خانه / آخرین اخبار / نخستین غار مسکونی ایران تعیین حریم شد

نخستین غار مسکونی ایران تعیین حریم شد

معاون فرهنگی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی گفت: غار تمتمان به عنوان نخستین غار مسکونی ایران که در 15 کیلومتری شمال شهر اورمیه در روستایی به این نام قرار دارد تعیین حریم شد.

به گزارش یول‌پرس، حسن سپهرفر افزود: هرگونه تخریب و دخل و تصرف در محوطه حریم این اثر تاریخی، تخلف از ضوابط حفاظتی مقرر برابر مواد ۵۵۸ لغایت ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی ‘تعزیرات و مجازاتهای بازدارنده’ است و مرتکبان مشمول‌ مجازات های قانونی خواهند شد.

به گزارش ایرنا، نقش محدوده حریم آن است که اثر را از مواردی که ارزش های فرهنگی آن را به خطر می‌اندازد، حفظ کند.

غار تمتمان یکی از غارهای تاریخی آذربایجان‌غربی است که در سال ۱۹۴۹ میلادی توسط ‘کارلتون استانلی کوون’ انسان‌شناس آمریکایی مورد کاوش قرار گرفته و مشخص شده این غار از ۴۰ هزار سال پیش مسکونی بوده است این غار ورودی مثلثی شکل دارد و درون آن به صورت یک دست است و طول آن به ۳۵ متر می رسد.

مطالعات انسان شناس آمریکایی نشان می دهد که این غار در دوره میانی پارینه سنگی جدید یعنی تقریبا حدود ۴۰هزارسال پیش مسکونی بوده است.

کمیسیون ملی یونسکو در ایران بعد از بررسی نتیجه تحقیقات دانشمندان آمریکایی در گزارش خود آبان ۱۳۳۶اعلام کرد، ابزارآلات انسان دوره ‘لوا لوازین’ که در حدود ۳۵هزار سال پیش از میلاد در منطقه آذربایجان زندگی می کرد، از غار تمتمان واقع در ۲۰ کیلومتری شمال غربی اورمیه به دست آمده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *