خانه / آخرین اخبار / روستاها هویت خود را از دست داده‌اند/ ۴۸ درصد مساکن روستایی آذربایجان‌شرقی مقاوم نیستند
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی :

روستاها هویت خود را از دست داده‌اند/ ۴۸ درصد مساکن روستایی آذربایجان‌شرقی مقاوم نیستند

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: به دلیل اینکه تیپ خانه‌های روستایی و همچنین استفاده از مصالح سنتی با ترکیب مسائل فنی و مهندسی در روستاهای رعایت نمی‌شود، روستاها هویت خود را از دست داده‌اند.

به گزارش یول‌پرس، جواد رحمتی امروز در جلسه کمیته راهبری طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی با اشاره به وجود ۳۰۵ هزار واحد روستایی در استان تصریح کرد: خوشبختانه ۵۲ درصد واحدهای مساکن روستایی در استان مقاوم‌سازی و بهسازی شده است که باید با همت تمام دستگاه‌های دخیل و همراهی بانک‌های عامل، تمامی واحدهای مسکونی روستایی غیر مقاوم در کوتاه‌ترین زمان ممکن بهسازی و مقاوم‌سازی شود.

وی با اشاره به اهمیت تلاش برای حفظ جان مردم با توجه ویژه به مقاوم‌سازی و بهسازی واحدهای مسکونی ادامه داد: به دلیل اینکه تیپ خانه‌های روستایی و همچنین استفاده از مصالح سنتی با ترکیب مسائل فنی و مهندسی در روستاهای رعایت نمی‌شود، روستاها هویت خود را از دست داده‌اند و شباهتی به بافت با ارزش روستائی ندارند. هم اکنون قیمت تمام شده مساکن روستائی به دلیل استفاده از مصالح جدید و بدون توجه به مصالح بومی باعث افزایش قیمت تمام شده در روستا شده که از عوامل عدم تمایل به مقاوم‌سازی می‌باشد.

رحمتی بر لزوم توجه به بافت و فرهنگ بومی روستا در ساخت و ساز واحدهای مسکونی تاکید کرد و ادامه داد: مقاوم‌سازی، صرفاً به معنای شیک سازی نیست و باید از احداث واحدهای مسکونی با نما و حجمی که در شهرها متداول شده پرهیز و با تهیه الگوهای مناسب معماری روستائی را به‌روز رسانی کرد.

کرمی، مدیرکل امور روستایی استانداری نیز در این نشست، متوسط درصد مقاوم سازی مساکن روستایی در شهرستان‌های استان را ۴۸ درصد اعلام کرد و افزود: افزایش و نوسانات شدید قیمت مصالح ساختمانی، رغبت روستاییان به ساخت و ساز در روستاها را کاهش داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *