خانه / آخرین اخبار / اعتراض گسترده مردم ترکیه به ظلم چین علیه اویغورها

اعتراض گسترده مردم ترکیه به ظلم چین علیه اویغورها

مردم ترکیه در اعتراض به سیاست‌های دولت چین علیه تورک‌های این کشور دست به تظاهرات زدند

به گزارش یول‌پرس، گروهی از شهروندان ترکیه در اعتراض به فشار و سیاست سرکوبگرانه دولت چین علیه مردم مسلمان اویغور در تورکستان شرقی مقابل مسجد فاتح استانبول تجمع کردند.

ده‌ها تن از آنان پس از ادای نماز صبح با حمل پرچم تورکستان شرقی و شعارهایی مانند “علیه ظلم دعا کن”، “مردم تورکستان تنها نیستند” و “ملت مسلمان ذلت را قبول نکن” اعتراض خود به چین را ابراز داشتند.

سرکان دمیرل، یکی از اعضای جنبش انسان و تمدن طی سخنانی به نیابت از طرف شرکت‌کنندگان در این تجمع اظهار داشت:

«هدف چین از زمان اشغال تورکستان شرقی نابودی هویت مسلمانان است. اویغورها به علت اعتقادات و هویت ناب اسلامی خود، مورد نسل‌کشی قرار می‌گیرند.

دولت جمهوری خلق چین برای آنان دو گزینه تعیین کرده است؛ با فرهنگ مردم این کشور همگون شده و مانند آنان زندگی کنید یا جان خود را از دست خواهید داد.

تورکستان شرقی از ۷۰ سال گذشته تحت اشغال چین قرار دارد و به دلیل عدم دسترسی به دنیای خارج نمی‌تواند ظلمی که به مردم این منطقه وارد می شود را به گوش جهانیان برساند.

امید اویغور به ترکیه و کشورهای مسلمان است. این کشور باید با اعمال فشار بر چین و انجام اقدامات لازم در اسرع وقت به یاری اویغورها بشتابد.»

مردم شهر بورسای ترکیه نیز در اعتراض به سیاست‌های سرکوبگرانه جمهور خلق چین علیه مسلمانان اویغور در ایالت تورکستان شرقی (سین کیانگ) این کشور تظاهرات کردند.

آنها پس از ادای نماز صبح در بزرگترین مسجد بورسا، با حمل پرچم تورکستان شرقی و شعار “علیه ظلم دعا کن” اعتراض خود به دولت چین را ابراز داشتند.

عبدالحمید امین یکی از تورک‌های اویغور نیز در این تجمع با قرائت بیانیه آنان اظهار داشت:

«حدود ۵ میلیون نفر از مسلمانان چین در اردوگاه‌های بازآموزی (شستشوی مغزی) زندانی هستند. اویغورها در تورکستان شرقی امکان ادای فرایض دینی، از جمله نماز و روزه را ندارند.

چین قصد پاکسازی قومی در این منطقه را دارد. ما منتظر صدای جهان اسلام هستیم. به فرموده حضرت علی، “اگر نمی‌توانی با ظلم مقابله کنی، لااقل آن را بر زبان بیاور”. ما نیز می‌خواهیم صدای اعتراض به این ظلم باشیم».

گفتنی است پس از این سخنرانی شرکت‌کنندگان برای مسلمانان اویغور در منطقه تورکستان شرق چین دعا کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *