خانه / آخرین اخبار / فائو به کمک احیای نسل شتر دو کوهانه مغان می آید

فائو به کمک احیای نسل شتر دو کوهانه مغان می آید

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اعلام کرد: اقدامات عملی برای احیا و جلوگیری از انقراض نسل شتر دو کوهانه مغان، در قالب طرحی و با جذب اعتبارات بین المللی از سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد(فائو) آغاز شده است.

به گزارش یول‌پرس به نقل از ایرنا، نوبخت اژدری افزود: ایستگاه توسعه و پرورش شتر دوکوهانه در منطقه جعفر آباد مغان در شمال استان اردبیل ایجاد شده و در حال حاضر ۲۵ راس شتر دو کوهانه در این مرکز نگهداری می شود.

وی با اشاره به اختصاص اعتبارات ملی برای فعالیت این مرکز اظهار کرد: این مرکز برای جلوگیری از انقراض نسل شتر دو کوهانه که مختص منطقه مغان استان اردبیل و از گونه های نادر حیوانی جهان به شمار می رود، ایجاد شده است.

اژدری بیان کرد: احیای نسل در حال انقراض شتر دو کوهانه مغان نیازمند توجه ویژه است و در این زمینه علاوه بر اقدامات محلی و ملی، طرح تجهیز و توسعه ایستگاه توسعه و پرورش شتر دو کوهانه تدوین و به سازمان فائو ارسال شده و پیگیر کمک های بین المللی هستیم.

وی اضافه کرد: هم اکنون ۱۷۸ نفر شتر دو کوهانه در سطح استان اردبیل وجود دارد که ۲۵ نفر آن در مرکز تحقیقاتی مغان و ۱۷ راس نیز در منطقه جهاد آباد مشگین شهر نگهداری می شود و مابقی نیز در اختیار بهره برداران بومی قرار دارد.

وی افزود: در پی به خطر افتادن و احتمال انقراض نسل این حیوان، ایستگاه تحقیقاتی شتر دو کوهانه مغان تاسیس شده که عمده فعالیت آن تحقیقات در زمینه تغذیه، پرورش و اصلاح‌ نژاد و پیدا کردن راهی برای حفظ نسل این نوع شتر متمرکز شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل همچنین گفت: با اقدامات حمایتی و تخصصی، نسل این شتر در حال ازدیاد است و مرکز تحقیقاتی مغان به صورت ترویجی آماده واگذاری شترهای مازاد خود به بهره برداران است.

منطقه مغان در شمال استان اردبیل که از دیرباز مهد پرورش و زیستگاه شتر دو کوهانه در کشور بوده، آخرین زیستگاه و به ‌عنوان ذخیره گاه ژنتیکی این گونه نادر حیوانی به شمار می رود.

شتر دوکوهانه دارای جثه ای بزرگ، پشم و کرک زیاد بوده و در برابر گرما و سرما بسیار مقاوم است.

ایران با ۱۵۴ هزار نفر شتر، از نظر داشتن تعداد شتر در رتبه هشتم آسیا و رتبه بیستم جهان قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *