خانه / آخرین اخبار / قالا دره‌سی کلیبر
طبیعت زیبای آذربایجان؛

قالا دره‌سی کلیبر

قالا دره‌سی که در جنوب قلعه بابک واقع شده‌ است دره ‌ای جنگلی و سرسبز است که در میان جنگل‌ های قره‌داغ در شمال استان آذربایجان شرقی قرار گرفته است. صعب ‌العبورترین مسیر صعود به قلعه بابک در این دره است.

منطقه قره داغ که بعنوان زیست کره جهانی به ثبت رسیده است، با ۱۳۰ هزار هکتار مساحت از زیباترین جنگل هاى کوهستانى کشور محسوب می‌شود. گونه هاى مختلف گیاهى هزاررنگ و حیات وحش منحصر به فرد این منطقه بسیار ارزشمند است. قره داغ به خاطر وجود کوه هاى سرسبز، جنگل ‌هاى زیبا، مراتع غنى و رودهاى پرآب، از طبیعت بسیار دل‌ انگیز برخوردار است و کانون تجمع زیبایى، شکوه و عظمت طبیعت، قدمت تاریخى، تنوع گونه ‌هاى گیاهى و جانورى است.

قالا دره‌سی کلیبر نیز که در این منطقه واقع شده، دره ای جنگلی و سرسبز است که در جنگل های قره داغ، در شمال استان آذربایجان شرقی و سه کیلومتری جنوب غرب شهرستان کلیبر قرار دارد. تنوع زیستی و اکولوژیکی، جنگل های قره داغ را تبدیل به یکی از مناطق منحصربه فرد کرده است. بخشى از جنگل‌ هاى این منطقه در محدوده شهرستان کلیبر قرار گرفته و در سال ۱۹۷۶ در شمار اندوختگاههاى زیست کره برنامه انسان و کره مسکون (MAB) به ثبت رسید. منطقه به ثبت رسیده محل انحصارى رویش گونه‌ هاى گیاهی نادر و یگانه زیستگاه یکى از کمیاب ترین پرندگان به نام سیاه خروس است. همچنین پناهگاه و جنگل معروف آزنا در شهرستان کلیبر با گونه ‌هاى مختلف حیات وحش نیز از سوى این برنامه وابسته به سازمان ملل، به عنوان یکى از مناطق جنگلى ارزشمند جهان معرفى شده است. مراتع ارسباران با ۶۷۴۰۰ هکتار وسعت علاوه بر اینکه رویشگاه گونه‌ هاى متنوع گیاهى است مهمترین منبع تغذیه دام عشایر منطقه نیز محسوب مى ‌شود.

قالا دره‌سی (دره قلعه) نیز که در جنوب قلعه بابک واقع شده‌ است، دره ‌ای جنگلی و سرسبز است که در میان جنگل‌ های قره‌داغ در شمال استان آذربایجان شرقی قرار گرفته است. صعب ‌العبورترین مسیر صعود به قلعه بابک در این دره است.

این منطقه علاوه بر سرسبزی و خرمی، آبشارهای بلندی از چشمه های کوهستانهای جمهور دارد که بر زیبایی طبیعت قالا دره‌سی افزوده است.

در ماه‌ های اردیبهشت، خرداد و تیر ماه طبیعت زیبایی خود را با شکوه تمام به نمایش می ‌گذارد. در این دوره از سال مراتع، کوهها، باغ‌ ها و لب رودخانه ‌ها پر از گیاهان رنگانگ می شود.

این منطقه در هر فصلی زیبا است اما پاییز آن لطف و رنگ دیگری به خود می ‌گیرد. آواز انواع پرندگان کوچک و بزرگ در دل جنگل در شب و روز نوازشگر روح گردشگران است. این تفرجگاه محل زندگانی پرندگانی مانند کبک و پرندگان شکاری مانند شاهین و همین طور پرندگان خوش الحال است.

لازم به ذکر است که جشنواره زغال اخته با هدف معرفی جاذبه ‌های گردشگری منطقه ارسباران، از جشن هایی است که در منطقه نمونه گردشگری قالا دره‌سی شهرستان کلیبر برگزار می‌ شود.

امکاناتی از قبیل هتل، اتاقکهای پیش ساخته، چادر، سرویس بهداشتی، آب و برق و تلفن در این منطقه فراهم است. در آینده ای نه چندان دور تله کابین، مرکز تفریحی، مراکز اقامتی، سایت طبیعت گردی، تالار و رستوران نیز در قالا دره‌سی راه اندازی می ‌شود.

موقعیت مکانی

قالا دره‌سی در استان آذربایجان شرقی و در سه کیلومتری جنوب غرب شهرستان کلیبر، در جوار قلعه بابک قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *