خانه / آخرین اخبار / بی‌عدالتی باعث اعتراض قومیت‌ها می‌شود + ویدئو
نائب رئیس مجلس مطرح کرد؛

بی‌عدالتی باعث اعتراض قومیت‌ها می‌شود + ویدئو

پزشکیان گفت: اگر ما بپذیریم که اختیارات را به سیستم بدهیم اجازه نخواهیم داد فردی با استفاده از خلا، باعث سواستفاده و جدایی قومیت‌ها بشود. یعنی ما حقوق اولیه قومیت ها را نمی‌دهیم و می‌گوییم همه باید فارس باشند و از طرفی در صورتی که پیامی برروی تابلو مغازه‌ها فارسی نباشد با تو برخورد می‌کنند؛ کجای قانون گفته است که اگر تابلویی فارسی نباشد باید برخورد کرد؟

به گزارش یول‌پرس؛ مسعود پزشکیان در خصوص بکاربردن واژه «ملت آذربایجان» توسط برخی نمایندگان گفت: لغت‌ها شاید به معنای ادبی آن که می‌شناسیم نباشند، و برخی مواقع برای قومیت یا نژادی واژه «ملت ما» بکار می‌برند؛ اینکه ملت ایران مجموعی است از قومیت‌ها و یا ملت‌ها است و یا هرچیزی که می‌گوییم، شکی نیست و کندروی یا تندروی راه اشتباهی است اگر ما قانون را در چهارچوبی که هست بپذیریم و اختیارات قومیت‎‌ها را در چهارچوب قانون به آنان واگذار کنیم و میدان بدهیم، ما در چهارچوب قانون یک امت و ملت خواهیم شد همچنان که در گذشته نیز باهم بوده‌ایم و آمریکا خواستار جدایی قومیت‌ها و گروه‌ها است. رسول خدا وقتی این امت‌ها را باهم متحد کرد گفت :” یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاکُم مِّن ذَکَرٍ وَأُنثَىٰ وَجَعَلْنَاکُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا  إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ ” یعنی خدا مرا اینطور آفریده است، مرا تورک، دیگری را بلوچ و دیگری را خوزستانی و عرب، و یعنی فرقی بین انسان‌ها نیست. تفکری که یکی را برتر می‌داند آن تفکر است که باعث عناد و مقاومت در مقابل قومیت دیگر را به وجود می‌آورد.

وی با اشاره به لزوم افزایش اختیارات قومیت‌ها، ادامه داد: اگر ما بپذیریم که اختیارات را به سیستم بدهیم اجازه نخواهیم داد فردی با استفاده از خلا، باعث سواستفاده و جدایی قومیت‌ها بشود. یعنی ما حقوق اولیه قومیت ها را نمی‌دهیم و می‌گوییم همه باید فارس باشند و از طرفی در صورتی که پیامی برروی تابلو مغازه‌ها فارسی نباشد با تو برخورد می‌کنند؛ کجای قانون گفته است که اگر تابلویی فارسی نباشد باید برخورد کرد؟ وقتی شما تندروی می‌کنید در طرف مقابل نیز تندروی‌ها بروز می‌کنند.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر با اشاره به برابری تمام قومیت‌ها در ایران گفت: اگر بر اساس گفته خدا برتریت براساس تقوا باشد نه براساس زبان، نژاد، قومیت و رنگ پوست، این اختلافات به وجود نمی‌آید؛ بازهم نمی‌دانم آقای حضورت پور و یا آقای قاضی پور چه چیزی گفته‌اند اما بهانه هایی در جامعه وجود دارد و بحث‌هایی در بین قومیت‌ها به وجود آمده و ریشه آن به دلیل برخورد ما با آنهاست.

مسعود پزشکیان در پایان اظهار کرد: اگر ما براساس عدالت و قانون عمل کنیم مشکل حل خواهد شد و وقتی فراتر از قانون تصمیم گرفته و فراتر از عدالت اعمال قدرت کنیم مشکل حل نخواهد شد. حال اگر حقوق شهروندی براساس عدالت باشد باید عمل کرد اما وقتی می‌بینیم که من تورک، لر، کرد و … در دولت و حاکمیت جایگاهی ندارم و یا نمی‌توانم استخدام شوم این غیرعادلانه است، و این بی‌عدالتی باعث می‌شود من اعتراض کنم و اگر اعتراض نکنم زنده نیستم و اگر حق من را ندهند من مجبورم به روندهایی مانند جدایی، اعتراض کنم. اگر باهم عادلانه رفتار کنیم و به هم توهین و مسخره نکنیم این اتفاقات نخواهد افتاد.

 

یک دیدگاه

  1. جناب پزشکیان قوم یعنی فامیل واز یک نژاد در حالی که در ایران ملتهای گوناگون زندگی میکنند مثل عرب تورک وبلوچ و فارث ، بکار بردن قوم ویا قومیت برای فارث کوت یا لر ومازنی وگیلک اشکالی نداشته باشد چون خواهر برادرن ولی بکار بردن کلمه قوم برای ملت تورک توهین است ما هیچ فامیلیتی با ملت فارث نداریم هرچند خیلی از کلمات و فرهنگمان را مال خودشان میدانند ولی در کل ملت تورک یک ملت جدا از کلیه ملل ساکن در ایران است که نه فرهنگش ونه زبانش هیچ نسبتی با هم ندارند

    4
    3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *