خانه / آخرین اخبار / آموزش پرورش آرتیمیا به کشاورزان حوضه دریاچه اورمیه
رئیس دانشگاه اورمیه خبر داد؛

آموزش پرورش آرتیمیا به کشاورزان حوضه دریاچه اورمیه

کشاورزان منطقه جنوبی حوضه دریاچه اورمیه می‌توانند از فرصت پرورش آرتیمیا در اطراف دریاچه اورمیه که سودآوری فراوانی نیز دارد، استفاده کنند.

به گزارش یول‌پرس، «رحیم حب نقی» در خصوص دریاچه اورمیه و روند خشک شدن آن اظهار کرد: در سال ۱۳۹۲ به منظور مطالعه، تحقیق و تفحص درخصوص روند و علل خشکی دریاچه اورمیه، پژوهشکده مطالعاتی دریاچه اورمیه تشکیل یافت. این مرکز که به تلاش دانشگاه اورمیه تشکیل یافته است نتیجه مطالعات خود را در اختیار ستاد احیای دریاچه اورمیه قرار می‌دهد.

وی تصریح کرد: البته ستاد احیای دریاچه اورمیه فرآیند مطالعه و ارائه گزارش و پیشنهاد در خصوص دریاچه اورمیه را به دانشگاه صنعتی شریف واگذار کرده و در حقیقت نتیجه مطالعات ما در اختیار آنان قرار داده می شود.

رئیس دانشگاه اورمیه با ابراز گلایه‌مندی از واگذاری مطالعات دریاچه اورمیه به دانشگاه صنعتی شریف ابراز کرد: اگر روند مطالعات در اصل به خود دانشگاه اورمیه که به طور ملموس این مشکل را حس میکند واگذار می‌شد، بی‌تردید روند احیای دریاچه به شکل یهتری پیش می‌رفت البته منکر نقش اصلی کمبود بودجه در عدم پیشرفت احیای دریاچه اورمیه نیستیم ولی تاکنون طرح‌هایی که چهار سال پیش توسط پژوهشکده مطالعاتی دریاچه اورمیه به ستاد احیا واگذار شده بود و مورد توجه قرار نگرفت اکنون مسئولین بعد گذشت چهار سال به اهمیت طرح‌ها پی برده و از آنها استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: مسائل و مشکلاتی که در داخل استان وجود دارد را افرادی که به وضوح آن را لمس می کنند می توانند بهتر حل کنند، مسئولان نیز باید حل مشکلات استانی را به دانشگاه‌های استانی واگذار نمایند چرا که آنها اشرافیت بیشتری نسبت به مسائل و موضوعات مطروحه دارند.

پرورش آرتمیا فرصتی مناسب برای کشاورزان حوضه دریاچه اورمیه

حب نقی گفت: در جنوب دریاچه اورمیه استخرهایی برای پرورش ماهی تعبیه شده بود که امروز بدلیل غلظت بالای نمک آبی این استخرها بلااستفاده مانده اند به همین دلیل می توان امروز از این استخرها استفاده‌های مناسبی کرد.

وی ادامه داد: کشاورزان این مناطق جنوبی حوضه دریاچه اورمیه می توانند از این فرصت به خوبی استفاده و دراستخرهایی که بلااستفاده مانده به پرورش آرتمیا که خود نیز صنعت سود آوری است، چرا که سودآوری فراوانی نسبت به دیگر آبزیان از جمله ماهی و میگو دارد.

رئیس دانشگاه اورمیه اذعان کرد: پرورش آرتمیا فرصت مناسبی برای کشاورزان حوضه دریاچه اورمیه است که با حمایت های علمی که زیر نظر دانشگاه اورمیه در اختیارشان قرار می‌گیرد به این پرورش که جایگزینی مناسب برای فعالیت های کشاورزان حوضه دریاچه اورمیه است روی آورند./باریش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *