خانه / آخرین اخبار / اجرای پوشش منطقه باستانی شهر یئری به مناقصه رفت

اجرای پوشش منطقه باستانی شهر یئری به مناقصه رفت

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در خصوص آخرین اقدامات ساماندهی محوطه باستانی شهر یئری مشگین شهر گفت: اجرای پوشش شهر یئری به مناقصه سپرده شده و بعد از انتخاب پیمانکار عملیات اجرایی آن آغاز می شود.

به گزارش یول‌پرس؛ سنگ افراشته های ‘شهر یئری’ شامل ۲۸۰ سنگ ۷۰ تا ‎ ۳۶۰سانتی متری به شکل انسان دست به سینه و معمولا بدون دهان هستند که دیرینگی آنها به دوران اواخر مفرغ ، دوره نوسنگی ، مس سنگی و اوایل آهن پیوند می خورد.

به گزارش ایرنا، نادر فلاحی روز دوشنبه در جلسه شورای فنی میراث فرهنگی استان اردبیل افزود: اقدامات مرمتی خوبی در بناها و مکان های تاریخی استان در حال اجراست که از جمله آنها احیا و بازگشایی مسیر دسترسی به موزه صنایع دستی و احیای سردر عالی قاپو اردبیل می باشد.

او به ساماندهی بقعه شیخ کلخوران اشاره کرد و گفت: اعتبار خوبی برای این پروژه جذب شده و پیشرفت قابل توجهی نیز در ساماندهی محوطه و مرمت بخش های مختلف آن مشاهده می شود.

وی به انجام ۲ کاوش نجات بخشی در گرمی و کاوش باستان شناسی در کنزق سرعین اشاره کرد و گفت: عملیات مرمت کهنه قلعه مشگین شهر نیز به شکل مطلوب ادامه دارد.

فلاحی در عین حال با تاکید بر انجام پژوهش های باستانشناسی در استان سهم استان در این زمینه را نامطلوب خواند و خواستار رفع این مشکل شد.

استان اردبیل با پیشینه قوی فرهنگی دارای آثار تاریخی فراوان در بین استان های کشور است.

مجموعه تاریخی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی به عنوان نگین بناهای باستانی استان ، بقعه شیخ کلخوران متعلق به امین الدین جبرئیل پدر شیخ صفی الدین اسحق جد سلاطین صفوی واقع در روستای کلخوران ، خانه ارشادی ، حمام ملاهادی ، برج شاطر ، پل هفت چشمه ، مجموعه بازار تاریخی و مسجد جمعه از جاذبه های اردبیل هستند.

همچنین مقبره شیخ حیدر ، کاروانسرای قانلی بولاغ ، سنگ نبشته های ساسانی ، قلعه های دیو ، قهقهه و کهنه در مشگین شهر ، قیز قلعه و شاه تپه در گرمی ، حمام سنگی در کوثر ، قلعه بوینی یوغون در نیر ، هفت تپه در خلخال و بناهای باستانی بازمانده از دوره های مختلف در گوشه و کنار این خطه نمونه هایی از تاریخ و فرهنگ این دیار است.

دهکده صخره ای باستانی ویند کلخوران ، تپه های باستانی آناهیتا ، گورستان سنگی پیرازمیان ، کلیسای مریم مقدس ، کاروانسرای شاه عباسی ، شهر یئری ، شیروان دره سی ، عمارت آقازاده اردبیلی ، منطقه گردشگری کپز و ازناو ، منطقه حفاظت شده آق داغ ، ژئوپارک دربند مشکول ، گیلوان از دیگر آثار قابل توجه استان هستند./ فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *