خانه / آخرین اخبار / تغییر فکری یا مرده شوری؟

تغییر فکری یا مرده شوری؟

قلم فروش، خائن، مجهول‌الهویه، خودفروخته، اختلاف افکن، وابسته به باندهای فساد و جدایی‌طلب تنها بخشی از برچسب‌هایی بود که طی ماه های گذشته و پس از ماجرای سخنرانی جنجال برانگیز استاندار آذربایجان‌غربی از سوی برخی هوادارنماها و بوقچی‌های سیاسی به منتقدان آقای محمد مهدی شهریاری الصاق شد.

یول‌پرس – محمد آقایارلو: اول- با وجود اینکه اساسا «روزنامه نگاری» ابداء و اختراع غربی هاست، اما پدیده ای که امروز جامعه مدنی در ایران و جهان با آن رو به رو است، تعریفی نیست که عموما غرب در ابتدا از آن ارائه کرده است. امروز چیزی با عنوان روزنامه‌نگاری مستقل (تعریف غربی) وجود خارجی ندارد و حتی ایده آلیسم‌های طرفدار این آرمان نیز باوری به تحقق آرزوهایشان ندارند.

محمد آقایارلو - روزنامه‌نگار
محمد آقایارلو – روزنامه‌نگار

تغییر باورها و جهت گیری‌های سیاسی و اجتماعی بخشی از شخصیت یک روزنامه نگار فعال و رو به رشد است. تغییرات فکری یک روزنامه نگار همواره بسیار بیشتر از تغییرات ایدئولوژیک نویسندگان، سیاستمداران یا حاکمان سیاسی قابل لمس تر است. چرا که یک روزنامه نگار بر خلاف نویسنده‌ای که هر دهه یک کتاب منتشر می کند یا سیاستمداری که در طول حیات سیاسی اش یک بار دچار تغییرات فکری می شود، روزانه و در مواجهه با اتفاقات یومیه تغییرات فکری و ایدئولوژیکی خود را نشان می دهد.

روزنامه نگاران حرفه ای با وجود اینکه در مقاطع مختلف دچار تغییرات فکری و ایدئولوژیکی می‌شوند اما اعتقادی به اصطلاح «مرده شوری» ندارند. یعنی اینکه روزنامه نگار حرفه ای قبول نمی کند برای هر حزب و هر جریانی ولو در قدرت هم باشد تعلق خاطر پیدا کند. در حقیقت برای آنها هدف وسیله را توجیه نمی کند.

تعریف روزنامه نگار حرفه ای چیست؟ روزنامه نگار حرفه ای به معنای روزنامه نگار خوب یا بد نیست، روزنامه نگاری که درآمدش از راه شغل روزنامه نگاریست و به قول محمد قوچانی با بخشی از درآمدش کتابی میخرد و از آن کتاب مجددا مقاله ای نگارش می کند، روزنامه نگار حرفه ای تلقی می شود.

دوم. اما پدیده ای که امروز در آذربایجان غربی با آن مواجهیم، نه تغییر ایدئولوژیک روزنامه نگاری بلکه به اصطلاح، ما علنا با معامله گری و مرده شوری در سمت و سوگیری‌های رسانه ای رو به رو هستیم.

آنها از فکر سیاسی، گرایش و یا اصلا از اندیشه تهی هستند. همه پارامترهای گفتمانی برای مرده شورهای رسانه ای تابع مولفه های رانت، منافع مالی، قدرت و یکسری از کمبودهای شخصیتی و احتیاج به دیده شدن است.

فرقی نمی کند برای چه کسی و کدام جریان می نویسند، آنها عملا با هر طیفی که از لحاظ مالی و سیاسی قدرتمند باشند معامله خواهند کرد. گروهی دیگر از این پدیده های محیرالعقول منافع مالی و سیاسی ندارند، از آنجایی آنها در طول سال های گذشته بواسطه عدم توانایی های فنی و حرفه ای خبرنگاری هیچگاه مورد توجه جریانات سیاسی یا انتخاباتی قرار نگرفته اند، به دلیل وجود کمبودهای شخصیتی و احتیاج به دیده شدن، روزنامه نگاران باسابقه و حرفه ای تر را مورد حمله قرار می دهند.

در این میان برخی از نیروهای خرد سیاسی که هیچگاه مورد توجه قرار نگرفته اند، با ظهور پدیده کانال های تلگرامی یک شبه خود را فعال رسانه ای می نامند و فریاد من زنده ام سر می دهند.

آنها منتقدان جریان قدرت را به قلم فروشی متهم می کنند، حال آنکه معلوم نیست منتقدان دقیقا قلم خود را به چه کسانی فروخته اند اما مبرهن است که آنها برای حمله و یا دفاع استخدام شده اند.

آنها می توانند یک شبه تغییر کنند، استاندار، شهردار، نماینده و هر کس دیگری را که تا دیروز در خدمتشان بودند، با تغییرات سیاسی و دولتی به فساد متهم می کنند و در جایگاه سئوال کننده ظاهر می شوند، حال آنکه خود روزی در ستایش شخصیت آنها غزل و قصیده می سرودند و اصطلاحات درباری و نوکری برایشان می آفریدند.

جالب تر اینکه این طیف منفعت طلب و فاقد ایدئولوژی خود را مصلحت اندیش و خیرخواه مردم معرفی میکند، اما جریانی که تعداد قابل تاملی از رسانه های سراسری را که از منابع مالی دولتی ارتزاق می کند در اختیار دارد، وابسته به جریانات قدرت است و در استخدام فکری قرار دارد، چگونه می تواند در بند مردم و مصلحت آذربایجان غربی باشد.

منبع: آفتاب ارومیه-شماره ششم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *