خانه / آخرین اخبار / خالق آیریلیق دار فانی را وداع گفت

خالق آیریلیق دار فانی را وداع گفت

رجب ابراهيمي متخلص به فرهاد از شاعران و ترانه سرايان اردبیلی و خالق ترانه معروف آیریلیق، امروز دار فانی را وداع گفت.

به گزارش یول‌پرس؛ رجب ابراهیمی در سال ۱۳۱۴‌ه-ش در منطقۀ ‌یورتچی در روستای کورابازلی (کورعباسلو) از توابع شهر نیر دیده به جهان گشوده‌اند در ۱۵ سالگی به همراه خانواده به تهران کوچ کرده و در آن شهر ساکن می‌شوند.

وجدان بیدار و روح شاعرانه ایشان را رهسپار محافل ادبی نموده و موجب آشنایی او با بزرگان شعر و ادب می‌شود و تشویق‌های ادبا و شعرای نامی شوق شعرسرای را در ایشان شعله‌ور می‌سازد. و در این میان آشنایی او با مرحوم استاد علی سلیمی استاد مسّلم تار و موسیقی آذربایجانی، فتح بابی می‌شود تا شاعر جوان به سرودن ترانه به زبان مادری خود بپردازد.

ابراهیمی پس از آشنایی با استاد سلیمی اشعار «آغلاما»، «آچیل سحر» و «آیریلیق» را نوشتند و استاد علی سلیمی آهنگ‌سازی آن‌ها را انجام داد و خانم وارتوش(همسر استاد سلیمی) از رادیو تبریز این آهنگ‌ها را اجرا کردند.

اجرای بعضی از ترانه‌های آقای ابراهیمی به وسیله گروه موسیقی مرحوم استاد سلیمی موجب شهرت وی شد و به خصوص اجرای ترانه معروف به نام «آیریلیق» توسّط خوانندۀ بنام آذربایجان مرحوم رشید بهبوداف ایشان را به چهرۀ جهانی مبدّل می‌سازد.

امروزه بیش از ۱۵۰ خواننده مشهور ایرانی، آذربایجانی و ترکیه‌ای به تقلید از مرحوم رشید بهبوداف آن ترانه را اجرا نموده‌اند.

این شاعر و ترانه‌سرا و آفرینندۀ ترانه معروف آیریلیق که با تخّلص «فرهاد» در محافل ادبی شناخته می‌شوند، اخیراً بخشی از آثارخود را در قالب کتابی تحت عنوان «آیریلیق» منتشر کرده‌ بود.

 

 

۴ دیدگاه‌ها

 1. آلله رحمت ائلسین.

  15
  1
 2. یوسف بخشی خانشیر

  عجیب شعر معروف وشاعری غریب حداقل برای من که. اصالتم برای آن منطقه است.متاسفم برای خودم.
  یوسف بخشی خانشیر

 3. آذربایجانیمیزین اولمز شاعرینین حایات دییشمه سینی بوتون مللتیمیزه وعائله سینه اردبیللیلرین طرفیندن تسلیت دییرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *