خانه / آخرین اخبار / درس اخلاق هواداران تیراختور

درس اخلاق هواداران تیراختور

دیروز اهدای گل به دختران و زنان تبریز توسط هواداران تیراختور، نشان داد که آنان به جرات معلم اخلاق فوتبال ایران و نمودی از فرهنگ زیبای آذربایجان هستند.

یول‌پرس: خیلی ساده‌لوحانه خواهد بود که تیم تیراختور را یک مجموعه ورزشی بخوانیم، شاید ۱۱ نفر داخل میدان به فکر گل زدن باشند اما سکوها بدون توجه به تعداد گل‌ها، همیشه برنده از استادیوم خارج می‌شوند، سکوهایی که وقتی آذربایجان به خاطر زلزله قره‌داغ، داغدار بود، یکپارچه سیاهپوش شد و زمان دیگر شادی آذربایجان را در چهره سکوها نمایان شد.

اگر به کارنامه افتخارات تیراختور از لحاظ جام و مدال نگاهی بیندازیم، شاهد کارنامه درخشانی نخواهیم بود اما امروز به جرات مشهورترین تیم باشگاهی ایران را در سطح بین‌المللی به خود اختصاص داده است و همه آن شهرت را مدیون هواداران می‌دانند، هوادارانی که فرهنگ را وارد ورزش قهرمانی فوتبال ایران کردند.

اوج حرکات نمادین این هواداران بصورت در خواست حقوق آذربایجان و حمایت از حضور زنان در استادیوم به نمایش گذاشته شد، اقدامی که در همان دقایق اولیه با بازتاب جهانی روبرو شد و آن را جنبش اجتماعی نهان در درون ورزش آذربایجان تفسیر کردند اما در مقابل برخی کانال‌ها و سایت های تلگرامی مغرض، این حرکت را کم‌ارزش و یک احساس دروغین موقت خواندند.

اما دیروز هواداران تیراختور باز دست به حرکت نمادینی زدند که با توجه به بی‌سابقه بودن در تاریخ آذربایجان و حتی ایران ماندگار خواهد شد و آن تقدیم گل به دختران و زنان تبریز در پاسداشت جایگاه زن بود.

ماجرا زمانی آغاز شد که در حین شادی برف در ائل‌گولو، چند نفر جوان کم سن و سال و بی‌تجربه، در اقدامی زشت که از قباحت آن خبر نداشت اقدام به مزاحمت برای دو دختر کردند، اقدامی که در همان دقایق اولیه انتشار ویدئو در فضای مجاز، رسانه‌های آذربایجان بخصوص رسانه‌های ورزشی هواداران تیراختور واکنش نشان داده و آن را محکوم کرده و پیشنهادی مبنی بر اهدای گل به زنان و دختران تبریز را مطرح نمودند و به دنبال آن هوادارن تیراختور بصورت خودجوش با خرید گل، در پارک‌ها و اماکن عمومی با همان سرودی که در استادیوم خوانده و از حضور زنان برای تماشای تیراختور حمایت کرده بودند، اقدام به اهدای گل کردند.

اهدای گل توسط هواداران تیراختور، وقتی که کسی انتظار آن را نداشت، دنیای ورزش ایران را شوکه کرد و باز برخی رسانه‌ها همانند چندین ماه پیش، این اقدام را ستودند اما باز برخی‌ها با نفرت به آن نگریستند و با عباراتی مانند «گند زدن هوادارنماهای تیراختور» موضوع مزاحمت را کار هواداران و اهدای گل را گروه مقابل آنان و مردم تبریز دانستند! و برخی نیز بدون اشاره به اهدای گل، با تیترهایی مانند « اخلاقی که در هیجان استادیوم بر باد می‌رود» ضمن آنکه موضوع مزاحمت را هواداران تیراختور نشان دادند، ترجیح دادند موضوع اهدای گل را نبینند.

لازم بذکر است، چنین اتفاقاتی به علت نبود رویه درست آموزشی در کشورمان، احتمال رخدادش در تمام شهرها وجود دارد اما کمتر شهری است که گروهی بدون اطلاع از عاملین این اقدام، از تمام دختران عذرخواهی کند و این تفاوت فرهنگ هواداران تیراختور است.

سخن آخر اینکه، امروز جنبش اجتماعی تیراختور بدون اینکه دنبال مقصر و یا عاملین یک هنجار اجتماعی باشد، بدون چشم‌داشتی ترجیح می‌دهد موضوعات و مسائل آذربایجان را در درون آذربایجان حل و فصل کند تا هم از سو‌استفاده مغرضان جلوگیری کند و هم نشان دهد بازهم آذربایجان سردمدار فرهنگ زیباست.

 

 

۳ دیدگاه‌ها

 1. چند نفر نبودند بلکه جمع بیشماری از هواداران تراکتور سازی بودند که پارک را با استادیوم ورزشی اشتباه گرفته بودند

  حتی در قبل از انقلاب که حضور بانوان در تبریز و شیراز و مشهد و اصفهان و حتی اهواز آزاد بود در تبریز بانوان جرات ورود به استادیوم را نداشتند

  1
  7
 2. رضایی
  بازم که افاضه فضل کردی!!!
  حداقل بخاطر گند نزدن خودت مطلب را خوب بخوان بعد نظر فیلسوف ماب بده قشنگ بخوان هواداران تیراختور قضیه را به پارک نکشانده اند همپالگی های شما مزاحمت دو نوجوان کم سن را به حساب هوادارن تیراختور گذاشتند هوادران تیراختور واکنش عالی در شان تیراختور اصیل به نمایش گذاشتند درکت می کنم دست خودت نیست از نفخ و سوزش ما نمیتونی اعصابتو کنترل بکنی و تمرکز داشته باشی از سر و تهش دو خط نخونده ؛چهار خط هم از خودت بلغور میکنی آبروی خودتو میبری
  پدر جان مادرجان چند سالته؟ !!!
  زمان شاه چند سالت بود کجای تبربز دیدی اینارو ؟!!!این داستانها را از کجا در میاری ؟!!! زمان شاه تنها و قدیمی ترین استادیوم تا حدودی واقعی فکر کنم ورزشگاه تختی این شهر است که در سال ۱۳۲۷ ساخته شده همان سال هم
  مسابقات قهرمانی کشوری در رشته های فوتبال والیبال و بسکتبال برگزار شد بعد سال ۳۵هم مسابقه فوتبال بین آدانااسپورترکیه و منتخب تبریز و سال ۵۵ مقدماتی آسیایی مهمترین مسابقات آنجا می باشد خانمها هم بین تماشاگران بودند و یادگار امام هم ۶۷ شروع شد و ۱۳ سال بعد ۷۶ نسبتاً آماده شد
  چقدر باید از پیشی کوچکتر شی از رو بری؟ ؟؟!!!

 3. آفرین گوزل مطلبیزه. یاشییه سیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *