خانه / آخرین اخبار / ایرانی‌ها شعر را از عرب یاد گرفتند
پاسخ پژوهشگر عرب خطاب به جواد طباطبایی؛

ایرانی‌ها شعر را از عرب یاد گرفتند

عبدالنبی قیم نویسنده و پژوهشگر عرب با انتشار متنی به مطالب عرب‌ستیزانه جواد طباطبایی واکنش نشان داده و این موضوع را نتیجه تعصبات نادرست وی دانسته است.

به گزارش یول‌پرس، در پی تداوم عرب‌ستیزی نژادپرستان و در راس آن جواد طباطبایی در تحقیر ادبیات عرب و در تمجید از کتاب نژادپرستانه شاهنامه که گفته بود: “عرب ها جایی عنوان کرده اند که عرب نمی تواند شاهنامه داشته باشد. می بایست بیان کرد که شاهنامه نوشتن مستلزم ملت داشتن است و اگر ملّت به اُمت مبدل شود؛ آن زمان دیگر نمی شود؛ شاهنامه داشت.  طباطبایی با اشاره به این نکته که اعراب نه تنها نمی توانند شاهنامه داشته باشند، بلکه حافظ و سعدی هم نخواهند داشت، افزود: حافظ، بیان اسطوره ملی ما است. ما ملت غیبیم و حافظ لسان الغیب است چون لسان یک ملت است (خبرگزاری مهر،۱۲ مهر ۱۳۹۶) ” عبدالنبی قیم، پژوهشگ عرب کشورمان در این خصوص نوشته است: من نمی دانم این چه عادتی است که برخی نویسنگان ما برای تعریف و تمجید از تاریخ و فرهنگ ما از دیگران مایه می گذارند و دیگران را تخریب می کنند؟ و این دیگران کسی نیست جز عرب.

قیم در خصوص طباطبایی آورده است: پیش از این، من آقای جواد طباطبایی را نمی شناختم و هیچ چیزی از او نخوانده بودم اما به هنگامی که فهمیدم ایشان رئیس گروه فلسفه در دائره المعارف اسلامی هستند، به حال علم و فلسفه در کشور افسوس خوردم.

وی در خصوص جایگاه ادبیات عرب نوشته است: من مطمئن هستم که عرب ها چنین سخنی نگفته و نخواهند گفت. آقای طباطبایی با این سخن خود نشان داد که از شعر و ادبیات عرب بی اطلاع است. پانصد سال قبل از شاهنامه، عرب ها ” معلقات سبع” را داشته اند که از نوادر شعر بوده و هست. ایرانی ها شعر را از عرب یاد گرفتند. پیش از این شعری وجود نداشت، این هم از برکات اسلام بود. آقای طباطبایی به من بفرمایید اگر پیش از اسلام در ایران شعر بوده، ایرانیان باستان به آن چه می گفته اند؟ بروید کتاب های ادوارد براون و کارل بروکلمان را بخوانید تا با شعر عرب آشنا شوید.

پژوهشگر عرب در خصوص شاهنامه نیز به سخنان ادوارد براون اشاره کرده است که نوشته بود: شک نیست که شهرت فردوسی به شاعری به سبب شاهنامه اوست ، نقادان شرقی و غربی، تقریباً به اتفاق این منظومه بزرگ را دارای ارزش ادبی بسیار می دانند، اما من با شرمندگی فراوان اقرار می کنم که هرگز نتوانسته ام که با آنان در این ستایش پر شور و شوق همآواز باشم. به عقیده من، شاهنامه را نمی توان حتی برای یک لحظه با معلقات عربی برابر و هم سنگ دانست (تاریخ ادبیات ایران – از فردوسی تا سعدی، ص۲۰۶)

لازم به ذکر است طباطبایی، موسس تفکر ایرانشهری، مطالب زیادی در خصوص تورک‌ستیزی و در تضاد با اسلام عنوان کرده است.

منبع: برگرفته از سایت عصر ایران با توضیحات اضافی

۱۹ دیدگاه‌ها

 1. عرب در «تفکر» و «روش شناسی تفکر» قلم زد و فردوسی و فردوسی زادگان در ضخامت بازوی پهلوانان. زمان نشان خواهد داد کدام تحسین بر انگیز است، لازم به لفاظی نیست.

  30
  8
  • در دشمنی ترک وعرب با ایرانیان هیچ شکی نیست.متاسفانه در مورد ترک های ایران مشاهده میشود که این دشمنی ناخواسته واز روی بیخردی با خود ایشانبر میگردد . نمونه بارز ان کسروی ها وازمایش dnaمیباشد اگر دانشمندان اذری در این مورد گامی بر ندارند این مسئله در دراز مدت باعث جدائی دو ملت فریدونی میشود همانطور که مستحضر هستید ایرانیان با اعراب نسبت فریدونی ندارند.واین مسئله باعث تراژدی بزرگی میشود

   4
   17
   • اتفاقا آزمایش دی ان ای نشان میدهد که ایرانیان با اعراب بیشتر نسبت دارند ! این رو نشنال جغرافیا مستند به اثبات رسونده
    در ضمن آذربایجانی ها تورک هستند و تورک ها نسبتی با فریدون ندارند ، پس منسوبان فریدون بهتر است جای دیگه دنبال ملت فریدونی بگردند نه در آذربایجان

    18
    4
    • اینجور دلت میخواد همینطور هم مبشود .در تعجبم یول پرس با وجود ازادی پرس. برهانی که اساس دروغ دارد را چاپ میکند.بنده عرضکردم دانشمندان ترک نه هر کسی که از راه میرسد

     2
     13
     • اتفاقا تعجب بنده هم همین است ، چطور توهین به میلیون ها تورک با متهم کردن اونها به دشمنی با ایران در حالی که ایران سرزمین تورک است ، یا منتسب کردن اونها به فریدون در بخش نظرات دیده میشود باعث تعجب است
      اینکه بسیاری از مردم ایران با عربها نسبت دارند رو هم آزمایشی ثابت کرده است که بهش اشاره کردید ، حالا شما دوست ندارید این واقعیت رو که به جای فریدون ، منتسب به عمر و سعد ابن ابی وقاص و خالد بن ولید و … هستید قبول کنید ، مختارید ، عدم قبول این مورد از طرف شما هم این واقعیت رو عوض نمیکنه
      اینکه شما چه عرضی کردید کوچکترین اهمیتی ندارد، فقط عرض خود کرده و زحمت ما میدارید !

      11
      1
     • پسر خوب ما رسمی داریم که کله عمر را میسوزانیم چه رسد به اسامی غریبه دیگر که کوچکترین اشنایی با انها نداریم ومایل نیستیم اشنایی داشته باشیم.حال شما به خاطر عقدهای که به فریدون دارید مایلید ما را به انها بچسبانید مبحث دیگری است. .طبق گفته های تاریخ شناسان فریدون جد فارس وروم وترک است.عقده جنابعالی از انجا ناشی میشود که فریدون پادشاهی را به فارس داد نه به ترک.دیگر این مسئله که باع ث رد کردن جد انسان که نباید بشود.همه میدانند جد اعراب ابراهییم پیامبر است.وجد شما فریدون.حال ان جد را نمیخواهی چون چند صباحی اعراب بهت کمک کردندتا پادشاهی کنی.باید از اربابت تشکر کنی وحتی یا نادانی یا بی غیرتی را تا ان حد پبش بردی که منکر جد خودت بشوی.وضع سیاسی دنیا طوری نیست که شما قادر به تشکیل ان چنان حکومتی از جانب ترکان واعراب شوی .این خط وایهم نشان.ب شما با تمام هاردان بیردامت اثبات خواهد شد

      2
      10
     • اینکه کله عمر را بسوازنید یا یا چیز دیگه در اصل موضوع تغییری حاصل نمیکند! فریدون کیلویی چند است که ما از او عقده داشته باشیم ، سوزاندن کله عمر میشود عقده ، اون هم عمری که به قریب به یقین از اولادش به حساب میایید!
      فریدون مریدون افسانه است پسرم ، مثل اینکه عقدهء زیر این و اون موندنتون اون هم به درازای زیاد چنان فشاری بهتون وارد کرده که مخیله تون قدرت تمییز شعر و قصه و داستان و تخیل رو از واقعیات از دست داده !
      اگر اینطور که شما دارید میبافید ما مورادی فرمایش کنیم جدمان تورک بن یافث است عزیزم نه فریدون مریدون !
      در مورد شما واقعیت همان است که عرض کردم ، شما میتونید هر کسی رو جد خود حساب کنید ، مختارید ، ولی نسب به اشخاصی میبرید که در کامنت قبلی مرقوم فرمودم ، بنده اصلا قصد تشکیل حکومت ندارم عزیزم ، تورک و عرب همین الانش هم چندین دولت و حکومت دارند ،
      رهبر جمهوری اسلامی ایران هم که حضرت آیت الله العظمی سیــــــــــــــــــد علی خامنه ای دامه برکاته میباشند
      اصل و نصب ایشان هم در سایتشان موجود است ، و از قدیم گفتن آن کس است اهل بشارت که اشارت داند ، البته بعید میدونم قدرت درک مواردی به این سادگی را داشته باشید !
      پس فعلا در تخیلات فریدونیتون سیر بفرمایید ، شاید آب سردی باشد بر اونجایی که هزار ، هزار و خورده ای سال است میسوزد !

      14
      1
   • تورک و عرب خود ایرانی هستند و برای این سرزمین خونها داده اند. نشان به آن نشان که در جنگ تحمیلی تورکها بیشتر از همه برای ایران جانفشانی کردند.
    ایجاد نفاق و تفرقه کار دشمنان ایران است، کسی که با نان جعلی خسرو کامنت میگذاری با توسل به تعصبات می خواهی شکاف بین مردم کشور ایران بیاندازی.
    هیچ گاه مردم تورک و عرب دشمن ایران نیستند شاید فارثها و کوروش پرستان دشمن ایران باشند.
    کشور ایران یک واحد سیاسی است و گروهای مختلف جمعیتی از نژادی و فرهنگی و زبانی و دینی و مذهبی تشکیل یافته.
    این واحد سیاسی با داشتن جمعیتهای گوناگون از تورک و عرب و فارس و بلوچ و لر و تورکمن و کورمانج و گیلک و کلهری و لک و . . .، گرفته تا عیسوی و زرتشتی و موسوی و مسلمان و حتی مذاهب مختلف از کاتولیک و سنی و پرتستان و شیعه و . . .، و حتی ادیان و مذاهبی که از دید حاکمیت به رسمیت شناخته نشده از جمله بهایی و بودایی و حتی خدا نشناس و بی دین نیز تشکیل یافته.
    چیزی که مهم است قبول انسانیت بین مردم است و اینکه آگاه باشیم آینده این واحد سیاسی که ما در آن زندگی میکنیم به ما و فرزندان ما بستگی دارد.
    با ایجاد تنفر بین مردم راه به جایی نخواهید برد.
    ای خسروی و رضایی دشمن واقعی این کشور ایران تو و امثال تو هستید که دائم به طبل کینه و تنفر می کوبید تا بین مردم نفاق ایجاد کنید.

    یک مسئله هست که باید روشن شود.
    یا تاریخ منسوب به کوروش پرستان دروغ است یا ادعای امروزین اینان (کوروش پرستان)
    از طرفی در تاریخ برای بــده کردن اعراب تند تند میگویند که اعراب حمله کردند و مردان را کشتند و به زنان و دختران هم تجاوز کردند. و همینطور مغولها آمدند و کشتند و تجاوز کردند. پس مردم ایران تشکیل یافته اند از نسل اعراب و مغول و از نسل فریدونی چیزی نمانده.
    و از طرفی میگویند که اینان(کوروش پرستان) از نژاد فریدون هستند.
    هاپلو ماپلو ژنتیک که یه جورهایی نشان میدهد تمامی انسانهای روی زمین تقریبا از چند نسل تشکیل یافته اند. یعنی اینکه نمی توان هیچ کجا انسانی با تیره ثابت و یکدست یافت مگر در دل جنگلهای آمازون که عقب مانده ترین مردم جهان باشند و هنوز شناخته نشده باشند. یعنی از رفت آمد و نشست و برخاست، و بده بستان تمدنی بدور باشند. کسی که حوصله داشته باشد و در این مورد تحقیق کند حتما واقعیت را خواهد دانست.
    در سرزمینی که چهار راه تمدن بوده و سر راه جاده ابریشم بوده و تمدنهای مختلف از جمعیتهای مختلف به خود دیده نمی توان انتظار داشت که مردمانی یکدست و از نژاد فریدونی باشند.
    علم نشان داده که ازدواج داخل قومیتی فاجعه بار است، یعنی عقب ماندگی ذهنی و جسمی و بسیاری بیماریهای ژنتیکی بوجود می آورد.
    در آمریکا که امروز مرکز علم و فن آوری و اقتصاد جهان است از همه گروهای انسانی گرد آمده اند و روز و شب تلاش میکنند و پیش میروند. روز به روز نیز در آنجا از تفکرات نژادپرستی فاصله میگیرند. آمریکای دویست سال پیش، آمریکای صد سال پیش و آمریکای پنجاه سال پیش و آمریکای امروز، وقایع و تلاش مردم ساکن در آن کشور نشان میدهد که آنها روز به روز از این دست تفکرات نژادپرستانه فاصله میگیرند و پیشرفتشان در همه زمینه ها نیز روز به روز بیشتر می شود. ریس جمهور پیشین آمریکا (فعلا کاری با سیاستهای کشور آمریکا در جهان ندارم) اوباما یک رنگین پوست بود که به بالاترین مقام سیاسی آمریکا رسیده بود.
    متاسفانه ما ایرانیها (چه فارث و چه تورک و چه عرب و کورد و بلوچ و . . .،) برعکس آنها روز به روز به زوال میرویم.
    تفکرات نژادپرستانه در بین مردم روز به روز بیشتر میشود، نشان به آن نشان در بازی تیم چرتپولیس با تراختور، شعارهای رکیک نژاد پرستی در فضای ورزشگاه طنین انداز شد.
    ما صد سال پیش بیشتر متحد بودیم تا به امروز که اینهمه سواد بالاتر رفته و وسایل ارتباطی بیشتر شده.
    متاسفانه شرایط سخت اقتصادی دقیقا بخاطر این بوجود میاید که بین مردم وحدت وجود ندارد، وگرنه مانند مردم تونس و یا فرانسه عمل میکردیم.
    صد سال پیش برای یک نهضت تنباکو همه مردم ایران از هر قوم و ملیتی که در کشور قاجار (ایران) زندگی میکردند یکپارچه عمل کردند ولی امروز چه؟
    گسست اجتماعی به دلیل خودخواهی عده ای مانقورد مانند چرتپولیسیها بوجود آمده است.
    رکیک ترین توهینها توسط این جماعت متعصب بصورت لجوجانه و برتری جویانه ابراز میدارند و گروهایی چه در حاکمیت و چه در بیرون برای منافع خود به این موج دامن میزنند.
    تفرقه بیانداز و حکومت کن.
    حتی پهلوی ها هم بخاطر ایجاد آشوب و بلوا در ایران و گرفتن مچ حاکمیت در ایران و ایجاد فرصتی برای برگشتن به حکومت و یا گرفتن امتیاز به این جو دامن میزنند.
    عوامل امپریالیستی شرق و غرب برای کسب امتیازهای بسیار از ایران نیز به این جو دامن میزنند.
    کسانی که می خواهند همچنان رانت خواری کنند و به منافع میلیاردی برسند نیز به این جو دامن میزنند.
    امیدوارم که انسانهای شریف و با شعور چه در حاکمیت و چه در میان مردم و چه در خارج از کشور هر چه سریعتر با درایت به میدان آمده و با میدانداری سکان هدایت کل جمعیت کشور ایران با نژادها و فرهنگها و زبانها و ادیان و مذاهب مختلف موجود در کشور عزیز ایران را بدست بگیرند و برای شکوفایی و پیشرفت این سرزمین و مردمان بکوشند و موفق شوند.
    باید هر چه سریعتر تخم نفاق و کینه را از کشور ایران بخشکانیم وگرنه آنچه خواهیم داشت وحشتناک خواهد بود.
    آینده را مـــا میسازیم کاری کنیم که آیندگان به ما آفرین بگویند نه اینکه لعنت بفرستند.

 2. در دشمنی و کینه عرب و ترک با ایران شکی وجود ندارد
  کینه تاریخی این دو گروه به سبب مقاومت ایرانیان در پاسداشت سرزمینی خودشان است
  ایران بر خلاف مصر عربی نشد و بر خلاف آناتولی و روم شرقی ترک نشد

  14
  43
  • برخلاف انچه که بلغور می کنید انچه که ایران را از عرب شدن نجات داد پادشاهان تورکزبان بودند که به علم و شعر و هنرمندان اهمیت میدادند بیش از چهل درصد ایران تورک است و برخلاف نظر جوجه فاشیستهای مانند شما و مانقوردهایی مانند طباطبائی فارس نخواهد شد اما در رابطه با تورکیه هم بهتر است بدانید که از اول تورک بوده اند و تحت لوای دولت عثمانی بر نصف جهان حکومت کرده اند اما این زبان فارسی است که وارداتی است و این زبان دری بعدا توسط شاعران تاجیک زبان وارد ایران شده است

   24
   7
   • به خاطر همین است مولانای بلخی را به عرش برده ایدوا و را شاعری ترک زبان گفته اید شما که از خود هیچ ندارید

    10
    10
    • خسرو از دزدی فرهنگی شما پارسی گ.یان همین بس که ابوعلی سینا خوارزمی مولانای بلخی حتی شهریار …پاسی گو معرفی میکنید مردک زبان ما به خودمان مربوط است تو رو سنه نه اگه هم اتفاقی صورت گرفته که نگرفته حداقل از شماها که نبودن در منطقه اذربایجان
     تو ثابت کن پارسی گو هستی؟؟؟برو بابا

     13
     5
    • صدها شاعر تورک زبان را نمی بینید و یا انقدد کور هستید که حتی نزدیک به پانصد شاعر و هنرمند را در مقبره الشعرا که اکثرا تورک هستند نمی بینید اکثر دانشمندان ایرانی تورک هستند و با مصادره شما به نام قوم خاص واقعیت تغییر نخواهد کرد و وقتی حقیقت آشکار شود این شما جاعلان هستید که رسوا میشوید

  • اتفاقا دلیل اینکه حدود ۲۰ یا حداکثر ۲۵ ، ۳۰ درصد ایرانی ها به زبان تاتجیک ها تکلم میکنند ، همین تورک ها بودند ، وگرنه دری وری برمیگردد به همون تاتجیکستان ، نه ایرانی که سرزمین تورک است

   16
   5
  • تورک و عرب خود ایرانی هستند و برای این سرزمین خونها داده اند. نشان به آن نشان که در جنگ تحمیلی تورکها بیشتر از همه برای ایران جانفشانی کردند.
   ایجاد نفاق و تفرقه کار دشمنان ایران است، کسی که با نان جعلی خسرو کامنت میگذاری با توسل به تعصبات می خواهی شکاف بین مردم کشور ایران بیاندازی.
   هیچ گاه مردم تورک و عرب دشمن ایران نیستند شاید فارثها و کوروش پرستان دشمن ایران باشند.
   کشور ایران یک واحد سیاسی است و گروهای مختلف جمعیتی از نژادی و فرهنگی و زبانی و دینی و مذهبی تشکیل یافته.
   این واحد سیاسی با داشتن جمعیتهای گوناگون از تورک و عرب و فارس و بلوچ و لر و تورکمن و کورمانج و گیلک و کلهری و لک و . . .، گرفته تا عیسوی و زرتشتی و موسوی و مسلمان و حتی مذاهب مختلف از کاتولیک و سنی و پرتستان و شیعه و . . .، و حتی ادیان و مذاهبی که از دید حاکمیت به رسمیت شناخته نشده از جمله بهایی و بودایی و حتی خدا نشناس و بی دین نیز تشکیل یافته.
   چیزی که مهم است قبول انسانیت بین مردم است و اینکه آگاه باشیم آینده این واحد سیاسی که ما در آن زندگی میکنیم به ما و فرزندان ما بستگی دارد.
   با ایجاد تنفر بین مردم راه به جایی نخواهید برد.
   ای خسروی و رضایی دشمن واقعی این کشور ایران تو و امثال تو هستید که دائم به طبل کینه و تنفر می کوبید تا بین مردم نفاق ایجاد کنید.

   یک مسئله هست که باید روشن شود.
   یا تاریخ منسوب به کوروش پرستان دروغ است یا ادعای امروزین اینان (کوروش پرستان)
   از طرفی در تاریخ برای بــده کردن اعراب تند تند میگویند که اعراب حمله کردند و مردان را کشتند و به زنان و دختران هم تجاوز کردند. و همینطور مغولها آمدند و کشتند و تجاوز کردند. پس مردم ایران تشکیل یافته اند از نسل اعراب و مغول و از نسل فریدونی چیزی نمانده.
   و از طرفی میگویند که اینان(کوروش پرستان) از نژاد فریدون هستند.
   هاپلو ماپلو ژنتیک که یه جورهایی نشان میدهد تمامی انسانهای روی زمین تقریبا از چند نسل تشکیل یافته اند. یعنی اینکه نمی توان هیچ کجا انسانی با تیره ثابت و یکدست یافت مگر در دل جنگلهای آمازون که عقب مانده ترین مردم جهان باشند و هنوز شناخته نشده باشند. یعنی از رفت آمد و نشست و برخاست، و بده بستان تمدنی بدور باشند. کسی که حوصله داشته باشد و در این مورد تحقیق کند حتما واقعیت را خواهد دانست.
   در سرزمینی که چهار راه تمدن بوده و سر راه جاده ابریشم بوده و تمدنهای مختلف از جمعیتهای مختلف به خود دیده نمی توان انتظار داشت که مردمانی یکدست و از نژاد فریدونی باشند.
   علم نشان داده که ازدواج داخل قومیتی فاجعه بار است، یعنی عقب ماندگی ذهنی و جسمی و بسیاری بیماریهای ژنتیکی بوجود می آورد.
   در آمریکا که امروز مرکز علم و فن آوری و اقتصاد جهان است از همه گروهای انسانی گرد آمده اند و روز و شب تلاش میکنند و پیش میروند. روز به روز نیز در آنجا از تفکرات نژادپرستی فاصله میگیرند. آمریکای دویست سال پیش، آمریکای صد سال پیش و آمریکای پنجاه سال پیش و آمریکای امروز، وقایع و تلاش مردم ساکن در آن کشور نشان میدهد که آنها روز به روز از این دست تفکرات نژادپرستانه فاصله میگیرند و پیشرفتشان در همه زمینه ها نیز روز به روز بیشتر می شود. ریس جمهور پیشین آمریکا (فعلا کاری با سیاستهای کشور آمریکا در جهان ندارم) اوباما یک رنگین پوست بود که به بالاترین مقام سیاسی آمریکا رسیده بود.
   متاسفانه ما ایرانیها (چه فارث و چه تورک و چه عرب و کورد و بلوچ و . . .،) برعکس آنها روز به روز به زوال میرویم.
   تفکرات نژادپرستانه در بین مردم روز به روز بیشتر میشود، نشان به آن نشان در بازی تیم چرتپولیس با تراختور، شعارهای رکیک نژاد پرستی در فضای ورزشگاه طنین انداز شد.
   ما صد سال پیش بیشتر متحد بودیم تا به امروز که اینهمه سواد بالاتر رفته و وسایل ارتباطی بیشتر شده.
   متاسفانه شرایط سخت اقتصادی دقیقا بخاطر این بوجود میاید که بین مردم وحدت وجود ندارد، وگرنه مانند مردم تونس و یا فرانسه عمل میکردیم.
   صد سال پیش برای یک نهضت تنباکو همه مردم ایران از هر قوم و ملیتی که در کشور قاجار (ایران) زندگی میکردند یکپارچه عمل کردند ولی امروز چه؟
   گسست اجتماعی به دلیل خودخواهی عده ای مانقورد مانند چرتپولیسیها بوجود آمده است.
   رکیک ترین توهینها توسط این جماعت متعصب بصورت لجوجانه و برتری جویانه ابراز میدارند و گروهایی چه در حاکمیت و چه در بیرون برای منافع خود به این موج دامن میزنند.
   تفرقه بیانداز و حکومت کن.
   حتی پهلوی ها هم بخاطر ایجاد آشوب و بلوا در ایران و گرفتن مچ حاکمیت در ایران و ایجاد فرصتی برای برگشتن به حکومت و یا گرفتن امتیاز به این جو دامن میزنند.
   عوامل امپریالیستی شرق و غرب برای کسب امتیازهای بسیار از ایران نیز به این جو دامن میزنند.
   کسانی که می خواهند همچنان رانت خواری کنند و به منافع میلیاردی برسند نیز به این جو دامن میزنند.
   امیدوارم که انسانهای شریف و با شعور چه در حاکمیت و چه در میان مردم و چه در خارج از کشور هر چه سریعتر با درایت به میدان آمده و با میدانداری سکان هدایت کل جمعیت کشور ایران با نژادها و فرهنگها و زبانها و ادیان و مذاهب مختلف موجود در کشور عزیز ایران را بدست بگیرند و برای شکوفایی و پیشرفت این سرزمین و مردمان بکوشند و موفق شوند.
   باید هر چه سریعتر تخم نفاق و کینه را از کشور ایران بخشکانیم وگرنه آنچه خواهیم داشت وحشتناک خواهد بود.
   آینده را مـــا میسازیم کاری کنیم که آیندگان به ما آفرین بگویند نه اینکه لعنت بفرستند. .

 3. رضایی دقیقاً پس مانده صهیونیست ها را نشخوار میکند
  محض یاد آوری رضایی که خودش هم میداند بیش از نصف ایران تورک و عرب است برو حالشو ببر

  27
  6
 4. اقای رضایی وزن شعر فارسی بر چه اصولیه وزن شاهنامه بر چه وضعی هستش؟ وزن ها وزن عربی هستن یا فارسی؟ و پاسداشت در مقابل چی ایا عرب هانتونستند ایران رو بگیرند یا ترکان؟ ترکان بیشترین مدت حکم رانی رو در ایران دارند بیشتر از, هر قومی اعراب سابقه دویست ساله حکم رانی را دارند و یونانی ها سیصد ساله هزارو پانصد سال از تاریخ دوهزارو پانصد ساله شما رو به زعم شما بیگانگان بر این کشور حکومت کردن پس از کدام پاسداشت صحبت میکنین؟

  19
  4
 5. دوستان رضایی ها وخسرو ها چون از ادبیات تنها فارثی را میفهمند وبا معده مبارک می اندیشند خرده نگیرید چون این بندگان خدا تنها چیزی را می فهمند که افرادی بیسوادتر از خود چون طباطبایی ها وحدادها بلغور میکنند
  در مورد طباطبایی ،
  سبت مانقورد دادن به طباطبایی درست نیست چون طباطبایی اصالتن فارث است ودر تبریز بزرگ شده والا تورک نیست خواستم دوستان متوجه شوند واتفاقن دشمنی ایشان با زبان وملت تورک حقارتی است که چون بزرگی و عظمت زبان تورکی را میفهمد وبه عجز گویش فارثی در مقابل زبان تورکی پی برده است واین به تورکی میشود یاندیم یاندیم

  11
  1
 6. با سلام
  یک مسئله هست که باید روشن شود.
  یا تاریخ منسوب به کوروش پرستان دروغ است یا ادعای امروزین اینان (کوروش پرستان)
  از طرفی در تاریخ برای بــده کردن اعراب تند تند میگویند که اعراب حمله کردند و مردان را کشتند و به زنان و دختران هم تجاوز کردند.
  و از طرفی میگویند که اینان(کوروش پرستان) از نژاد فریدون هستند.
  هاپلو ماپلو ژنتیک که یه جورهایی نشان میدهد تمامی انسانهای روی زمین تقریبا از چند نسل تشکیل یافته اند. یعنی اینکه نمی توان هیچ کجا انسانی با تیره ثابت و یکدست یافت مگر در دل جنگلهای آمازون که عقب مانده ترین مردم جهان باشند و هنوز شناخته نشده باشند. یعنی از رفت آمد و نشست و برخاست، و بده بستان تمدنی بدور باشند.
  در سرزمینی که چهار راه تمدن بوده و سر راه جاده ابریشم بوده و تمدنهای مختلف از جمعیتهای مختلف به خود دیده نمی توان انتظار داشت که مردمانی یکدست و از نژاد فریدونی باشند.
  علم نشان داده که ازدواج داخل قومیتی فاجعه بار است، یعنی عقب ماندگی ذهنی و جسمی و بسیاری بیماریهای ژنتیکی بوجود می آورد.
  در آمریکا که امروز مرکز علم و فن آوری و اقتصاد جهان است از همه گروهای انسانی گرد آمده اند و روز و شب تلاش میکنند و پیش میروند. روز به روز نیز در آنجا از تفکرات نژادپرستی فاصله میگیرند. آمریکای دویست سال پیش، آمریکای صد سال پیش و آمریکای پنجاه سال پیش و آمریکای امروز، وقایع و تلاش مردم ساکن در آن کشور نشان میدهد که آنها روز به روز از این دست تفکرات نژادپرستانه فاصله میگیرند و پیشرفتشان در همه زمینه ها نیز روز به روز بیشتر می شود. ریس جمهور پیشین آمریکا (فعلا کاری با سیاستهای کشور آمریکا در جهان ندارم) اوباما یک رنگین پوست بود که به بالاترین مقام سیاسی آمریکا رسیده بود.
  متاسفانه ما ایرانیها (چه فارث و چه تورک و چه عرب و کورد و بلوچ و . . .،) برعکس آنها روز به روز به زوال میرویم.
  تفکرات نژادپرستانه در بین مردم روز به روز بیشتر میشود، نشان به آن نشان در بازی تیم چرتپولیس با تراختور، شعارهای رکیک نژادی پرستی در فضای ورزشگاه طنین انداز شد.
  ما صد سال پیش بیشتر متحد بودیم تا به امروز که اینهمه سواد بالاتر رفته و وسایل ارتباطی بیشتر شده.
  متاسفانه شرایط سخت اقتصادی دقیقا بخاطر این بوجود میاید که بین مردم وحدت وجود ندارد، وگرنه مانند مردم تونس و یا فرانسه عمل میکردیم.
  صد سال پیش برای یک نهضت تنباکو همه مردم ایران از هر قوم و ملیتی که در کشور قاجار (ایران) زندگی میکردند یکپارچه عمل کردند ولی امروز چه؟
  گسست اجتماعی به دلیل خودخواهی عده ای مانقورد مانند چرتپولیسیها بوجود آمده است.
  رکیک ترین توهینها توسط این جماعت متعصب بصورت لجوجانه و برتری جویانه ابراز میدارند و گروهایی چه در حاکمیت و چه در بیرون برای منافع خود به این موج دامن میزنند.
  تفرقه بیانداز و حکومت کن.
  حتی پهلوی ها هم بخاطر ایجاد آشوب و بلوا در ایران و گرفتن مچ حاکمیت در ایران و ایجاد فرصتی برای برگشتن به حکومت و یا گرفتن امتیاز به این جو دامن میزنند.
  عوامل امپریالیستی شرق و غرب برای کسب امتیازهای بسیار از ایران نیز به این جو دامن میزنند.
  کسانی که می خواهند همچنان رانت خواری کنند و به منافع میلیاردی برسند نیز به این جو دامن میزنند.
  امیدوارم که انسانهای شریف و با شعور چه در حاکمیت و چه در میان مردم و چه در خارج از کشور هر چه سریعتر با درایت به میدان آمده و با میدانداری سکان هدایت کل جمعیت کشور ایران با نژادها و فرهنگها و زبانها و ادیان و مذاهب مختلف موجود در کشور عزیز ایران را بدست بگیرند و برای شکوفایی و پیشرفت این سرزمین و مردمان بکوشند و موفق شوند.
  باید هر چه سریعتر تخم نفاق و کینه را از کشور ایران بخشکانیم وگرنه آنچه خواهیم داشت وحشتناک خواهد بود.
  آینده را مـــا میسازیم کاری کنیم که آیندگان به ما آفرین بگویند نه اینکه لعنت بفرستند.
  با تشکر

  2
  203

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *