خانه / آخرین اخبار / علت اصلی مرگ ایرانی‌ها مشخص شد

علت اصلی مرگ ایرانی‌ها مشخص شد

معاون امور اجتماعی و رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت امنیت غذایی کشور گفت: ۸۴درصد علت بیماری‌ها و مرگ‌ومیر در ایران ناشی از بیماری‌های غیرواگیردار مانند بیماری‌های سرطان، قلب و عروق، بیماری‌های ریه و دیابت است.

به گزارش یول‌پرس، علی اصغر فرشاد دیروز در دومین مجمع سلامت استان زنجان با بیان اینکه سلامت فقط نبود بیماری نیست، اظهار داشت: علاوه بر سلامتی جسمی، سلامت اقتصادی، اجتماعی و معنوی نیز ضروری است زیرا درصورتی که انسان از هر لحاظ به‌ویژه معنوی تأمین نشود، دیگر سلامت کامل را ندارد.

وی بیان کرد: ۵۰ درصد از سرطان‌ها با رفتارهای معنوی قابل درمان است، توجه به سلامت معنوی در بهبود بیماری‌ها ترم جدیدی است که در حال حاضر بهداشت جهانی را نیز تحت تأثیر قرار داده است.

به‌گفته معاون امور اجتماعی و رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت امنیت غذایی کشور، سلامت انسان‌ها  یک درصد تحت تأثیر ژن، یک درصد متأثر از دریافت خدمات بهداشتی درمانی و بالای ۷۰ درصد تحت شرایط محیطی همانند کار و محل زندگی است.

وی عنوان کرد: بر اساس آمارهای موجود ۲۵ درصد سلامت انسان‌ها تحت تأثیر ارائه خدمات بهداشتی درمانی از جمله بیمارستان خوب و دریافت واکسن به‌موقع قرار می‌گیرد.

معاون امور اجتماعی و رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت امنیت غذایی کشور گفت: ۸۴ درصد علت بیماری‌ها و مرگ‌ومیر در ایران ناشی از بیماری‌های غیرواگیردار مانند بیماری‌های سرطان، قلب و عروق، بیماری‌های ریه و دیابت است.

وی هزینه درمان چهار بیماری اصلی عنوان‌شده را ۴۷ تریلیون دلار عنوان کرد و افزود: اگر تنها ۱٫۳۷ دلار به‌ازای هر فرد در حوزه پیشگیری مصرف شود می‌توان سالانه از بیماری افراد و هدررفت تریلیون‌ها دلار پیشگیری کرد.

فرشاد با اشاره به اینکه استان زنجان بالاترین وضعیت بیماری‌های غیرواگیردار در کشور را دارد، خاطرنشان کرد: این استان موفق شده طی سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۵ کنترل مناسبی بر بیماری‌ها داشته باشد اما با وجود این، توزیع سرطان پوست و سرطان‌های شکمی هم‌چنان بین مردم استان بالاست.

وی رتبه استان زنجان از لحاظ مرگ‌ومیر توسط حوادث را بعد از استان‌های تهران و خراسان شمالی سوم عنوان کرد و اظهار داشت: در حوادث این استان بیشتر جوانان از بین می‌روند در حقیقت نوعی مرگ زودرس است که باعث شده تا سطح امید به زندگی بین زنجانی‌ها کاهش یابد.

معاون امور اجتماعی و رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت امنیت غذایی کشور سطح استان از لحاظ مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی و قند خون را نزدیک میانگین کشوری دانست و افزود: زنجان از لحاظ ابتلا به چربی خون پایین‌تر از نُرم کشوری است اما مصرف نمک در زنجان بسیار بالاتر از میانگین کشور است.

وی گفت: اگر قرار باشد سلامت به نتیجه مطلوب برسد باید سیاست ایجاد سلامت در همه دستگاه‌ها ملموس شود.

فرشاد با ابراز اینکه اعتقاد مدیر سازمان بهداشت جهانی ایجاد سیاست سلامت در همه دستگاه‌ها کنار حوزه بهداشت است، خاطرنشان کرد: سیاست ورود سلامت در یک ارگان غیر از وزارت بهداشت می‌تواند به‌شدت بر سلامت جامعه اثرگذار باشد زیرا اگر ارگانی همانند جهاد کشاورزی نظارتی بر مصرف سم نداشته باشد استفاده بیش از آن برای تولید بیشتر به‌شدت سلامت مردم را تهدید می‌کند.

وی سطح ایران در ارائه خدمات بهداشتی در جهان را مناسب اعلام کرد و گفت: ایران جزو کشورهای اول در ارائه و ایجاد خدمات سلامت اجتماعی نیز است.

معاون امور اجتماعی و رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت امنیت غذایی کشور بر ورود پایدار مردم به حوزه سلامت را در سطح هر محله تأکید داشت و خاطرنشان کرد: در حوزه سلامت مردم باید آموزش‌های لازم را در هر محله دریافت کنند تا در زمان مواجهه با مسائل توانایی حل آن را داشته باشند.

وی بیان کرد: نیازهایی که توسط کانون‌های سلامت محله مطرح می‌شود اگر در مجمع محله حل نشد ابتدا در مجمع شهرستان و سپس استان در حضور مدیران مطرح می‌شود و اگر حل نشد در مجمع ملی مطرح می‌شود تا با حضور سران دولتی این مسئله حل شود.

به‌گفته فرشاد، حضور مردم در کانون‌های سلامت محله سبب ارائه ایده‌ها و پیشنهادات جدید از طرف آن‌ها می‌شود که این ایده‌ها می‌تواند وارد محله‌ها و شهرهای دیگر شده و آنان را نیز ترغیب به این امر کند علاوه بر آن امکان فرامرزی شدن این ایده‌ها نیز وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *