آن کتاب‌های ناشران و فروشگاه‌های از آن پس با تخفیف ۴۰ درصدی به نقاط مختلف کشور ارسال می‌شدند.

متعاقب امضای این تفاهمنامه، شرکت پُست با ارسال نامه‌ای به ادارات کل خود، دستور اِعمال تخفیف ۴۰ درصدی در ارسال کتاب‌های ناشران را ابلاغ کرد و تمامی ناشران، کتاب‌فروشان، موزعان و پخش‌کنندگان کتاب معرفی شده از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌توانستند از آن بهره‌مند شوند.

«نیکنام حسینی‌پور» که آن زمان به عنوان مشاور در این معاونت وزارت ارشاد فعالیت می‌کرد، در این باره گفته بود: «در صورت تمایل ناشران و کتاب‌فروشان هزینه‌های پستی آن‌ها پس از انعقاد قرارداد با شرکت پست، به صورت غیرنقدی محاسبه و به صورت ماهانه تسویه می‌شود و دیگر نیازی نیست که ناشر یا کتابفروش، برای هر مرسوله پستی، وجه مربوط به آن را همان زمان پرداخت کند. همچنین مطابق دستورالعمل اجرایی این تفاهمنامه، مبلغی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ تومان برای هر بسته پستی به عنوان بیمه دریافت می‌شود و هر یک از بسته‌ها تا سقف ۵۰۰ هزار تومان بیمه می‌شوند».

دو سال پس از اجرایی شدن مفاد تفاهمنامه یادشده میان وزارت ارشاد و شرکت پُست، حسین نعمتی مدیرعامل شرکت ملی پُست ایران، اردیبهشت ماه امسال در این باره گفت: «تفاهم نامه مشترک از سال گذشته بین موسسه خانه کتاب و شرکت پست به امضا رسید و همچنان محفوظ است».

مدیرعامل پُست در مورد امکان تمدید مهلت این تفاهمنامه میان طرفین هم اعلام کرد: «بعد از جمع بندی کارشناسی و البته درصورت نبود منع قانونی، شرکت پست برای اعمال این تخفیف‌ها آمادگی لازم را دارد».

چند روزی است که ناشران و فروشگاه‌های کتاب عنوان کرده‌اند که در مراجعه به باجه‌های پُستی، به آنها گفته شده که تخفیف‌های ارائه شده به ناشران طی دو سال گذشته، متوقف شده و شرکت پُست از ارائه این خدمات (ارسال کتاب‌های ناشران با تخفیف ۴۰ درصد) برای کتاب‌ها امتناع می‌کند.

همچنین در حال حاضر، امکان انتخاب دو گزینه «M کیسه» (شامل: روزنامه، نشریات و یا کتاب با وزنی بین ۵ تا ۳۰ کیلوگرم) و همچنین «مطبوع» (شامل مطبوعات و نشریات با حداکثر وزن مجاز ۲ کیلوگرم) و دسترسی به نرخ‌های جدید مرسولات پستی برای این موارد در «سامانه محاسبه نرخ مرسولات پُستی» (وبسایت شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران)، مقدور نیست.

باید افزود که رئیس خانه کتاب پیش‌تر اعلام کرده بود در حال مذاکره با شرکت پست برای تمدید تسهیلات پست مطبوع برای کتاب هستیم.

امیر مهرکیا، رئیس روابط عمومی پست آذربایجان‌غربی نیز در گفتگو با خبرنگار یول‌پرس، با تائید این خبر گفت: این تسهیلات برای مطبوعات پیش‌بینی شده بود که مرسولات کتاب نیز از آن استفاده می‌کردند اما طی بخشنامه جدید شرکت ملی پست ایران، مطبوع را شامل نشریه، روزنامه و مجلات دانسته‌اند و کتاب از این لیست حذف شده است.

مهرکیا ادامه داد: هزینه ارسال مطبوعات براساس تعرفه‌های سال ۸۵ و براساس تسهیلات می‌باشد و از این پس ارسال کتاب با تعرفه معمولی محاسبه خواهد شد.

با استناد به سخنان مدیران فوق و با توجه به افزایش قیمت کاغذ ( در نتیجه افزایش قیمت کتاب) که مشکلات فراوانی را برای ناشران ایجاد و در نتیجه کاهش سرانه مطالعه کتاب را باعث شده بود، حال باید شاهد افزایش دوباره قیمت کتاب باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *