خانه / آخرین اخبار / همایش تکریم «قیزیل‌باش‌ها» در اردبیل برگزار می‌شود

همایش تکریم «قیزیل‌باش‌ها» در اردبیل برگزار می‌شود

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از برنامه ریزی جهت برگزاری همایش تکریم جایگاه قیزیل‌باش‌ها در شکل گیری حکومت صفوی در سال آینده خبر داد.

به گزارش یول‌پرس، نادر فلاحی در جمع خبرنگاران افزود: این مهم پیرو دغدغه نماینده ولی فقیه در استان و با هدف معرفی و اطلاع رسانی هرچه گسترده قیزیل‌باش‌ها به عنوان سربازان دوره صفوی در دستور کار اداره کل قرار گرفته است.

وی با تاکید به اینکه قیزیل‌باش‌ها به دلیل کلاه مخصوص قرمز رنگ خود به این نام خوانده شده و در شکل گیری حکومت شیعی در دوره حکومت صفویان خدمات شایان توجهی داشتند، اضافه کرد: هدف ما در این همایش معرفی هرچه بیشتر اقدامات قیزیل‌باش ها و نقش آن در تاریخ ایران اسلامی و شکل گیری یک حکومت  متحد است.

به گفته مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کلاه قیزیل‌باش ها از ۱۲ بخش تشکیل می‌شد که نماد اعتقاد به ۱۲ امام در دین شیعیان است و به همین منظور معرفی البسه سنتی و تمامی نمادهای مرتبط با قیزیل‌باش‌ها در ایام پیک مسافر به شکل های مختلف اجرا می شود.

فلاحی با بیان اینکه از جمله از طریق البسه متحد الشکل نگهبانان دو بقعه شیخ صفی و شیخ کلخوران لباس سنتی قیزیل‌باش در ایام نوروز معرفی خواهد شد، اظهار کرد: معاونت میراث فرهنگی و پژوهشکده صفویه شناسی نیز مسئولیت دارد تا نسبت به تحقیق و پژوهش و حمایت از پژوهش های دانشگاهی حول محور قیزیل‌باش ها اقدام کند.

وی با تاکید به نقش صفویه در شکل گیری حکومت منسجم شیعی درکشور، اضافه کرد: خدمات قیزیل‌باش‌ها و شاه اسماعیل صفوی در انسجام کشور بی نظیر بوده و اردبیل در طول تاریخ به عنوان پایتخت معنوی صفویان شناخته می شود، بطوریکه مسئولیت امروز آگاهی بخشی به نسل آینده است./ ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *