خانه / آخرین اخبار / مایک پمپئو پیش از نشست ورشو با مقامات اروپایی دیدار می‌کند

مایک پمپئو پیش از نشست ورشو با مقامات اروپایی دیدار می‌کند

مایک پمپئو، وزیر أمور خارجه ایالات متحده آمریکا که به منظور شرکت در نشست ضدایرانی ورشو عازم اروپا شده است، در نخستین مرحله از این سفر دوره‌ای، به کشورهای مجارستان، اسلوواکی، لهستان، بلژیک و ایسلند، رفته و با مقامات ارشد این کشورها دیدار می‌کند.

به گزارش یول‌پرس، مایک پمپئو در کنار مایک پنس، معاون دونالد ترامپ، در نشست موسوم به مسائل خاورمیانه در لهستان حضور خواهد یافت. قرار است نشست ورشو در روزهای ۱۳ و ۱۴ فوریه (۲۴و۲۵بهمن) برگزار شود.

نخستین مرحله از این سفر، مایک پمپئو، روز دوشنبه ۱۱ فوریه، وارد مجارستان شد و با نخست‌وزیر این کشور در خصوص موضوعات اقتصادی و دفاعی به گفتگو پرداخت.

در بیانیه وزارت أمور خارجه آمریکا که پیش از سفر مایک پمپئو به اروپا انتشار یافته بود، هیچ اشاره‌ای به موضوع ایران در نشست ورشو نشده است اما مایک پمپئو بارها گفته است که یکی از اهداف عمده این نشست، تهدیدات جمهوری اسلامی ایران است.

مقامات کشورمان درباره میزبانی نشست ورشو به لهستان هشدار داده‌اند و معاون وزیر أمور خارجه این کشور برای توضیحات به مقام‌های کشورمان به تهران سفر کرد. مقام‌های لهستان تاکید می‌کنند نشست ورشو بطور کلی در ارتباط با مسائل خاورمیانه خواهد بود و یک گردهمایی ضدایرانی نیست.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در ارتباط با نشست ورشو گفته است: هیچ مقام یا مسئول ایرانی برای شرکت در نشست صلح و امنیت خاورمیانه در ورشو دعوت نشده است.

وزیر امور خارجه آمریکا، پس از مجارستان راهی اسلواکی، یکی دیگر از متحدان این کشور در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خواهد شد. همچنین قرار است مایک پمپئو در جریان این سفر اروپایی در بلژیک درباره “ایران و روسیه” با همتای اروپایی خود گفتگو می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *