خانه / آخرین اخبار / میدان انقلاب زنجان در فهرست آثار ملی جای گرفت

میدان انقلاب زنجان در فهرست آثار ملی جای گرفت

مدیرکل میراث فرهنگی استان زنجان گفت: میدان انقلاب زنجان با موافقت شورای ثبت سازمان میراث فرهنگی کشور در فهرست آثار ملی جای گرفت.

به گزارش یول‌پرس به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان، یحیی رحمتی روز چهارشنبه با اعلام این خبر، افزود: میدان انقلاب یکی از نخستین میادین شهر زنجان است که در جریان توسعه شهر در زمان پهلوی اول ساخته شده است، با احداث این بنا تحول مهمی در شهر سازی در زنجان رخ داد.

وی در خصوص تغییرات بنا در طی سالیان پس از ساخت، اظهار داشت: خوشبختانه در دوره قبل و بعد از انقلاب، این میدان سیمای سنتی خود را حفظ کرده و آسیب جدی به آن وارد نشده است.

رحمتی افزود: اثر فرهنگی-تاریخی میدان انقلاب زنجان به شماره ۳۲۲۹۰ در مورخ دوم بهمن ماه ۱۳۹۷ هجری شمسی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی استان زنجان در خصوص وجه تسمیه میدان انقلاب؛ گفت: نام میدان پیش از انقلاب اسلامی میدان پهلوی بود و پس از انقلاب اسلامی به میدان انقلاب تغییر نام یافت.

رحمتی افزود: در دوره پهلوی با احداث خیابانهای اصلی شهر، زنجان تا حدودی از حالت یک شهر سنتی با معابر باریک و نامنظم خارج شده و شبکه معابر عمومی منظمی جایگزین آن شد.

وی افزود: شهرسازان دوره پهلوی با احداث دو خیابان اصلی در جهت شمال به جنوب و شرق به غرب که امروزه به نامهای خیابان سعدی و خیابان امام معروف هستند، قسمتهای مختلف شهر را به یکدیگر متصل کردند؛ این دو خیابان شهر را به چهار بخش تقسیم می کرد و در مرکز شهر به یکدیگر می رسید که از همان ابتدا محل تقاطع دو خیابان تبدیل به میدان شده و بدنه پیرامون آن در دوره پهلوی اول شکل گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *