خانه / آخرین اخبار / تظاهرات در گرجستان علیه نصب مجمسمه عامل نسل‌کشی خوجالی

تظاهرات در گرجستان علیه نصب مجمسمه عامل نسل‌کشی خوجالی

شهروندان گرجستانی و آذربایجانی‌های اهل این کشور در اعتراض به نصب مجسمه میخائیل آواکیان، یکی از عاملان نسل کشی خوجالی در منطقه جاواختی این کشور دست به تظاهرات زدند.

به گزارش یول‌پرس، تظاهرات‌کنندگان که در مقابل مجلس گرجستان در تفلیس تجمع کرده بودند، خواستار برچیده شدن مجسمه آواکیان از روستای بوگاشنی واقع در منطقه جاواختی شدند.

آذر سلیمانف، نماینده آذربایجانی‌الاصل مجلس گرجستان نیز در اظهارات خود در جمع تظاهرکنندگان گفت: “گرجستان وطن من است و مجسمه تروریست‌ها در این سرزمین جای ندارد. هم اکنون ۲۰ درصد از خاک گرجستان تحت اشغال است، هدف از نصب این مجسمه ایجاد فتنه در گرجستان است”.

سئوینج هومباتووا، یکی از سازمان دهندگان این تظاهرات نیز در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی هدف از تظاهرات را مخالفت با نصب مجسمه عامل قتل‌عام مردم قره‌باغ در آذربایجان و مردم آبخازیا در گرجستان اعلام کرد.

گفتنی است پس از اشغال شهر خوجالی طی جنگ قره‌باغ، نسل کشی غیرنظامیان آذربایجانی در این شهر توسط نیروهای رژیم ارمنستان به همراهی یگان ۳۶۶ ارتش روسیه در ۲۵ و ۲۶ فوریه سال ۱۹۹۲ اتفاق افتاد. بر اساس آمارهای بین المللی از جمله آمار سازمان دفاع حقوق بشر در این قتل عام ۶۱۳ نفر از غیرنظامیان از جمله ۶۳ کودک وحشیانه به قتل رسیدند. البته سازمان دیده‌بان حقوق بشر معتقد است که این آمار ممکن است تا ۱۰۰۰ کشته نیز باشد.

پنجاه و سه نفر به صورت بیرحمانه (سوزاندن، چهار میخ کردن، با بریدن سر یا کندن پوست آن و سایر قسمت‌های بدن، از حدقه خارج کردن چشم یا بریدن بخش‌هایی از بدن) کشته شده‌اند. همچنین هشت خانواده به طور کامل نابود شده، ۲۵ کودک، هر دو والدین و ۱۳۰ کودک نیز یکی از والدین خود را از دست دادند.

قطعنامه های مختلف شورای امنیت سازمان ملل جنایات ارمنستان در طول جنگ قره باغ و به ویژه خوجالی را محکوم کرده و کشورهای زیادی نیز این نسل کشی را به رسمیت شناخته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *