خانه / آخرین اخبار /  دانشگاه آزاد جلفا در آستانه تعطیلی

 دانشگاه آزاد جلفا در آستانه تعطیلی

دانشگاه بین‌المللی آزاد جلفا، به دلیل نداشتن ساختمان برگزاری کلاس‌های دانشجویان، در آستانه انتقال به شهر علمدار قرار دارد که موجب اعتراض دانشجویان و مسئولان شهر شده است.

به گزارش یول‌پرس؛ دانشگاه آزاد اسلامی جلفا جز معدود دانشگاه های بین‌المللی کشور بوده که در سال ۸۴ در میان امیدواری مردم برای پیشرفت و توسعه علمی تاسیس شد.

این دانشگاه که در اوایل با فعالیت چشمگیر توانست ۴۰۰۰ دانشجو ، ۵۵ رشته کاردانی و کارشناسی و ۱۰ رشته کارشناسی ارشد را جذب کند، به یکباره شاهد سنگ‌اندازی‌هایی در مسیر رشد آن شده و شواهد و قرائن خبر از تعطیلی و ادغام این دانشگاه بین المللی دارند!

در این راستا امام جمعه جلفا با انتقاد از این تصمیم، خطاب به مدیران دانشگاه گفت: اخیرا بحثی‌هایی در شهر وجود دارد مبنی بر جابجایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین المللی جلفا و بنده از پشت پرده این جابجایی به خوبی آگاهی دارم که جابجایی این واحد حاکی از عدم توجه به صلاح این شهر و مسئولیت‌پذیری در قبال آن می باشد.

حجت الاسلام سنجری خاطر نشان کرد: انتقال دانشگاه که هنر نیست اگر میتوانید دانشگاه را تثبیت کنید، چرا یک مهدکودک در این شهر ساختمان دارد اما این دانشگاه پس از ۱۲ سال فعالیت تاکنون برای خود هیچ ساختمانی ندارد؛ این وظیفه مسئولین این دانشگاه بود که با وجود اعتبار قابل توجه انباشته شده در حساب تاکنون برای این واحد ساختمانی تدارک می دیدند که ندیدند .

امام جمعه جلفا با بیان اینکه انتقال دانشگاه در جلفا تکرار نمی شود گفت: این دانشگاه برای جلفاست و برای همیشه در این شهر خواهد ماند و در جریان هستم که حقیقتا همه مسئولین این شهرستان در دستگاه‌ها و رده های مختلف از جمله فرماندار ، شهرداری و اعضای شورای اسلامی شهر و ریاست آموزش و پرورش برای این امر در تلاش هستند و همگان باید بدانند که تثبیت دانشگاه آزاد جلفا در این شهر یک امر غیر قابل تردید و مذاکره است.

یکی از دانشجویان در خصوص جزئیات این تصمیم به یول‌پرس گفت: دانشگاه آزاد جلفا سال‌ها پیش، مشغول ساخت ساختمانی برای برگزاری کلاس‌های دانشجویان بود، اما به دلایل نامعلومی این پروژه متوقف و از سوی دیگر ساختمانی که برای برگزاری موقت کلاس‌ها اجاره شده بود، به علت اتمام مدت زمان اجاره‌نامه؛ در حال تحویل به مالک می‌باشد و مسئولان دانشگاه به این بهانه سعی در انتقال این دانشگاه به شهر گرگر (هادی‌شهر) دارند.

وی ادامه داد: مسئولان شهر جلفا اعم از فرماندار و امام جمعه، تلاش فراوانی برای عدم انتقال این دانشگاه داشته و دارند؛ حتی در این راستا یکی از مدارس منطقه را برای تشکیل موقت کلاس دانشجویان آماده کرده‌اند و ساختمان دیگری نیز برای خرید از سوی دانشگاه، پیشنهاد شده است اما مسئولان دانشگاه، اصرار زیادی برای این انتقال دارند که مشکلات و خطرات زیادی برای دانشجویان خواهد داشت که دانشجویان برای اعتراض به این موضوع چندین تجمع در دانشگاه و ملاقات با مسئولین شهر جلفا داشته‌ند.

این دانشجوی معترض افزود: به باور دانشجویان، با توجه به اینکه رئیس فعلی دانشگاه آزاد جلفا بطور همزمان رئیس دو دانشگاه دیگر مرند و علمدار می‌باشد، وی قصد دارد با کاهش یکی از این دانشگاه‌ها، بودجه این دانشگاه‌ها را تجمیع کند.

اما مسئولین دانشگاه با صدور بیانیه، خبر تعطیلی را تکذیب و تنها دلیل برگزاری کلاس‌ها در دانشگاه دیگر را استهلاک ساختمان و عدم تایید فنی آن بیان کردند اما در مقابل توضیح ندادند که چرا پس از گذشت حدود ۱۲ سال و با وجود مبالغ هنگفت در حساب بانکی آن، این دانشگاه فاقد مکان اختصاصی بوده و همواره به منظور تامین مکان آموزشی چشم به دست مسئولان داشته است؟

به چه دلیل ساختمانی که کلنگ آن در سال ۹۵ بر زمین زده شد و قرار بود برای این دانشگاه احداث شود با گذشت چند سال از فوت پیمانکار پروژه، همچنان مراحل خلع ید آن صورت نگرفته و هیچ ساختمان و تاسیساتی برای آن بنا نگردیده است؟!

اکنون سوال و مطالبه اصلی این است که چرا این سرمایه در طول سالیان در حساب دانشگاه انباشته شده و صرف خرید یا ساخت ساختمان نشده است و در حال انتقال به سایر شهرها می‌باشد؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *