خانه / آخرین اخبار / شمار مسلمانان اویغور نگه داری شده در کمپ ها از ۳ میلیون عبور کرد

شمار مسلمانان اویغور نگه داری شده در کمپ ها از ۳ میلیون عبور کرد

عیسی دولکون، رئیس کنگره اویغور های جهان گفت که شمار تورک‌های اویغور در کمپ های دسته جمعی، به سه میلیون نفر رسیده است.

به گزارش یول پرس به نقل از روزنامه یئنی چاغ، سال گذشته در چنین روزهایی بود که اخباری مبنی بر زندانی کردن تورک‌های اویغور در کمپ ها توسط رسانه ها منتشر شد.

عیسی دولکون، رئیس کنگره اویغورهای جهان گفت که شمار تورک‌های محبوس در کمپ های چین به ۳ میلیون نفر رسیده است. وی در این ویدئو از جامعه جهانی درخواست کرده است که قبل از این که دیر شود وارد عمل شوند و اضافه کرد که اسامی ۳۵۰ نفر از روشنفکران و پروفسورهای تورک اویغور که در کمپ ها به قتل رسیده اند را در اختیار دارند.

نخستین بار سازمان حقوق بشر وابسته به ملل متحد از وجود این کمپ های بازآموزی در ماه آگوست خبر داد که بلافاصله به تیتر یک اخبار جهان تبدیل شد. حکومت چین ابتدا با رد چنین اخباری، وجود کمپ های بازآموزی را انکار کرد اما در ماه اکتبر با اعلام وجود کمپ های بازآموزی برای تورک‌ها، از موضع قبلی خود عقب نشینی کرد.

رئیس کنگره اویغورهای جهان با تشبیه کمپ های بازآموزی چین به زندان های روباز گفت که شمار افرادی که در این کمپ ها محبوس می شوند روز به روز بیشتر می شود. وی افزود: “بنا به اسناد منتشر شده در موسسات و سازمان های بین المللی شمار تورک‌های محبوس در کمپ های بازآموزی به ۳ میلیون نفر رسیده است. بلکه از این تعداد نیز بیشتر است زیرا در ژانویه ۲۰۱۸ این رقم ۱ میلیون نفر بود. از این تاریخ به بعد انتقال تورک‌ها به این کمپ ها همه روزه ادامه داشته و بنا به تصاویر ماهواره ای و گزارش های کارشناسان، این کمپ ها بزرگتر نیز شده اند. حتی به اعتقاد برخی، شمار تورک‌های محبوس در این کمپ ها از ۳ میلیون نفر نیز بیشتر است. اما بنابه اسناد و اطلاعات وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا، شمار محبوسان در این کمپ ها بالای ۲ میلیون نفر است. تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که طی ماه های اخیر وسعت این کمپ ها ۵ برابر بزرگتر شده است”.

در کمپ های بازآموزی چه کاری انجام می شود؟

رئیس کنگره اویغورهای جهان می گوید: “حکومت چین در این کمپ ها سعی در چینی سازی اویغورها دارد و هدف چین، نابود کردن هویت تورکی و اسلامی اویغورهاست. همچنین از تورک‌های قزاقستان نیز در این کمپ ها وجود دارند که به محض رهایی از حبس، عده ای از چین خارج شده و وضعیت و نحوه نگه داری انسان ها در این کمپ ها و شکنجه های روانی خود را به سازمان های بین المللی گزارش می دهند. در این کمپ ها اویغورها در شرایط بدی نگه داری شده و تحت شکنجه فیزیکی و روحی قرار می گیرند. آن ها را شست و شوی مغزی داده و سعی در چینی سازی آن ها دارند. آن ها به اویغورهای دربند القا می کنند که شی جین پینگ، رئیس حزب کمونیست که رئیس جمهور این کشور نیز می باشد، رهبر همه ی آن هاست. یعنی چینی ها در این کمپ ها سعی در نابودی هویت ملی و دینی اویغورها دارند”.

کشته شدن انسان های بی گناه در این کمپ ها

عیسی دولکون گفت که اطلاعات و اسنادی دارد که نشان دهنده قتل ۳۵۰ اویغور در این کمپ هاست. وی به اویغورهای محبوس ۸۰ ساله در این کمپ ها نیز اشاره کرد و گفت: ” اطلاع دقیقی از کشته شدگان در این کمپ ها نداریم. بسیاری از انسان ها تحمل شرایط کمپ ها را نداشته و دست به خودکشی زده اند. تعداد زیادی نیز بر اثر وضعیت اسفناک این کمپ ها بیمار شده و جان خود را از دست داده اند. مادر من نیز در این کمپ ها جان خود را از دست داد. وی علی رغم ۷۸ ساله بودن، یک سال قبل به این کمپ ها منتقل شده و من از مادرم بی خبر بودم. تا به امروز اسامی ۳۵۰ نفر کشته شده را داریم. در این کمپ ها حتی افراد مسن ۸۰ و ۹۰ ساله نیز هستند. پروفسورها، اساتید دانشگاه … این افراد پیر را چگونه آموزش خواهید داد؟”

واکنش های مجامع بین المللی کافی نیست

عیسی دولکون، رئیس کنگره اویغورهای جهان با ناکافی دانستن واکنش های بین المللی علیه چین گفت: “آمریکا از حکومت چین تعطیلی این کمپ ها را خواسته است. در غیر اینصورت درخواست کرده است که اگر این کمپ ها جنبه آموزشی دارد باید تحت نظارت سازمان های بین المللی قرار بگیرد. در اینجا صحبت از چند هزار نفر نیست. از مسئله حیات و آزادی چند میلیون انسان سخن می گوییم. بدین جهت از مجامع بین المللی درخواست فوری داریم. فردا بسیار دیر است. بعد از جنگ جهانی دوم، ممالک جهان جمع شده و وعده دادند که دیگر در جهان نسل کشی اتفاق نخواهد افتاد اما امروز در تورکستان شرقی نسل کشی رخ می دهد. از حکومت ترکیه نیز درخواست پیگیری بیشتر اویغورها را داریم”.

۴ دیدگاه‌ها

 1. فاجعه بسیار بزرگ هستش به نظرم بهترین راه اینکه همون ۳میلیون اویغور تو کمپ هستن به وقتش قبل از این که دستگیر بشن مسلح میشدن و با شرافت تو میدان نبرد شهید میشدن ارزش داشت و اون چینی های اشغال گر هم حسابی ادب میشدن

  27
  2
 2. پیشنهاد اسلحه‌برداشتن، خیلی خام است. این آدمها اهل اسلحه نیستند که. افراد عادی جامعه هستند که نهایتا به اسلام علاقمند هستند. به زبان و هویت خویش علاقمند هستند. فکر می‌کنید اسلحه برداشتن عواقب بهتری داشت؟ اویغورها بسیار هوشمند هستند و مبارزه خود برای اعاده حقوق ملی خود را هم با اقدام عملی در داخل چین برای حفظ عقاید دینی و هویت فرهنگی انجام می‌دهند از سویی دیگر از مکانیسم بین‌المللی برای رساندن صدای خویش به گوش جهانیان و جلب حمایت سازمانهای بین‌المللی کمک می‌گیرند. چنین ملتی نه نابودکردنی است و نه آسیمیله پذیر.

  11
  1
 3. مدعیان حمایت از جنبشهای آزادی بخش کجایید نه تنها آزادیبخش بلکه مسلمان نه نه اینها یک گناه بزرگی دارند خیلی بزرگ مثل برادران نشان در قره باغ اینها تورک هستند درسته تورک

 4. اینسانیخ تکجه اوزده دی یوخسا هر مملکت کی اوزون اینسان بولور بو چین دولتینن الیش وئریش ائله مه سه بونلارین نسلی قیریلار امما مالاسف کی پول هر شئیدن اوستوندی دونیا تورکلرینن دوشمندی بونو بولمه لیخ یوخسا بو سوزون انامی اولمازدی کی
  ( تورکون تورکدن باشقا دوؤستی یوخ )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *