خانه / آخرین اخبار / جلوی قلع وقمع درختان قره‌داغ را بگیرید

جلوی قلع وقمع درختان قره‌داغ را بگیرید

قطع درختان همزمان با اعلام تنفس جنگل های شمال در منطقه قره‌داغ از ماه‌ها قبل ادامه دارد تشکیل جلسه و نامه و دستورهای اداری نتوانسته از قلع وقمع درختان ممانعت بعمل آورد و هرروز شاهد عبور کامیون های حامل چوب های بریده شده از بزرگراه های مختلف استان هستیم.

یول‌پرس – احمد بایبوردی: درختان به عنوان زیست‌مندان کلیدی اکوسیستم می‌توانند در کاهش آلودگی هوا، آلودگی صوتی و شدت باد و همچنین جلوگیری از فرسایش خاک موثر باشند. با توجه به ناکافی بودن سرانه فعلی فضای سبز شهری (در حدود ۱۵ مترمربع) گونه‌های درختی فاقد کارآمدی لازم به عنوان بافت زیست‌محیطی هستند. درختان تاثیر بسزایی در پالایش محیط زیست دارند و کارکرد آنها به مراتب از گلدان‌ها و درختچه‌‌های موقت، بهتر و موثرتر است. بنابراین باید برای جلوگیری از قطع درختان و کاشت درختان جدید، از نوع و گونه مناسب، تدابیری اندیشیده شود و اقدامات سریعی صورت پذیرد.

احمد بایبوردی – فعال اجتماعی و فرهنگی

میزان متوسط مصرف بنزین برای قطع هر مترمکعب چوب معادل ۸۱٫۷ سی سی و میزان آلاینده‌های منتشر شده در هوا برای این مقدار بنزین نیز به صورت زیر بود: اکسید کربن ۴۶٫۷ گرم، اکسید ازت ۱٫۲ گرم، هیدروکربن ۵٫۳ گرم، آلدئید ۰٫۰۴ گرم، انیدرید سولفورو ۰٫۰۴ گرم، سرب ۰٫۰۳ گرم، بنزپیرن ۰٫۰۰۰۱ گرم و گرد و غبار ۰٫۰۰۷ گرم و کمترین میزان CO2 منتشر شده در  نوبت‌های مختلف سوختگیری برای قطع هر مترمکعب چوب ۱٫۳ گرم و بیشترین مقدار نیز ۱۴٫۸ گرم محاسبه گردید.

آمارها در هر مسئله‌ای سخن می‌گویند و نشان دهنده واقعیت اصلی آن موضوع و اهمیت مسائل و رویدادها هستند، درمورد اهمیت و نقش اکوسیستم جنگل‌ها نیز آمارها واقعیت را نشان می دهند و ثابت می‌کند که امروزه جنگل ها یکی از ارکان اصلی توسعه پایدار در هر کشوری محسوب می شوند و حفاظت یا تخریب آنها به طور مستقیم با پیشرفت یا عدم پیشرفت جوامع بستگی دارد.

در دنیای معاصر ارزش تولیدی جنگل ها رقمی نزدیک به ۱۲۰ میلیارد دلار است و از نظر اشتغال ۶/۸ درصد کارگران صنعتی جهان در این بخش کار می کنند. در ایران نیز سطح پوشش جنگلی در حدود ۷/۵ درصد است و با توجه به سرانه جنگل در جهان که ۰/۸ هکتار و در ایران۰/۲ هکتار است، به همین دلیل ایران یکی از کشورهایی است که ازلحاظ منابع جنگلی بسیار فقیر می باشد. سطح جنگل های ایران از ۴۰ سال گذشته تاکنون حدود ۱۱ درصد کاهش را نشان می دهد.

چین از جمله کشورهای دارای مشکل آلودگی هوا است. اما اخیرا این کشور برای بهبود کیفیت هوا و کاهش انتشار گازها دست به کارشده است. در سال ۲۰۱۷، چین تصمیم گرفت تا ۴۰ درصد از کارخانجات خود را تعطیل کند و برنامه‌هایی را برای ممنوعیت خودروهای دیزلی اعلام کرد. در سال ۲۰۱۸، چین تبدیل به بزرگ‌ترین دودکش جهان شده است که قادر به کاهش ۱۵ درصد از آلودگی‌های هوا در این منطقه است. ژانگ جیانلونگ، رئیس اداره امور جنگلداری چین می‌گوید که کل جنگل‌های کشور در کمتر از دو دهه می‌تواند تا ۲۶ درصد افزایش یابد.بیشتر سربازان به استان به شدت آلوده‌ی هبئی در نزدیکی پکن اعزام می‌شوند که یکی از اصلی ترین مناطق سهیم در مشکل آلودگی است. این استان متعهد شده که میزان پوشش جنگلی خود را تا سال ۲۰۲۰ تا ۳۵ درصد افزایش دهد.

قطع درختان همزمان با اعلام تنفس جنگل های شمال در منطقه قره‌داغ از ماه‌ها قبل ادامه دارد تشکیل جلسه و نامه و دستورهای اداری نتوانسته از قلع وقمع درختان ممانعت بعمل آورد. هرروز شاهد عبور کامیون های حامل چوب های بریده شده از بزرگراه های مختلف استان هستیم. واقعا مشخص نیست این درختان علی رغم ممنوعیت قطع چگونه بریده و مجوز حمل دریافت می‌کنند؟ در این زمینه معلوم نیست مدیر منابع طبیعی باید پاسخگو باشد یا مدیر کل راه وترابری وراهنمایی ورانندگی؟! در هر صورت آنچه اتفاق می‌افتد استمرار قطع درختان هست که عوارض  به سختی قابل جبران خواهند بود.

در حال حاضر و قبل از قطع درختان، مقام اول فرسایش خاک را در دنیا کسب کرده‌ایم وحالا با از بین رفتن این پوشش‌های گیاهی معلوم نیست در آینده چه چیزی انتظارمان را می کشد؟ برای تشکیل هر سانتی متر خاک حداقل صد سال زمان در شرایط ایده آل لازم هست.حال جای تعجب و سوال است که ما چطور این منابع به سختی تجدیدپذیر را از بین می بریم. آیا میزان بارندگی‌مان افزایش خواهد یافت؟ آیا میزان رطوبت و اقلیم بهتر خواهد شد؟ تنها راهکار حفظ ذخایر جنگلی به هر قیمتی می‌باشد. لذا با تاکید مجدد موضوع از استاندار محترم از نماینده محترم ولی فقیه ونمایندگان وکلیه مسئولان استانی خواهشمندیم جلوی این تاراج منابع طبیعی را هرچه زودتر بگیرند. جنگل ها امانت‌هایی از نسل‌های گذشته در دستان ماست نه ارثیه‌ای  از پدران مان، به فرزندان خود رحم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *