خانه / آخرین اخبار / گسترش اعتراضات بین‌المللی به سرکوب مسلمانان چین

گسترش اعتراضات بین‌المللی به سرکوب مسلمانان چین

معترضان به سرکوب مسلمانان اویغور از سوی دولت چین، تظاهرات‌هایی را در مقابل سفارت‌ این کشور در استکهلم سوئد و ملبورن استرالیا برگزار کردند.

به گزارش یول‌پرس، این تظاهرات در اعتراض به نقض حقوق بشر پکن علیه اقلیت مسلمانان اویغور در ایالت «سین کیانگ» چین برگزار شد.

«عبدالله کوکیار»، رئیس موسسه آموزشی سوئد گفت که این اعتراض‌ها علیه سرکوب مسلمانان اویغور در چین و همچنین قتل‌عام سال ۱۹۹۷ میلادی انجام شد که در جریان آن نیروهای چینی بر روی اویغورهایی که برای استقلال تظاهرات کرده بودند،آتش گشودند.

«حسین کاراکا» سخنگوی دیدگاه ملی جامعه اسلامی در سوئد نیز گفت که این گروه سرکوب مسلمانان اویغور را محکوم کرده و از کشورهای اسلامی و جامعه بین الملل خواست تا از این گروه اقلیت در چین حمایت کنند.

لازم بذکر است که در ماه آگوست، کمیته «ریشه کنی تبعیض‌های نژادی» سازمان ملل در نشستی که در ژنو برگزار شد شکنجه اویغورها در مراکز آموزشی سیاسی اذعان کرد.

نمایندگان سازمان ملل در گزارشی اعلام کردند که حدود ۳ میلیون مسلمان اویغور بدون هیچ گونه توجیه قضایی در چین دستگیر شده‌اند.

سازمان دیده بان حقوق بشر پیش از این اعلام کرده بود که دولت چین کمپین سیستماتیک و جمعی نقض حقوق بشر علیه مسلمانان تورک در این کشور را راه اندازی کرده است.

رفتار ظالمانه حکومت کمونیستی چین با مسلمانان اویغور سال هاست که مورد بی توجهی جوامع بین المللی قرار گرفته است.

در اعتراض دیگری، تظاهراتی در مقابل سفارت کشور چین در ملبورن استرالیا برگزار کردند.

جمعیت «جامعه اسلامی» در استرالیا در این تجمع، طی بیانیه‌ای اعلام کرد: حکومت چین ظلمی برنامه‌ریزی شده را در حق مردم اویغور در اردوگاه‌های این کشور انجام می‌دهد و هر کسی که فرائض دینی‌اش را ادا می‌کند تحت فشار قرار گرفته و زندانی می‌شود.

تجمع‌کنندگان در این بیانیه همچنین اعمال حکومت چین در برابر مسلمانان اویغور را نقض حقوق بشر دانستند و اظهار کردند: ما برای حمایت از برادرانمان در اویغور و نیز برای توقف ظلم و ستم علیه آنها و رساندن صدای آنان به همه دنیا در اینجا جمع شده‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *