خانه / آخرین اخبار / «قاینار خزر» در آستانه انجماد و یخ زدگی

«قاینار خزر» در آستانه انجماد و یخ زدگی

کارخانه ای که تا همین چندسال پیش در شهرک سرمایه گذاری خارجی باعث اشغال 400 نفر به طور مستقیم شده بود حدود دو سالی است که با انتقال به یک محیط دیگر در شهرک صنعتی سلیمی پرسنل آن به 50 نفر تقلیل و طی چندروز اخیر حتی به زیر 10 نفر نیز رسیده است بدون آنکه طی 12 الی 15 ماه گذشته حقوق و مزایایی دریافت کرده باشند.

یول‌پرس – رحمت مهدوی: صحبت از شرکت قاینارخزر است که در سال ۱۳۵۸ با هدف ایجاد ارزش افزوده برای جامعه و اشتغال زایی در راستای تحقق آرمانهای ملی خودکفایی صنعتی و توسعه صنایع کشور با تولید آبگرمکن نفتی پا به عرصه صنعت گذاشت و طی چند دهه تلاش با اجرای طرحهای توسعه و تنوع تولیدات و بهینه سازی کیفیت، استاندارد های کشوری – بین المللی همچون نشان کیفیت ایزو ۹۰۰۲ ،نشان کیفیت و تکنولوژی اروپا، نشان کیفیت و تکنولوژی از امریکا را دریافت کند.  همچنین این شرکت در سال ۱۳۸۲ از طرف موسسه استاندارد ایران بعنوان واحد نمونه صنعتی کشور منتخب گردید و از سال ۱۳۷۴ به بعد چندین بار به

رحمت مهدوی – فعال سیاسی

عنوان واحد نمونه صنعتی استانی معرفی شود. شاید به جرات بتوان گفت این کارخانه توانسته بود خود را در سطح ماشین سازی، تراکتورسازی، بلبرینگ سازی و.. برای استان و کشور مهم و حیاتی معرفی نماید به نوع نماد کارخانه ارج برای خطه آذربایجان باشد. کارخانه ای که تا همین چندسال پیش در شهرک سرمایه گذاری خارجی باعث اشغال ۴۰۰ نفر به طور مستقیم شده بود حدود دو سالی است که با انتقال به یک محیط دیگر در شهرک صنعتی سلیمی پرسنل آن به ۵۰ نفر تقلیل و طی چندروز اخیر حتی به زیر ۱۰ نفر نیز رسیده است بدون آنکه طی ۱۲ الی ۱۵ ماه گذشته حقوق و مزایایی دریافت کرده باشند.

واحد صنعتی مذکور که موفق شده بود به خوبی در سطح ملی بخش اعظمی از بازارهای آبگرمکن گازی و نفتی، آبگرمکن دیواری، بخاری گازی، کولر آبی ، ماشین لباسشویی را به خود اختصاص دهد و در حال حاضر نیز با استفاده از تکنولوژی های جدید و دیجیتال موفق به تولید سیستم گرمایشی پکیجهای با قابلیت سیستم روشن و خاموش شدن از راه دور شود این روزها در حالت خوبی به سر نمی برد و در آستانه تعطیلی کامل قرار دهد. قاینارخزر که بیش از این باعث گرمی خانه ها در زمستان های سرد و فراموش نشدنی می شد این روزها به سمت انجماد و یخ زدگی می رود. در حالی که گفته میشود تلاشهای مدیریت این واحد صنعتی برای دریافت وام جهت نوسازی خطوط تولید و.. با نظر مثبت کارشناسان پایتخت همراه بوده متاسفانه دچار سختگیری ها معروف کارشناسان بومی استان شده و نیازمند همراهی جدی مسولین است. متاسفانه این یک آفت قدیمی در سیستم اداری استان است که معمولا در بحث ایجادزیرساختارها یا مشوقهای لازم برای سرمایه گذاران دچار خساست و حساسیت بیشتر از مرکز می شود و همواره سبب رنجش و گلایه کارآفرینان می شود.

امید است در سال تولیدکالای ایرانی و در وضعیت تحریم کشور توسط دشمنان این مرز وبوم که هدفی جز نابود کردن صنایع مادر و… ندارند و همچنین در وضعیت تورم و بیکاری فعلی کشور که اشتغال مجدد ۴۰۰ نفر به طور مستقیم می تواند در رفع بیکاری منطقه رقم قابل توجهی باشد، شاهد حمایتها و تلاشهای جهادی مسولین مختلف باشیم تا در این جنگ اقتصادی و نابرابر تمامی نقشه های دشمن نقش برآب شده وبار دیگر شاهد رشد و شکوفایی این واحد صنعتی و سایر واحدهای صنعتی شناسنامه دار آذربایجان باشیم که تاریخ و هویت حوزه صنعتی آذربایجان متکی به آنها است. ضمن آنکه پیشنهاد می‌شود یک کارگروه ویژه با حضور تنی چند تن از نمایندگان استان در مجلس، نهادهای مربوطه، صاحبنظران صنعتی و کارآفرینان برتر منطقه تشکیل شود و با تفکیک واحدهای صنعتی به چهار دسته فعال؛ نیمه فعال، در آستانه احداث و دچار رکود به شکل اختصاصی و ویژه اقدام به حل مشکلات واحدهای صنعتی به طور عملی و فوری شود و زمینه ساز رشد و توسعه و اشتغالزایی هر چه بیشتر منطقه گردد.

یک دیدگاه

  1. یولدان کئچن

    “دونار خزر” و “قاینار خزر” اسم هایی که سالها پیش همیشه تو تبلیغات شبکه سهند می دیدیم ولی خیلی وقته ازشون خبری نیست!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *