خانه / آخرین اخبار / شهرتی‌فر: امام جمعه اردبیل الحاق آستارا به اردبیل را پیگیری کند
حل و فصل موضوع الحاق روستای عمارت اردبیل؛

شهرتی‌فر: امام جمعه اردبیل الحاق آستارا به اردبیل را پیگیری کند

رحیم شهرتی‌فر در اینستاگرام خود نوشت: نگارنده به امام جمعه عزیز اردبیل پیشنهاد می کند با استفاده از جایگاه رفیع خویش راجع به در خواست انتزاع شهرستان آستارا از استان گیلان و الحاق آن به استان اردبیل بررسی و در صورت صلاحدید و البته به طريق منطقی و قانونی پیگیری کنند.

یول‌پرس:به دنبال الحاق منطقه عمارت در شهرستان گرمی استان اردبیل به هوراند آذربایجان‌شرقی، آیت‌الله عاملی، امام جمعه اردبیل در خطبه‌های نماز جمعه هفته گذشته در این خصوص گفت: دست‌درازی به تقسیم‌بندی سیاسی استان‌ اردبیل کار بسیار خطرناکی است و هیات دولت باید در اسرع وقت این قصور تاریخی را جبران کند.

وی گفت: متأسفانه هیأت دولت در میان همه استان‌ها بی‌مهابا به استان ما این اجحاف را روا کرده و در یک خط مستقیم مرزی بین دو استان در یک نقطه با ایجاد نیم دایره، چندین روستا با سد بزرگ عمارت را از استان ما برداشته و به استانی دیگر هدیه داده است در حالیکه با هزاران لابی‌گری یک وجب استان دیگر را به ما نمی‌دهند.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: ما چند هفته پیش اعتراض کردیم، به جایی نرسید، استاندار محترم به وزیر کشور نامه نوشت، به جایی نرسید، به نظر می‌رسد می‌خواهند این اجحاف عظیم را مشمول مرور زمان قرار بدهند. از این رو ما تصمیم گرفتیم دولت را متوجه این اشتباه بزرگ بنمائیم و حق استان مخصوصا حق شهرستان‌های گرمی و پارس‌آباد را احیاء کنیم.

عاملی افزود: من اول تصمیم داشتم به خاطر این افتضاح استعفاء بدهم اما دیدم استعفاء، حرکت انفعالی در برابر بی‌تدبیری و فرار از احیاء و استیفاء حق است به همین جهت تصمیم گرفتیم آن مسؤول خطاکاری که این اشتباه را کرده را وادار به استعفاء کنم.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل اظهار کرد: در صورتی که هیات دولت در اسرع وقت مصوبه خود را اصلاح نکند به همراه جوانان استان درب استانداری را خواهیم بست و استاندار را به استراحت خواهیم فرستاد.

به دنبال این اتفاقات اکبر بهنامجو، استاندار اردبیل در پیگیری این موضوع گفت: به محض اطلاع از موضوع به صورت ویژه شبانه با مقامات وزارت کشور مکاتبه شد و وزیر کشور هم در نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور لزوم اصلاح مصوبه و حذف نام روستای عمارت را به هیات دولت اعلام کرد، در حال حاضر و پس از تصویب این درخواست در کمیته دفاعی سیاسی دولت، تا دو هفته آتی موضوع در هیئت دولت طرح و نسبت به اصلاح مصوبه اقدام خواهد شد و جای هیچ گونه نگرانی ازین بابت نیست.

بهنام‌جو تصریح کرد: از بدو ورود به استان، به جد دنبال منافع استان اردبیل بوده‌ام و بحث کاهش حق آبه استان در ارس را به صورت ویژه پیگیری کرده و بدون هیچ گونه مسائل حاشیه‌ای ۲۴۰ میلیون متر مکعب آب برگشت داده شد که کار بسیار ارزشمند و عظیمی بود.

استاندار اردبیل بیان کرد: روستای عمارت نیز مثل حق آب مغان هیچ جای نگرانی ندارد و تا دو هفته آینده لغو مصوبه انتزاع این روستا از استان ابلاغ خواهد شد.

این موضوع بصورت کامل زمانی منتفی شد که سید سعید جلالی، مدیرکل دفتر تقسیمات کشوری وزارت کشور از لغو این الحاق خبر داده و  گفت: اصلاحیه نقطه عمارت در کمیسیون دولت به تصویب رسیده و این منطقه همچنان در شهرستان گرمی استان اردبیل باقی خواهد ماند.

در مقابل رحیم شهرتی‌فر، معاون سیاسی استاندار آذربایجان‌شرقی، با اشاره به این موضوع، آن را موضوعی کوچک دانسته است که با یک تماس تلفنی قابل حل بوده و در صفحه اینستاگرام خود نوشته است: ” انتشار کلیپی از سخنان امام جمعه محترم اردبیل در باره مساله و موضوع کوچکی که می توانست با یک تماس تلفنی حل شود در فضای مجازی و رسانه‌ای با بازتاب و واکنش کاربران و فعالان سیاسی رو به رو شده است.

آنگونه که در این کلیپ آمده ایشان درج اشتباهی نام یک نقطه جغرافیایی و فاقد جمعیت در نقشه شهرستان هوراند از استان آذربایجان شرقی را مستمسک قرار داده و در سخنان تهدید آمیز، از حرکت اعتراضی و تجمع جمعی در مقابل استانداری اردبیل سخن به میان آورده است .

این درحالی است که این مساله به غایت جزیی می توانست و می تواند با یک تماس تلفنی و اخذ اطلاعات دقیق از استانداری آذربایجان شرقی و یا وزارت کشور به راحتی و بدون حاشیه و ایجاد هزینه‌های اجتماعی حل و فصل شود و هیچ نیازی به عصبانیت و سخنان تحریک آمیز ایشان برای مردم دو استان هم نباشد.

نگارنده به امام جمعه عزیز اردبیل پیشنهاد می کند با استفاده از جایگاه رفیع خویش راجع به در خواست انتزاع شهرستان آستارا از استان گیلان و الحاق آن به استان اردبیل بررسی و در صورت صلاحدید و البته به طریق منطقی و قانونی پیگیری کنند چرا که تحقق این مهم به طور فزاینده می تواند به توسعه استان اردبیل کمک کند و از سوی دیگر آرزوهای دیرینه ساکنان آستارا را که از نظر زبان، آداب و فرهنگی بومی با هموطنان اردبیلی دارای مشترکات و قرابت نزدیک هستند برآورده سازد.”

۵ دیدگاه‌ها

 1. مگر ایشان همچین اختیاری دارد که یک شهر از استان دیگر را به استان خودش ملحق کند
  پس امام جمعه سنندج هم موضوع الحاق مهاباد را به کردستان پیگیری کند

  آستارا و حیران اراضی تاریخی ایران است و الحاق آنها به آذربایجان ممکن نیست

  7
  39
 2. یولدان کئچن

  این قسمتش رو خوب اومده : “در صورت صلاحدید و البته به طریق منطقی و قانونی پیگیری کنند ..” در صورت صلاحدید!!!
  اول این که طبق فرمایش مقام معظم رهبری در نظام جمهوری اسلامی ایران همه ارکان نظام را می شود نقد کرد و کسی نباید اعتراض داشته باشد حالا امام جمعه محترم حاج آقا عاملی خودشان در جریان هستند که برای مثال، سال های نه چندان دور، روستاهای زیادی از شهر اهر در آذربایجان شرقی منفک و به مشگین شهر در استان اردبیل منتقل شدند… ایشان چرا این مورد به یاد نمیارند جای تعجب داره!

  12
  11
 3. رضایی به ما استقلال داد

  12
  1
 4. افرادی چون رضایی ها چون سواد وشعور ندارند نمیتوانند بفهمند که هویت تورکی از نام استارا وحیران اشکار است و در مورد سویوغ بولاغ با نام جعلی مهاباد و سینان داش با نام جعلی سنندج که اشکارا مشخص است اکثرا تورکها در انجا هستن و خصوصا قروه وبیجار باید هرچه سریعتر به اغوش پاک آزربایجان بازگردنن چون اراضی تاریخی توران هستند ولی رضایی و رضایی ها و حداد ها وطباطبایی ها بدانند که پالانی ها با ان قدرت و پشتوانه انگلیس هیچ غلطی نتوانستن بکنند شماها که سهله چون ایران که سهله کل دنیا بدون ملت تورک مثل کره زمین بدون اکسیژن خواهدبود

  11
  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *