خانه / آخرین اخبار / تیراختور؛ تزریق فوتبال اروپایی به ایران

تیراختور؛ تزریق فوتبال اروپایی به ایران

آغاز طوفانی و سبک متفاوت تیم تیراختور در بازی دیروز نشان داد که فوتبال آذربایجان با ورود بازیکنان و مربیان خارجی، می‌تواند مبتکر فوتبال اروپایی در ایران باشد.

یول‌پرس: امروزه در لیگ اسپانیا، قوی‌ترین بازی‌های باشگاهی جهان را شاهد هستیم، باشگاه‌هایی که سالهاست از لیگ‌های ریشه‌داری مانند انگلیس، آلمان، برزیل، آرژانتین و… پیشی گرفته است. اما موضوعی که باعث این پیشرفت شده است، تبادل تفکر فوتبالی در چند دهه گذشته است.

تفکر موسوم به جنبش “Brainstorming” یا تبادل افکار و ایده ها فوتبال اسپانیا را در دهه‌های ۹۰فرا گرفت. موضوعات و تاکتیک های مختلفی در فوتبال این کشور به آزمایش گذاشته شد که حتی برخی ازآنها با شکست نیز مواجه گردیدند، همه این سعی و خطاها و آزمایش ها در نهایت منجر به ایجاد و استقرار سبکی جدید در فوتبال اسپانیا گردید، سبکی که امروزه به کاراکتر اصلی تیم های لالیگایی بدل گشته است که مهترین مشخصه آن تلاش برای نمایشی فوتبالی با تملک بالای توپ می باشد.

این سبک فوتبال که باید آن را جنبش جدیدی در فوتبال جهان دانست، متاسفانه به دلیل بومی بودن بیشتر سرمربیان باشگاه‌ها، هنوز وارد ایران نشده است تا اینکه فصل پیشرو شاهد آغاز رگه‌هایی از این سبک در تیم تیراختور هستیم.

نیم فصل اول تیراختور، سرمربی اروپایی تیم آذربایجان، جان توشاک که سابقه سرمربیگری در تیم‌های انگلستان و اسپانیا را داشت، آغازگر این سبک در ایران بود و وجود بازیکنانی همچون آنتونی استوکس، یوکیا سوگیتا، اشکان دژاگه، مسعود شجاعی و احسان حاجی صفی که سابقه بازی در لیگ‌های اروپا را داشتند، تصمیم این سرمربی را برای احیای فوتبال اروپایی در آذربایجان مصمم می‌کرد اما این اقدام وی به دلیل تازگی سبک به کندی پیش رفت و این موضوع باعث شد تا وی به دلیل عدم کسب نتیجه دلخواه در جام حذفی از فوتبال آذربایجان برود.

محمد تقوی به عنوان جایگزین جان توشاک، نیز که دانش فوتبال اروپایی داشت، توانست به تداوم کار جان توشاک و برداشت از کاشت‌های سرمربی قبلی، نتایج قابل قبولی را کسب کند.

در نیم فصل دوم، ورود جرج لیکنز، سرمربی سابق تیم ملی بلژیک، از کشوری که طبق رنکینگ فیفا، تیم ملی‌اش در رتبه اول جهانی قرار دارد و جذب کنستانت از فرانسه؛ دوباره جان تازه‌ای به فوتبال آذربایجان داد بطوریکه دیروز در اولین بازی نیم فصل، بطور وضوح شاهد فوتبال سبک اروپا در یادگار امام بودیم.

در بازی دیروز، پاس‌های سریع و دقیق، تصاحب بیشتر توپ و بازی منطقی، سبک بازی بود که برای فوتبال ایران غریبه بود که با توجه به قراردادهای طولانی مدت تیراختور، از سال‌های دیگر شاهد تولد فوتبالی نوین از آذربایجان و به قطع فراتر از لیگ برتر کشورمان خواهیم بود.

سخن آخر اینکه، ورود فوتبال با دانش و تجربه شده کشورهای گوناگون که باعث تحولی در فوتبال اسپانیا و لالیگا شده است؛ ورود فوتبال اروپایی به آذربایجان نیز می‌تواند راهی برای ورود فوتبال منطقی به ایران گردد.

۲ دیدگاه‌ها

  1. منتظر گذاشتن چوب لای چرخ تراکتور توسط خاینین و حسودهای چشم نخودی باشید

    2
    2
  2. لیکنز بؤیوک بیر مربی دی فقط گره اونا فرصت وئرخ…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *