خانه / آخرین اخبار / آب دریاچه اورمیه در سفر رییس جمهور نمایشی بود!
پدر کویر شناسی ایران:

آب دریاچه اورمیه در سفر رییس جمهور نمایشی بود!

پدر کویر شناسی ایران با اشاره به نمایشی بودن آب دریاچه اورمیه در جریان سفر رئیس جمهور به آذربایجان غربی، گفت: وزارت نیرو مجبور شد که 90 میلیون متر مکعب آب به دریاچه بریزد که در گزارش های تلویزیونی مردم ببینند و باور کنند که دریاچه احیا شده است. درصورتی که این آب نمایشی بود.

به گزارش یول‌پرس، پروفسور پرویز کردوانی، پدر کویر شناسی ایران در مصاحبه‌ای به برخی کارهای نمایشی دولت اشاره کرد و گفت: حدود چند ماه پیش که در جریان سفر رییس جمهور به اورمیه باید از دریاچه هم بازدید به عمل می‌ آورد وزارت نیرو مجبور شد که ۹۰ میلیون متر مکعب آب به دریاچه بریزد که در گزارش های تلویزیونی مردم ببینند و باور کنند که دریاچه احیا شده است. درصورتی که این آب نمایشی بود.

چقدر آب کم داریم ؟!

کردوانی در ارتباط با میزان آب مورد نیاز برای احیای دریاچه گفت: امسال پر باران ترین حوزه در بین حوزه های کشور، غرب کشور به ویژه دریاچه اورمیه بود. تازه با این بارندگی بی سابقه که در طی سال های گذشته نمونه اش را به یاد نداریم، جمع بارندگی‌ها به یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر معکب رسیده است. این رقم  در مقایسه با میانگین آبی که ۳۲ میلیارد متر مکعب است و این رقم برای احیای دریاچه نیاز است، رقمی نیست. شما حساب کنید که با این داده ها چقدر باریده و چقدر آب کم داریم! تازه با ۳۲ میلیارد متر مکعبی که میانگین نیازمان است و با فرض اینکه بارندگی های سطحی بتواند مشکل دریاچه را حل کند./خبرگزاری موج

۳ دیدگاه‌ها

 1. اقای کردوانی ادام بیسوادی است ۹۰ میلیون مترمکعب در دریاچه اورمیه به چشم نمیاید که نمایشی هم باشد بعدش هم اگر دریاچه اورمیه ۳۲ میلیارد مترمکعب آب داشته باشد قطعا از مرگ نجات می یابد

  3
  1
  • سلام ۳۲ میلیارد متر مکعب آب مربوط به زمانی بود که مسئولان به فکر حل معضل اضافه آب دریاچه بودند و به دریاچه بعنوان یک مزاحم می نگریستند.دریاچه اورمیه با هفت و نیم میلیارد متر مکعب به حیات عادیش می رسد و با افزایش آن به حدود دوازده میلیارد متر مکعب آب پایدار می شود … اگر فقط آن ششصد میلیون متر مکعب آب رودخانه زاب که بلااستفاده وارد عراق می شود و آنجا هم استفاده خاصی از این یک میلیارد متر مکعب سالانه نمی شود با لایروبی و اندیشیدن سایر تمهیدات بدون پرت وارد دریاچه شود دریاچه از خطر خشکی عبور می کند … یک نکته بدیهی در مورد آب پشت سدهای حوزه آبریز دریاچه اورمیه وجود دارد آنهم اینکه از زمان آبگیری این سدها حداقل هشتاددرصد این آبها بلاستفاده بوده و تبخیر شده است … حق آبه قانونی دریاچه را هم که از آن دریغ کرده اند البته بهانه این مطلب هم جور است امنیت آبی!!!؟؟؟ در حالیکه هیچ آماری در مورد مقدار آب آشامیدنی مورد نیاز و مقدار تامین شده در این سالها با تفکیک سدها وجود ندارد یا اعلام نشده است …. دریاچه به آسانی با تزریق آب حوزه آبریزش قابل احیاست اگر این سدهای موجود فاقد توجیه محیط زیستی و آبی و حتی اقتصادی اجازه بدهند در مرتبطه بعد آمایش و سازماندهی کشاورزی و مباحث محصولات با نیاز آبی پایین و آبیاری تحت فشار و قطره ای و …. اینطور چیزهاست لطفا بلور نمکی سطح دریاچه را هم با برداشتهای عجیب و غریب و مبهم تخریب نکنیم …. آقای کردوانی متخصص کویر است، اینجا کویر نیست و نخواهد شد هم ! پس گفته های ایشان اهمییت خاصی ندارد.

 2. سلام ۳۲ میلیارد متر مکعب آب مربوط به زمانی بود که مسئولان به فکر حل معضل اضافه آب دریاچه بودند و به دریاچه بعنوان یک مزاحم می نگریستند.دریاچه اورمیه با هفت و نیم میلیارد متر مکعب به حیات عادیش می رسد و با افزایش آن به حدود دوازده میلیارد متر مکعب آب پایدار می شود … اگر فقط آن ششصد میلیون متر مکعب آب رودخانه زاب که بلااستفاده وارد عراق می شود و آنجا هم استفاده خاصی از این یک میلیارد متر مکعب سالانه نمی شود با لایروبی و اندیشیدن سایر تمهیدات بدون پرت وارد دریاچه شود دریاچه از خطر خشکی عبور می کند … یک نکته بدیهی در مورد آب پشت سدهای حوزه آبریز دریاچه اورمیه وجود دارد آنهم اینکه از زمان آبگیری این سدها حداقل هشتاددرصد این آبها بلاستفاده بوده و تبخیر شده است … حق آبه قانونی دریاچه را هم که از آن دریغ کرده اند البته بهانه این مطلب هم جور است امنیت آبی!!!؟؟؟ در حالیکه هیچ آماری در مورد مقدار آب آشامیدنی مورد نیاز و مقدار تامین شده در این سالها با تفکیک سدها وجود ندارد یا اعلام نشده است …. دریاچه به آسانی با تزریق آب حوزه آبریزش قابل احیاست اگر این سدهای موجود فاقد توجیه محیط زیستی و آبی و حتی اقتصادی اجازه بدهند در مرتبطه بعد آمایش و سازماندهی کشاورزی و مباحث محصولات با نیاز آبی پایین و آبیاری تحت فشار و قطره ای و …. اینطور چیزهاست لطفا بلور نمکی سطح دریاچه را هم با برداشتهای عجیب و غریب و مبهم تخریب نکنیم …. آقای کردوانی متخصص کویر است، اینجا کویر نیست و نخواهد شد هم ! پس گفته های ایشان اهمییت خاصی ندارد.

  2
  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *