خانه / آخرین اخبار / مرگ خاموش درختان در روستای «شیت» طارم

مرگ خاموش درختان در روستای «شیت» طارم

این روزها قاچاقچیان چوب بلای جان جنگل‌ها و درختان روستای شیت طارم استان زنجان شده‌اند.

به گزارش یول‌پرس، درختان نماد زندگی و حیات در زمین هستند، درختی که مانع سیل می‌شود و آب‌های روان را کنترل می‌کند، زمین را خنک‌تر کرده و به تعادل دما کمک می‌کند، هوا را پاک می‌کند و از همه مهم‌تر منبع مهم غذایی در زمین محسوب می‌شود که هم انسان‌ها و هم حیوانات را از مواد مغذی خود سیر می‌کند.

حال در این میان انسان‌هایی که تنها به منافع خود می‌اندیشند برای سود کم اقدام به قطع درختان و قاچاق چوب می‌کنند، قاچاقی که می‌توان آن را قاچاق زندگی خواند.

استان زنجان بیش از ۶۵ هزار هکتار جنگل دارد که بیشتر جنگل‌های استان زنجان نیز در شهرستان طارم قرار دارد و در مقایسه با کل مساحت استان بسیار ناچیز و اندک است.

این روزها اما خبرها حکایت از آن دارد که همین میزان از جنگل‌های استان زنجان نیز زیر تیغ بی‌رحمی قاچاقچیان چوب قرار گرفته و در معرض نابودی قرار دارد.

طی روزهای اخیر اهالی روستای شیت شهرستان طارم با ارسال عکس‌هایی از قطع درختان این روستا موضوع را با خبرگزاری فارس در میان گذاشتند که بنا به گفته مردم محلی این درختان پس از قطع به شمال کشور قاچاق می‌شود.

قطع شبانه درختان در روستاهای طارم

موضوع را از رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان طارم که پیگیری می‌کنیم او ضمن تایید این موضوع از مشکلات و چالش‌های پیش‌روی برخورد با این افراد می‌گوید.

ضیاءالدین حسنلو با اشاره به اینکه بیشتر این قطع درختان به صورت شبانه انجام می‌شود، اظهار کرد: این قطعی‌ها نیز در بستر رودخانه‌ها اتفاق می‌افتاد و قاچاقچیان اگزوز اره‌های برقی را بی‌صدا می‌کنند به نحوی که کسی  متوجه حضور این افراد نمی‌شود.

وی با اشاره به این چوب‌ها به شمال کشور ارسال می‌شود، گفت: بیشتر قاچاقچیان چوب از شمال کشور به زنجان آمده و برخی بومیان نیز در این اقدام آنان را یاری می‌کنند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان طارم با بیان اینکه ماموران یگان حفاظت به صورت مستمر به بازدیدهای خود در این مناطق اقدام می‌کنند، گفت: با این حال در تاریکی شب و اشراف بیشتر قاچاقچیان امکان شناسایی و دستگیری این افراد وجود ندارد.

حسنلو خاطر با اشاره به اینکه در بیشتر موارد پس از قطع درختان توسط قاچاقچیان تنه باقیمانده درخت توسط برگ و خاک پوشانده می‌شود، افزود: همین موضوع موجب شده برآورد دقیقی از میزان قطع درختان در جنگل‌ها وجود نداشته باشد.

وی با اشاره به محدودیت نیرو در یگان حفاظت ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری عنوان کرد: با وجود این محدودیت‌ها در بسیاری از مواقع حضور این ماموران موجب می‌شود کار قاچاقچیان نیمه کاره مانده و فرار کنند، همچنین در ۹ ماهه سال‌جاری ۴۰ تن چوب از قاچاقچیان کشف و ضبط شده است.

حال باید دید سرنوشت جنگل‌های کوچک و نیمه جان استان زنجان در سایه طمع قاچاقچیان، بی‌توجهی روستائیان و کمبود امکانات دولت چیست؟

آیا دستگاه‌های نظارتی و حفاظتی برنامه فشرده‌ای برای برخورد جدی و ناامن کردن منطقه برای این افراد خواهند داشت یا خیر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *