خانه / آخرین اخبار / جوابیه دانشگاه و واکنش دوباره دانشجویان
واکنش‌‌ها به حذف درس زبان و ادبیات تورکی در دانشگاه صنعتی اورمیه؛

جوابیه دانشگاه و واکنش دوباره دانشجویان

دانشگاه صنعتی اورمیه ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص حذف درس زبان و ادبیات تورکی از دروس ارائه شده نیمسال، جوابیه‌ای را صادر کرد که با واکنش دوباره دانشجویان همراه شد.

به گزارش یول‌پرس؛ به دنبال حذف درس زبان تورکی از لیست دروس ارائه شده نیمسال دانشگاه صنعتی اورمیه که موجب اعتراضات زیادی از سوی دانشجویان شده بود، روابط عمومی دانشگاه مذکور با انتشار جوابیه‌ای توضیحاتی را ارائه نمود.

متن کامل جوابیه دانشگاه صنعتی اورمیه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

در پاسخ به برخی اخبار منتشر شده در فضای مجازی در خصوص عدم ارائه درس «زبان و ادبیات ترکی» در دانشگاه صنعتی اورمیه، مراتب زیر به استحضار کلیه دانشجویان و دوستداران ادب و فرهنگ می رساند:

در راستای بخشنامه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از سال ۱۳۹۶ ارائه چهار درس با عناوین «آشنایی با دفاع مقدس»، «کارآفرینی»، «زبان و ادبیات ترکی»، و «پدافند غیرعامل» به عنوان دروس اختیاری در دانشگاهها و مراکز آموزشی در مقطع کارشناسی در برنامه آموزشی کلیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی قرار گرفت. با این توصیف که این دروس جزء واحدهای الزامی دوره کارشناسی نبوده ولی در معدل دانشجویان موثر هستند.

در همین راستا، دانشگاه صنعتی اورمیه با استقبال از فضای فراهم شده و با عنایت به محدودیت های فضای آموزشی، دروس فوق را به صورت دوره ای (یک بار در هر دو نیمسال) از نیسمال اول سال تحصیلی ۹۶-۹۷ برنامه ریزی و برگزار می نماید.

در این راستا، درس زبان و ادبیات ترکی در دو نیمسال تحصیلی ۹۶۱ و ۹۷۱ با همکاری اساتید مدعو برگزار شده و بر همین منوال، ارائه آتی درس در برنامه آموزشی نیسمال ۹۸۱ قرار گرفته است.

بررسی دقیق گزارش های واصله در خصوص ارائه درس مزبور در نیمسال گذشته (نیمسال اول ۹۷-۹۸)، نیاز به برنامه ای بهتر از حیث انسجام و انضباط مورد انتظار درس دانشگاهی را در این خصوص نشان می دهد.

برابر مصوبه شورای آموزشی دانشگاه، کلیه دروس غیر ترمیک (خارج از برنامه درسی نیمسال) در صورت درخواست کتبی گروهی دانشجویان علاقمند با تعداد مصوب شورا و ثبت نام همان تعداد، میتوانند در برنامه آموزشی نیمسال لحاظ شوند. لذا ارائه درس زبان و ادبیات ترکی در نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۷-۹۸ نیز تابع همین قانون بوده و در صورت وصول درخواست و استقبال دانشجویی میتواند در برنامه نیمسال جاری قرار گیرد. / روابط عمومی دانشگاه صنعتی اورمیه

اما این پایان ماجرا نبوده و دانشجویان، پاسخ دانشگاه را قانع کننده ندانسته و با انتشار جوابیه‌ای خواستار پاسخگویی صریح دانشگاه صنعتی اورمیه شدند.

متن کامل جوابیه دانشجویان به شرح زیر است:

کانال دانشگاه صنعتی اورمیه در خصوص عدم ارائه شدن درس زبان تورکی در برنامه نیمسال ترم جاری اعلام کرده است که در صورت درخواست کتبی گروهی دانشجویان علاقه‌مند با تعداد مصوب شورا این درس را در برنامه نیمسال جاری قرار خواهد داد.

دانشگاه صنعتی اورمیه این موضوع را در شرایطی بیان کرده است که سایر دروس اختیاری بدون درخواست کتبی در برنامه نیمسال قرار گرفته‌اند و زبان تورکی که محبوب‌ترین درس دو ترم پیش دانشگاه بود در برنامه نیمسال قرار نگرفته است. طبق اعلام دانشگاه اگر ارائه درس اختیاری منوط بر درخواست کتبی دانشجویان می‌باشد چرا این شرط فقط برای درس زبان تورکی اجرا شده است؟

دانشگاه صنعتی اورمیه در حالی این شرط را بیان کرده است که همه‌ی دانشجویان در تعطیلات بین دو ترم به سر می‌برند و ارائه درخواست کتبی برای همه‌ی دانشجویان متقاضی با دشواری‌هایی مواجه خواهد بود.

همچنین خبر “عدم ارائه درس زبان تورکی” و اعلام پیش شرط “ضرورت وصول درخواست دانشجویان جهت ارائه این درس” در فاصله ۴۸ ساعت مانده به آغاز فرآیند انتخاب واحد از سوی دانشگاه منتشر شده است که این خود حاکی از عدم صداقت و حسن نیت مسئولین مربوطه می‌باشد.

ظرفیت درس زبان تورکی در دو ترم پیش به محض باز شدن سیستم انتخاب واحد تکمیل و دانشجویان زیادی خواستار افزایش ظرفیت این درس می‌شدند.

دانشگاه با نگاه به سابقه علاقه دانشجویان برای اخذ این درس در دو ترم گذشته به خوبی متوجه خواهد شد این ترم نیز  دانشجویان زیادی متقاضی اخذ این درس هستند و در صورت ارائه تمامی ظرفیت آن تکمیل خواهد شد. / اورمو تئکنیک بیلیم یوردو’نون شمس درنه‌گی

 

۲ دیدگاه‌ها

  1. درخواست کتبی خوبه دیگه خیلی از علاقمندان خواهند ترسید

    4
    5
  2. درخواست کتبی سیب ترسیدن دانشجویان از عواقب سابقه کتبی نمیشود؟

    2
    3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *