خانه / آخرین اخبار / انتشار کتاب حماسه مقاومت

انتشار کتاب حماسه مقاومت

کتاب حماسه مقاومت به کوشش علیرضا مقدم و سجاد زینالی با موضوع شجاعت و دفاع مردم خوی در مقابل حمله ارامنه، منتشر شد.

به گزارش یول‌پرس، این کتاب که توسط انتشارات نباتی به چاپ رسیده است به تحولات سال ۱۹۱۸ میلادی و حمله وحشیانه ارامنه به خوی بعد از قتل‌عام مردم اورمیه و سلماس و مقاومت مردم خوی در مقابل این تجاوز را به تصویرکشیده است.

در قسمتی از این کتاب آمده است: “پس از اعلام استقلال ارمنستان در سال ۱۹۱۸ میلادی و تشکیل کشور مستقل ارمنی، گروهی از نظامیان عضو حزب تروریستی داشناکسیون به فرماندهی آندرانیک اوزانیان، برای گسترش مرزهای ارمنستان و نیز ضربه زدن به قشون عثمانی از پشت، تصمیم به حمله به خوی و اشغال این شهر گرفتند. آنها می‌خواستند با اشغال خوی و در اختیار گرفتن کنترل منطقه وان خوی – نخجوان، شرایط را بر قشون عثمانی سخت‌تر کنند.

از سوی دیگر مردم خوی هم که نمی‌خواستند سرنوشت تلخ مردم اورمیه و سلماس را تجربه کنند، تصمیم به دفاع از شهرشان گرفتند. این مردم بر آن شدند تا با دستان خالی و با اندک داشته‌های خود، از شهر و ناموس و موجودیت خود جانانه دفاع کنند؛ چون می‌دانستند اگر شهر به اشغال ارامنه درآید، قتل عام گسترده‌ای رخ خواهد داد و مردم بی‌گناه زیادی به دست خونخوارهای ارمنی کشته خواهند شد.

پس از رسیدن نظامیان ارمنی به دیوارهای دفاعی شهر خوی در اوایل تیرماه سال ۱۲۹۷ شمسی و بعد از جنگ و مقاومتی یک روزه، قشون عثمانی به یاری به مردم خوی رسید و آنان را از خطر رهانید. مجموعه حاضر حکایت داستان آن مقاومت قهرمانانه به روایت منابع دست اول و اندک پژوهش‌های صورت گرفته بعدی است.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *