عناوین مطالب:
خانه / آخرین اخبار / چه کسی به درد کارگران فولاد اورمیه خواهد رسید؟!

چه کسی به درد کارگران فولاد اورمیه خواهد رسید؟!

ماشین‌آلات گروه صنعتی فولاد اورمیه در توقیف بانک‌ها بوده و این واحد به توقیف یکی از بانک‌های عامل درآمده است.

به گزارش یول‌پرس به نقل از اروم‌نیوز، گروه صنعتی فولاد اورمیه که یکی از بزرگ‌ترین واحد‌های صنعتی آذربایجان‌غربی به شمار می‌آید، از سال گذشته دچار رکود و مشکل بوده و این وضعیت بارها صدای اعتراض کارگران را درآورده است.

با وجود این‌که مدیرعامل گروه طی سال گذشته و در ماجرای تحصن کارگران در استانداری آذربایجان‌غربی وعده تسویه حساب و بازگشایی دوباره واحد را داده بود اما هیچ‌کدام از وعده‌ها تاکنون عملی نشده است.

در این میان تعدادی از کارگران بر پایه وعده مدیرعامل اقدام به بازگشت به کار کرده‌اند که متاسفانه نه تنها قادر به دریافت معوقات خود نشده‌اند بلکه در سال‌جاری نیز تا‌کنون هیچ دستمزدی دریافت نکرده‌اند و از سوی دیگر از دریافت حقوق بیکاری نیز بازمانده‌اند.

البته در خردادماه امسال هم خبری مبنی بر ورود یک سرمایه‌گذار غیربومی به این واحد منتشر شد که در همان زمان انتشار گزارشی در اروم‌نیوز و پیگیری از مدیرعامل فولاد اورمیه با پاسخ منفی او مواجه شده و این‌گونه اعلام شد که بزودی در نشست خبری به جزئیات موضوع پرداخته می‌شود که هنوز با وجود گذشت حدود ۹ ماه این وعده محقق نشده است.

به دنبال این شرایط و با وجود وضعیت پیش آمده برای کارکنان این واحد صنعتی که بنا بر نقل قول‌های موجود در آستانه عید نوروز از خرید مایحتاج روزمره خود عاجز مانده‌اند، خبرنگار اروم‌نیوز سراغ تعدادی از این کارگران رفت تا در جریان ماجرا قرار گیرد.

یکی از کارگران این واحد صنعتی که اقدام به بازگشت به کار کرده، اظهار می‌دارد: مدیرعامل وعده تسویه مدت‌دار داده و ما را دعوت به کار کرد که به همین دلیل با رضایت شخصی بازگشت به کار خورده و بیمه بیکاری را نیز از دست دادیم.

وی، می‌افزاید: نه تنها تاکنون هیچ مبلغی از بدهی‌ها و دستمزدمان پرداخت نشده بلکه ۱۵ نفر از کارگران امورات ۱۰۰ کارگر را انجام داده و تنها یک سالن در حال فعالیت است. با این وجود ورق‌های تولیدی به دست یکی از فرزندان بزرگان شهر خریداری شده و مبلغ خرید و فروش مشخصی نیز ندارد.

یکی دیگر از کارگران واحد صنعتی فولاد اورمیه، می‌گوید: بنا بر شنیده‌هایی که در فضای کارخانه وجود دارد، تمامی دستگاه‌ها در توقیف ۳ بانک طلبکار بوده و گروه صنعتی نیز به توقیف یکی از بانک‌ها در آمده که بر سر مبلغ مابه‌التفاوت آن اختلاف دارند.

وی، تصریح می‌کند: فولاد اورمیه قطعا به تنهایی قادر به احیا نبوده و باید همگان متشکل از کارگران، مدیران، مسئولان و بانک‌داران در کنار یکدیگر قرار گرفته و احیای واحد را در نظر داشته باشند. کارگران پای کار آمده‌اند اما هیچکدام از مدیران و مسئولان و مهم‌تر از همه بانک‌ها همراهی نمی‌کنند و همین امر باعث دل‌زدگی ما شده است.

طبق شنیده‌های خبرنگار اروم‌نیوز، در چند وقت اخیر مدیران گروه صنعتی فولاد مبارکه اصفهان در اورمیه حاضر شده و به جای حل مشکل این واحد پیشنهاد خرید دستگاه‌های صفر فولاد اورمیه به مبلغ قابل توجهی را داده اند که البته این پیشنهاد با مخالفت شدید استانداری روبه رو شده و تاکید بر استفاده این موارد در خود استان را داده است.

ناگفته نماند که مدیران این واحد و سرمایه گذاران چند نوبت وعده نشست با اصحاب رسانه و روشنگری را داده‌اند اما با این وجود طی یک سال اخیر چنین اتفاقی رخ نداده و تنها به فرار از رسانه و عدم پاسخگویی روی آورده‌اند.

با توجه به نزدیکی عید نوروز و نبود توان مالی کافی برای کارگران این واحد صنعتی که روزگاری جزو برترین واحدهای فولاد محسوب می‌شد، باید دید که استاندار آذربایجان‌غربی و مسئولین مرتبط با صنعت و اقتصاد استان فکری به حال این واحد خواهند کرد یا اینکه همانند سال گذشته باید منتظر وعده‌های توخالی و بی پایان مدیران واحد و مسئولین دولتی در زمینه رفع مشکلات کارگران باشیم؟

مسئولان و به خصوص استاندار باید به این نکته توجه داشته باشند که وعده‌های داده شده به این کارگران باعث شده تا اندک حقوق بیکاری را نیز از دست دهند و امروز با تمام مشکلات اقتصادی که گریبانگیر جامعه است، در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و رفع نیازهای موجود در بخش صنعت و اقتصاد تلاش کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *