خانه / آخرین اخبار / اشعار تورکی شهریار در ترکیه چاپ شد

اشعار تورکی شهریار در ترکیه چاپ شد

دکتر یوسف گدیکلی با گردآوری تمامی شعرهای تورکی استاد محمدحسین شهریار، آن ها را در قالب یک کتاب چاپ کرد.

به گزارش یول پرس به نقل از رسانه های ترکیه، اشعار تورکی شهریار به کوشش دکتر یوسف گدیکلی در ترکیه منتشر شد.

این کتاب کامل ترین و نفیس ترین اثر در مورد شهریار به زبان تورکی استانبولی است که در آن نویسنده در ۵ بخش “زندگی، هنر و آثار شهریار” ، “نگاه عمومی به اشعار شهریار” ، “حیدربابایا سلام” ، “اشعار” ، “مجموعه لغات و  لغات خاص” در مورد شهریار به تحقیق پرداخته که از سه جهت قابل ارزیابی است:

۱- در این کتاب تمامی اشعار تورکی شهریار گردآوری شده است. تاکنون در ایران و جمهوری آذربایجان به این مقدار شهر تورکی از استاد شهریار چاپ نشده است.(مجموعا ۱۰۰ شعر)

۲- در این کتاب زندگینامه استاد شهریار، هنر ایشان، اشعار تورکی استاد بصورت گسترده، منظم و صحیح مورد تحقیق و تفسیر قرار گرفته و موارد ابهامی نیز بیان و برطرف گردیده است.

۳- برای اولین بار کلمات، اصطلاحات و اسامی خاص بکار رفته در ۱۰۰ شعر تورکی استاد شهریار و مربوط به آذربایجان ایران بصورت یک لغتنامه تنظیم شده است.(مجموعا ۳۵۰۰ کلمه و اصطلاح)

لازم به ذکر است که کتاب “شهریار و تمام اشعار تورکی” اولین اثر کامل و مهم درباره ادبیات آذربایجان ایران است که در جمهوری ترکیه به قلم دکتر یوسف گدیکلی چاپ و منتشر شده است.

یک دیدگاه

  1. اؤیرنجی(دانش آموز)

    اصلا تورکی کیتاب گؤرنده بیر جور خاص حس منده وجودا گلیر… شاید بونا گورادیکی گله جکده ایسته ییرم چوخلی تورکی کیتابلار یازام و بونا فخر الییرم!

    7
    1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *