خانه / آخرین اخبار / تاراج درختان آذربایجان به اوج رسید / کشف ۴۱۰ تن چوب قاچاق طی یک ماه گذشته در آذربایجان‌غربی

تاراج درختان آذربایجان به اوج رسید / کشف ۴۱۰ تن چوب قاچاق طی یک ماه گذشته در آذربایجان‌غربی

بعد از جنگل‌های قاراداغ در استان آذربایجان‌شرقی، این بار جنگل‌ها و درخت‌های طبیعت شهرهای خوی، سلماس، میاندوآب و اورمیه در استان آذربایجان‌غربی هم به خارج استان قاچاق می‌شود.

به گزارش یول‌پرس، کامیون‌های با پلاک استان‌های مرکزی و شمالی کشور همچنان در حال تاراج و  قاچاق چوب از جنگل‌های آذربایجان هستند.

تصاویر ارسالی هموطنان این‌بار از سلماس و اورمیه، حاکی از چنین اتفاقی است که در سکوت مسئولین، درخت‌های استان آذربایجان‌غربی بریده شده و چوب‌ها به استان‌های شمالی و مرکزی منتقل می‌شود.

همچنین تصاویری از قاچاق چوب در شهرستان خوی نیز منتشر شده است.

همچنین تفکیک زمین‌ها و از بین بردن درختان و از بین رفتن پوشش گیاهی در اورمیه، شرایطی را ایجاد کرده که باغ‌شهر اورمیه درحال پیوستن به تاریخ است.

بنا به تصاویری که شهروندان ارسال کرده‌اند، درختان باقیمانده در زمین‌های عمدتا زراعی اورمیه در ساعات بامداد و صبح بریده می‌شوند.

با این حال سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری اورمیه در مورد این اتفاق می‌گوید: بریدن درخت‌های بلوار امام‌علی و پل قویون با اخذ مجوزهای مربوطه و  پس از طی مراحل کسب تکلیف از کمیسیون تفکیک و اخذ نامه ابلاغ تفکیکی توسط مالک زمین و با نظر کمیسیون مصالحه و کمیسیون ماده ۵ شهرداری و همچنین با مصوبه شورای اسلامی شهر اورمیه و نهایت با پرداخت عوارض کاهش درختان اقدام به این کار کرده که تمامی مراحل تفکیک زمین مذکور قانونی است.

کشف ۴۱۰ تن چوب قاچاق در آذربایجان‌غربی طی یک ماه گذشته

میرصمد موسوی مدیرکل جدید منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌غربی در مورد قاچاق چوب در استان گفت: متاسفانه آمار قاچاق چوب افزایش یافته و طی یک ماه گذشته بیش از ۴۱۰ تن چوب غیرمجاز کشف شده است.

وی ادامه داد: درخصوص افزایش قاچاق چوب در استان با هماهنگی برقرار شده با راهداری، نیروی انتظامی و دادستانی، هرگونه خروج چوب‌های جنگلی و غیرمجاز از استان را منوط به دریافت مجوز از منابع طبیعی کرده‌ایم که با این اتفاق خروج چوب قاچاق از استان به صفر رسیده است.

مدیرکل جدید منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌غربی در رابطه با تاثیر تنفس ۵ تا ۱۰ جنگل‌های شمال از بهره‌برداری با افزایش قاچاق چوب از استان هم گفت: این اتفاق فشار را به استان‌های مجاور و دارای جنگل آورده با این حال بنا داریم با همکاری ارگان‌ها مانع قاچاق چوب از استان شویم.

از بین بردن جنگل‌ها خیانت است / فروش چوب‌های بلا استفاده کشاورزان سود آور است

نادر قاضی‌پور نماینده مردم اورمیه در مجلس شورای اسلامی هم در این مورد گفت: بعد از پیشنهادی که در برنامه پنج ساله پنجم برای تنفس ۵ساله به جنگل‌های شمال برای عدم بهره‌برداری دادیم و تصویب شد درخواست کردیم در برنامه ششم با تغییر ادامه یابد.

وی ادامه داد: بعد از این اتفاق کارخانجات چوب استان‌های شمالی کشور با کمبود چوب مواجه شدند که تصمیم گرفتیم کشاورزان بجای آتش زدن چوب‌های بلااستفاده خود که سبب آلودگی محیط‌زیست می‌شد به این کارخانجات به فروش برسانند که علاوه بر سودی که به این قشر برسد از آلودگی زیست‌محیطی نیز جلوگیری شود.

قاضی‌پور با انتقاد از برخی خائنین که چوب حراج به جنگل‌های استان می‌زنند گفت: برخی هم هستند که در این میان با از بین بردن جنگل‌ها بصورت غیرمجاز، علاوه بر قاچاق محموله چوب به بخش‌های دیگر طبیعت استان را نیز از بین می برند که باید با این افراد برخورد شود.

برخی اظهار نظرهای مسئولین استانی در مورد قاچاق چوب طی دو ماه گذشته:

شکاری دادستان عمومی وانقلاب شهرستان شاهین‌دژ: محموله ۱۲تنی چوب قاچاق که از تنه درختان حریم رودخانه زرینه‌رود(جیغاتی) قطع شده کشف و ضبط شد. (۱۷ آذر – دادگستری آذربایجان‌غربی)

جعفر نوری رییس اداره تعزیرات حکومتی مهاباد و پیرانشهر: ۲ محموله در مجموع با وزن ۱۷ تُن چوب جنگلی قاچاق در ایست بازرسی سه راهی دارلک محور مهاباد – اورمیه توقیف شد. (۱۹ آذر – خبرگزاری ایرنا)

سیامک صدقی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بوکان: محموله ۱۱ تنی درخت بید که از یکی از روستاهای خارج از سطح شهرستان بوکان مابین مهاباد و سردشت به نام “قالاجوق” برداشت شده بود کشف و ضبط شد. (۳ دی – باشگاه خبرنگاران جوان)

سرهنگ یوسفعلی ابراهیم پور فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌غربی: میزان چوب قاچاق در استان، امسال نسبت به ۱۰ سال گذشته ۱۵ برابر و به ۱۵۰ تن رسیده است. (۱۶ دی – خبرگزاری ایرنا)

سیدمحمد عابدی فرماندار خوی: غارت درختان در این شهر با این شدت و حدت که در شبکه های اجتماعی مطرح می شود، ‌وجود ندارد و بنده نیز دستور لازم را جهت پیگیری ویژه این امر صادر کرده ام. (۲۴ دی – خبرگزاری ایرنا)

علیرضا ملامحمدزاده فرماندار اورمیه: از قطع درختان مجموعه ورزشی تختی اورمیه از همه شهروندان عذرخواهی می‌کنم و در راستای اشد برخورد با خاطیان، رییس اداره ورزش و جوانان اورمیه عزل شده است/خبر آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *