خانه / آخرین اخبار / اهمیت طرح های پژوهشی دریاچه اورمیه به تازگی درک شده است

اهمیت طرح های پژوهشی دریاچه اورمیه به تازگی درک شده است

رییس دانشگاه اورمیه با بیان اینکه در گذشته به طرح های ارائه شده پژوهشکده مطالعاتی دریاچه اورمیه به ستاد احیا بی توجهی می شد، گفت: ستاد احیای دریاچه اورمیه امروز پس از چهارسال به اهمیت این طرح ها پی برده و درصدد استفاده از آنهاست.

به گزارش یول‌پرس، رحیم حب نقی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران با ابراز گلایه از واگذاری مطالعات دریاچه اورمیه به دانشگاه شریف بیان کرد: اگر روند مطالعات در اصل به خود دانشگاه اورمیه که به طور ملموس این مشکل را حس می کند، واگذار می‌شد بی‌تردید روند احیای دریاچه شکل بهتری به خود می گرفت.

وی ادامه داد: هرچند ستاد احیای دریاچه اورمیه فرآیند مطالعه و ارایه گزارش و پیشنهاد در خصوص دریاچه اورمیه را به دانشگاه صنعتی شریف واگذار کرده ولی در حقیقت نتیجه مطالعات ما در اختیار آنان قرار داده می شود.

وی اضافه کرد: مسایل و مشکلاتی که در داخل استان وجود دارد را کارشناسان استانی بهتر حل می کنند و مسوولان نیز باید حل مشکلات استانی را به دانشگاه‌های استانی واگذار کنند زیرا آنها اشرافیت بیشتری نسبت به مسایل و موضوعات مطرح شده دارند.

حب نقی در رابطه با پرورش آرتمیا توسط کشاورزان جنوب دریاچه اورمیه نیز گفت: در جنوب دریاچه استخرهایی برای پرورش ماهی تعبیه شده بود که امروز به دلیل غلظت بالای نمک آبی این استخرها بلااستفاده مانده اند به همین دلیل می توان امروز از این استخرها برای پرورش آرتمیا استفاده کرد.

وی با بیان اینکه پرورش آرتمیا سود بیشتر و هزینه کمتری نسبت به پرورش سایر آبزیان همچون ماهی دارد، بیان کرد: کشاورزان مناطق جنوبی حوضه دریاچه اورمیه می توانند از این فرصت به خوبی استفاده کرده و در استخرهایی که بلا استفاده مانده به پرورش آرتمیا بپردازند./ ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *