خانه / آخرین اخبار / نشست امنیتی روسیه، ترکیه و سوریه
در آستانه عملیات ارتش ترکیه در شرق سوریه؛

نشست امنیتی روسیه، ترکیه و سوریه

یک وبگاه خبری از نشست مقامات ارشد امنیتی روسیه، ترکیه و سوریه به منظور بحث درباره سرنوشت گروه تروریستی پ ک ک و موضوع منطقه امن در شمال سوریه خبر داد.

به گزارش یول‌پرس، یک وبسایت خبری عراقی به نقل از یک منبع آگاه سوری از ملاقات سران امنیتی سوریه با همتایان ترکیه‌ای آنها در آنتالیا خبر داد.

وبگاه خبری باسینیوز عراق نوشت: روابط و تماس‌های امنیتی بین آنکارا و دمشق از زمان آغاز بحران سوریه تا به امروز در سطوح متعدد ادامه دارد به رغم اینکه آنکارا به طور مستقیم از مخالفان مسلح سوریه حمایت می‌کند و ارتش ترکیه نواحی وسیعی از شمال سوریه را تحت کنترل دارد و همچنین خواهان سرنگونی نظام بشار اسد است.

باسینیوز نوشت، یک منبع آگاه سوریه از سفر محرمانه سرلشکر «علی مملوک»، رئیس دفتر امنیت ملی سوریه (بالاترین پست امنیتی در این کشور) به آنتالیا در جنوب غرب ترکیه در اول دسامبر گذشته خبر داد که به منظور دیدار با مقامات امنیتی ارشد ترکیه و بحث درباره سرنوشت گروه تروریستی پ ک ک در سوریه و ترتبیاتی خاص برای منطقه شرق فرات انجام شد.

این منبع سوری که خواست نامش فاش نشود به باسینیوز گفته است: سرلشکر علی مملوک در سفری محرمانه به آنتالیای ترکیه با مقامات ارشد امنیتی این کشور گفت‌وگوهایی درباره بیرون راندن پ ک ک از مرزهای سوریه و ترکیه با توجه به تفاهم‌های بین طرفین داشته است.

این منبع افزود: توافقی بین دولت سوریه و ترکیه در آنتالیا صورت گرفته بر سر اینکه پ.ک.ک به سمت جنوب و منطقه عربی و مرزهای عراق کشیده شود و در ازای آن ترکیه بقای دولت سوریه را پذیرفته و از درخواست خود برای کناره‌گیری آن صرف‌نظر کند.

منبع سوری گفت: همچنین توافق شده که ترکیه پست‌های بازرسی ایجاد کرده و در تشکیل شورای اداری در شمال سوریه شریک شود و در ازای آن مربع امنیتی باقیمانده و پرچم سوریه در این منطقه به اهتزاز درآید.

این منبع افزود: ترکیه  در ابتدا خواهان این بود که منطقه امنیتی تحت تسلط آن باشد اما روس‌ها اصلا موافق نبودند و دولت سوریه هم مخالفت کرد تا جایی که ترکیه مجبور به امتیازدهی شد و این امتیازات شامل پذیرش شرکایی در کنار خود در شمال سوریه بود به گونه‌ای که در ازای آن پرچم سوریه در آنجا به اهتزاز درآمده و بده بستان‌هایی درباره ادلب صورت گیرد.

منبع سوری گفت: دو طرف توافق کردند که پ ک ک را  قریب به شصت کیلومتر از مرزهای ترکیه به سمت جنوب سوریه دور کنند.

وی ادامه داد: وقتی که پ.ک.ک متوجه توافق ترکیه و سوریه شد، عناصر مسلح و طرفداران آن اقدام به حفر خندق‌هایی سطحی به عمق دو متر در اطراف همه شهرهای تحت اشغال خود از جمله الحسکه کردند و در آنجا مقادیر زیادی مواد منفجره تی.ان.تی قوی تعبیه کردند تا با انفجار این منطقه و ایجاد خرابی مانع ورود ترکیه و دولت سوریه یا شبه نظامیان وابسته به آنها به شهرهای تحت اشغال شوند.

این منبع خبر داد: مقاماتی از ترکیه و دولت سوریه این هفته بار دیگر در مسکو گرد هم آمده و درباره سرنوشت گروه تروریستی پ ک ک تحت نظارت روسیه توافق کردند؛ وی افزود: این گفت‌وگوها حول محور دور کردن پ ک ک از مرزها و پیشنهاد ایجاد منطقه امن بوده است.

این منبع افزود: سوچی روسیه در چهاردهم فوریه شاهد اجلاس سران ترکیه-روسیه و ایران درباره سوریه خواهد بود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه هفته گذشته اعلام کرد که تماس با دولت سوریه در سطحی پایین ادامه دارد. اردوغان روز یکشنبه سوم فوریه در گفت‌وگو با شبکه دولتی «تی آر تی» ترکیه تاکید کرد که رابطه بین ترکیه و سوریه در سطح سرویس‌های امنیتی ادامه دارد و ارتباط سرویس‌های امنیتی با ارتباط رهبران سیاسی متفاوت است.

این منبع گفت که ایران سعی خواهد کرد روسیه و ترکیه را به حفظ توافق آستانه درباره مناطق کاهش تنش متقاعد کند و همچنین برای جلب رضایت ترکیه بازگشت به توافق آدانا به جای ایجاد منطقه امن را پیشنهاد خواهد داد، این منبع همچنین نشست آتی سوچی را به دلیل مخالفت آمریکا با آن ناکام پیش بینی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *