خانه / آخرین اخبار / بهادری: آقای شهریاری هیچ برنامه‌ای برای توسعه آذربایجان‌غربی ندارد + ویدئو

بهادری: آقای شهریاری هیچ برنامه‌ای برای توسعه آذربایجان‌غربی ندارد + ویدئو

نماینده مردم اورمیه خطاب به وزیر کار گفت: به نظر من بزرگترین معضل استان آذربایجان‌غربی و کشور، نبود برنامه است و امروز نیز هیچ برنامه‌ای نداریم و آقای شهریاری هیچ برنامه‌ای برای توسعه استان نداشته و ارائه نیز نداده‌ است.

به گزارش یول‌پرس؛ هادی بهادری نماینده اورمیه در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری آذربایجان‌غربی با حضور وزیر کار گفت:  آقای شریعتمداری با استان آشنا هستند لذا نیازمند توضیحات بیشتر بنده نیست اولا تشکر می‌کنم از طرح اشتغال روستایی که با همت دکتر منصوری انجام شد و مسئله بعدی مشکلی است که ما در کل کشور داریم و آن، نبود برنامه است، تنها کاری که ما می‌کنیم تشکیل جلسات پی در پی و شبانه روزی است. اما برنامه مدون برای توسعه نداریم، در استان آذربایجان‌غربی کسی نمی‌داند برنامه توسعه استان چیست و استاندار از روی آن بتواند گزارش دهد.

وی ادامه داد: متاسفانه مشکلات ما از این جنس هستند، یک نفر پیشنهاد ساخت یک واحد تولیدی را می‌دهد و با تلاش زیاد ساخته می‌شود اما بعد از ۱۰ سال بصورت بلااستفاده رها می‌شود الان خیلی از سرمایه‌های مملکت بخصوص شهرک‌های صنعتی این استان خوابیده است، با داد و بیداد که مشکلی حل نخواهد شد، باید برنامه‌های مشخص داشت. الان در این استان سالی ۱۰ هزار فارغ‌التحصیل دانشگاهی تولید می‌شود و اکثر بیکاران ما فوق لیسانس بوده و خواستار اشتغال به عنوان کارگر هستند که این مسئله به دلیل نبود برنامه مدون است.

نماینده مردم اورمیه با اشاره به ظرفیت‌های استان آذربایجان‌غربی برای توسعه، اظهار کرد:  سال ۵۳، مطالعات آمایشی در کشور انجام گرفته و آذربایجان‌غربی به دلیل داشتن بیشترین مرز با کشورهای خارجی به عنوان قطب تجارت معرفی شده است اما در حوزه تجارت چه برنامه‌ای داریم؟ کدام استان به میزان استان ما مرز دارد؟ من واقعا معتقدم آقای شریعتمداری، شما فردی استراتژیستی هستید لذا باید در حوزه کار برنامه داشته باشیم؛ چرا که کارگران امروز دانش لازم را دارند و متاسفانه دریاچه اورمیه را نیز به دلیل نگرش‌های سنتی کشاورزی، از دست داده‌ایم و طرح‌هایی مانند طرح توسعه کشاورزی و طوبی و … پاسخگو نبوده‌اند.

بهادری خطاب به وزیر کار، رفاه و تامین اجتماعی، گفت: به نظر من بزرگترین معضل استان آذربایجان‌غربی و کشور، نبود برنامه است و امروز نیز هیچ برنامه‌ای نداریم و آقای شهریاری هیچ برنامه‌ای برای توسعه استان نداشته و ارائه نیز نداده‌ است. من به همه دوستان اعلام کرده‌ام که برنامه بیاورند و با جلسه و عکس گرفتن چیزی حل نخواهد شد. بطور مثال روزی ارز گران می‌شود و درنتیجه صادرات افزایش می‌بابد و برخی می‌گویند با برنامه‌های ما صادرات افزایش یافته است؛ در حالی که قیمت ارز عامل این افزایش بوده است و روزی هم اعلام می‌کنند برخی محصولات مثلا کاهو را نگذارید صادر شود، این نشان دهنده لیاقت ما نیست.

وی با اشاره به وضعیت نامناسب واحدهای صنعتی آذربایجان‌غربی گفت: بروید ببینید واحدهای صنعتی این استان در چه وضعی هستند، کشتارگاه مرغ اورمیه در حال تعطیل شدن است؛ دخانیات این شهر یکی دو سالی است که به ۲۰ هزار نخ تولید رسیده است و ۶۰۰ کارگر بلاتکلیف آن مانده‌اند و برخی به دنبال سیاست و تعیین رئیس و معاون هستند. من اهل تعارفات و تمجید نیستم، این استان، قطب معدن، قطب گردشگری و تجارت است لذا باید بصورت درست بهره‌برداری شده و با شاخص گزارش شود. ما با افراد دارای برنامه مانند آقای دکتر منصوری نیاز داریم.

عضو کمیسیون عمرانی مجلس ادامه داد: ما در مصوبات سفر نیز موفق نبودیم بطوریکه در اولین سفر قرار بر ساخت کارخانه لاستیک‌سازی شده بود اما به جای کارخانه، برخی دوستان به دنبال واردات ۵۰ هزار جفت لاستیک رفتند و کارخانه لاستیک‌سازی که مصوبه سفر آذربایجان‌غربی بود در سنندج ساخته شد و شستا نیز در این استان هیچ کاری نکرده است.

سید هادی بهادری با تاکید بر افزایش بیکاری در کشور، بیان کرد: آقای وزیر، شما به عنوان کسی که  شناخت کافی از این استان دارید، می‌توانیم فارغ از شعارها به توسعه برسیم. امروز بعد از ظهر، بنده دیدار مردمی دارم، همه جوانان به دنبال اشتغال هستند. باید برای آنان فکری کرد، باید آمایشی فکر کرد، اینان فرزندان ما هستند، همه مثل من نماینده مجلس نیستند که داماد و پسر خود را به زور سفارش کنم تا استخدام کنند، همه، نماینده و استاندار نیستند که زورشان به مدیرکل برسد.

وی در پایان سخنان خود با اشاره به خروج متخصصین استان، تاکید کرد: واقعا این استان مظلوم واقع شده است، من سال ۷۵ که فارغ‌التحصیل شدم هیچ کدام از هم دوره های من به استان بازنگشتند، نگاه ما به فارغ‌التحصیلان در استان، نگاه کارگری است که آنهم چند نفر در پتروشیمی ذوب می‌شود و چند نفر در کارخانه سیمان، آسیاب می‌گردد. من خواهش دارم از افراد متخصص و کاردان مانند آقای منصوری که امید ما برای اشتغال در این استان است، استفاده گردد، تا نقشه‌ای برای اشتغال این استان کشیده شده و گزارش پس گرفته شود. اینکه بگوییم آمار بیکاری ۱۴ درصد است، برای مردم قابل پذیرش نیست، تنها در دفتر بنده، ۱۰ هزار مورد درخواست شغل صورت گرفته است. نباید وزارت کار بگوید من مسئول کار نیستم، نباید وزیر علوم بگوید من مشغول کار نیستم و فارغ‌التحصیل تولید کند؛ بطور کلی مردم از نبود برنامه خسته شده‌اند.

یک دیدگاه

  1. اوزون گتیرمه میسن دوراجناب؟

    3
    2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *