خانه / آخرین اخبار / برای احیای دریاچه اورمیه عقب ماندگی داریم
کلانتری:

برای احیای دریاچه اورمیه عقب ماندگی داریم

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه برای احیای دریاچه اورمیه عقب ماندگی داریم، گفت: وضعیت دریاچه اورمیه رو به بهبود است اما 6 تا 7 سال دیگر طول می‌کشد تا به تراز اکولوژیکی خود بازگردد.

به گزارش یول‌پرس، عیسی کلانتری ضمن بیان این مطلب گفت: با صرفه‌جویی‌هایی که در بخش کشاورزی صورت گرفته و طبق برنامه نمی‌توانیم بگوییم که دریاچه اورمیه در سال ۱۴۰۴ به تراز اکولوژیکی خود بازمی‌گردد چرا که عقب‌ماندگی داریم و تا سال ۱۴۰۴ به ۱۲۷۴٫۱ متر از سطح دریا با چهار هزار و ۳۰۰ کیلومترمربع وسعت و حدود ۱۵ میلیارد مترمکعب آب نمی‌رسیم و امیدواریم تا سال ۱۴۰۶ یا ۱۴۰۷ دریاچه اورمیه احیا شده و به تراز اکولوژیکی خود برگردد.

وی افزود: با توجه به صرفه‌جویی آب در بخش کشاورزی و ۲۸ درصد از آب‌های سطحی که در سال‌های گذشته اتفاق افتاده و بارندگی‌های نسبتا خوبی که داشتیم وضع دریاچه اورمیه رو به بهبود است اما ۶ تا هفت سال دیگر طول می‌کشد تا به تراز اکولوژیکی خود بازگردد.

این مسئول افزود: امیدواریم اواخر سال آینده انتقال آب از رودخانه زاب به درپاچه اورمیه کامل شود که سالانه حدود ۶۵۰ میلیون مترمکعب آب وارد دریاچه اورمیه خواهد کرد؛ از سویی پروژه‌های انتقال فاضلاب شهرهای تبریز، اورمیه و شهرهای کوچکتر در مرحله پیشرفت خوبی قرار دارد و امید است سال آینده به اتمام برسد که حدود ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب به همراه خواهد داشت.

کلانتری در پاسخ به این سئوال که چه اقداماتی برای مقابله با کانون‌های بحران و مقابله با ریزگردها صورت گرفته است، اظهار کرد: روش‌های مختلفی برای مهار ریزگردها وجود دارد که بخشی از آن، بوته‌کاری و نهال‌کاری و پخش آب است و بخش کمی هم مالچ‌پاشی است

وی افزود: مالچ‌پاشی در نقاطی که حالت شن روان دارد و در جایی که پوشش گیاهی و آب وجود ندارد، صورت می‌گیرد و در نقاطی که گرد و غبار است مالچ‌پاشی پاسخ نمی‌دهد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان گفت: یکی از روش‌های مهار ریزگردها روش‌های غیرجاندار است که چینی‌ها در این زمینه بسیار موفق عمل کرده‌اند و در صحرای گبی ریزگردها مهار شده؛ در این روش در فواصل معین حفاظ‌هایی به ارتفاع ۴۰ تا ۵۰ سانتیمتری به فاصله ۲۰ تا ۳۰ متر قرار می دهند تا مقابل ریزگردها را بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *