خانه / آخرین اخبار / واکنش وزارت امور خارجه به حواشی سفر نخست وزیر ارمنستان

واکنش وزارت امور خارجه به حواشی سفر نخست وزیر ارمنستان

سخنگوی وزارت امور خارجه به حواشی سفر نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان به تهران واکنش نشان داد.

به گزارش یول‌پرس، بهرام قاسمی در پاسخ به سوال خبرگزاری «اونا» جمهوری آذربایجان درخصوص حواشی سفر اخیر نخست وزیر ارمنستان به تهران اظهار داشت: همانگونه که بارها تکرار کرده‌ام موضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به تمامی همسایگان سیاستی روشن، شفاف و مشخص است. اولویت نخست سیاست خارجی ایران همسایگان است. ما علاقه مندیم با همسایگان خود از روابطی مستحکم، براساس احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی و همزمان تلاش برای توسعه هر چه بیشتر مناسبات برخوردار باشیم. از نظر ما، روابط ایران با هر کشور دیگری از کشورهای همسایه، بی‌تردید علیه منافع کشور دیگری چه در میان همسایگان و چه دیگر کشورهای جهان نخواهد بود.

قاسمی افزود: بعد از فروپاشی شوروی و استقلال جمهوری‌های آسیای میانه و قفقاز روابطی متعادل و متوازن با حفظ تمامی اصول حاکم بر روابط با همسایگان و حق همسایگی میان ایران و ارمنستان برقرار بوده است. سفر نخست وزیر ارمنستان به ایران نیز در چارچوب این روابط و نگاه حاکم بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در خصوص تمامی کشورهای همسایه شمالی ایران ارزیابی می‌شود. روابط ایران و جمهوری آذربایجان نیز بعنوان دو کشور همسایه که از سنن، آداب، فرهنگ و مذهب مشترکی برخوردارند همواره از دوران پس از استقلال روابطی رو به رشد و با رویکرد توسعه و تعمیق هر چه بیشتر این روابط در تمامی حوزه‌های مورد توجه مقامات دو کشور بوده و خواهد بود. نگاهی به تعداد دیدار هیأت‌های مبادله شده در سطوح مختلف بویژه در سالیان اخیر و علی الخصوص دیدارهای وزرای خارجه و رؤسای جمهور و تفاهمات صورت گرفته موید این مطلب و نشان دهنده عمق روابط بین ایران و آذربایجان است. ایران ثبات، امنیت و توسعه اقتصادی جمهوری آذربایجان، ارمنستان و دیگر همسایگان خود را توسعه همه جانبه تمامی این منطقه حساس از جهان می‌داند. بی تردید خواست ما رفع هرگونه تنش، کدورت، ناامنی و بی ثباتی در روابط بین همسایگانمان با یکدیگر است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران نسبت به مناقشه قره باغ کماکان سیاستی روشن و شفاف است و تغییری نکرده است و معتقدیم این موضوع که می‌تواند موجب ایجاد نگرانی برای کشورهای پیرامونی ما شود باید براساس موازین بین المللی و از طریق گفتگو حل و فصل شود. برای جمهوری اسلامی ایران مهم است که روابط ایران با ارمنستان و جمهوری آذربایجان تحت تأثیر مناقشه قره باغ قرار نگیرد ولذا ایران کماکان از سیاست اصولی و منطقی خود در این موضوع تبعیت می‌کند و عمیقاً امیدواریم در پرتو تلاش‌های مسالمت آمیز مقامات این دو کشور و از طریق گفتگو و مذاکره و استفاده از تمامی ابزارها و ظرفیت‌های دیپلماتیک حل و فصل مسالمت آمیز این مناقشه هر چه سریع‌تر به نتایج ملموس منجر شود و جمهوری اسلامی ایران همانگونه که در گذشته برای حل و فصل این مسئله دیرینه بین دو کشور، تلاش کرده است همچنان آمادگی دارد در این زمینه تمامی مساعی خود را به کار گیرد. ما مفتخریم که از اعصار و قرون گذشته، پیروان ادیان الهی، از جمله جامعه ارامنه، در ایران بعنوان کشوری با فرهنگ و تمدنی کهن، در کنار یکدیگر می زیسته‌اند و از امکانات و فرصت‌های لازم برای پیروی از آداب و رسوم دینی خود برخوردار بوده‌اند و امروز نیز در پرتو قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نمایندگانی از جوامع دینی ارمنی، زرتشتی و یهودی در مجلس شورای اسلامی حضور دارند.

قاسمی در پایان اظهار داشت: حضور نخست وزیر ارمنستان در باشگاه آرارات و دیدار با هم کیشان ایرانی خود امری نامعقول به نظر نمی‌رسد اما بدون شک برافراختن چند بنر به زبان ارمنی در مورد مناقشه قره باغ در محل باشگاه فرهنگی و ورزشی آرارات، اقدامی خودسرانه و غیرقابل پذیرش بوده و به هیچ وجه مورد تأیید جمهوری اسلامی ایران نمی‌باشد.

۹ دیدگاه‌ها

 1. فقط جنگ می‌تونه مشکل قره باغ رو حل کنه . و حتما جوانان غیور آذربایجان جنوبی در این جنگ شرکت خواهند کرد .

  52
  2
  • چرا شرکت نمیکنند ؟
   بخدا ما هم راحت میشیم

   4
   20
   • باشه پس اجازه دهند که ما هم با هم زبانان خودمان در هرجا یی از ایران که خودشان صلاح می دونن فقط به اندازه ارمنیها نه بیشتر با رییس جمهور آذربایجان یا ترکیه دیدار داشته باشیم یعنی این اجازه را می دهند؟
    یا اعراب ایران با ریس جمهور عربستان یا عراق یا مصر و یا دیدار داشته باشند

    22
    1
   • اول باید نژاد پرستهایی مثل تورا بیرون کنیم

    12
    1
 2. ز متن عالیجناب قاسمی چیزی روشن به چشم نمی خورد , یعنی یک متن سر در گمی است .
  والی من تنها یک چیزی میدانم و آن هم این است که شریک جرم همدم و دوست مجرم است یعنی خودش هم مجرم است . کسی که اشغال گر را کمک و حمایت کند پس در این صورت خود آن کس هم مثل همان دوستش است .

  22
  2
 3. مرگ بر پان ایرانیسم احمق

  ایران متعلق به تورکها بوده و چندین و چند سال تورکها در ایران حکومت کردن به زودی باز هم قدرت دست تورکها میفته و مثل تورکیه ارمنی هارو محو میکنیم و زبان رسمی کشور رو به ترکی تغییر میدیم و فارسها حق تحصیل به زبان فارسی رو هرگز ندارند امید وارم اون روز برسه

  5
  3
  • قرنهاست از حمله مغولان و ترکعا به ایران گذشته
   حکومت قاجار به زباله دان تاریخ رفت
   پس زیاد زور نزنید

   1
   6
   • مرگ بر پانکردیسم

    بله درسته و حکومت پهلوی هم به درک واصل شد . پهلوی وجمهوری اسلامی چهره قاجار رو خراب کرد وگرنه بهتر از پهلوی بود حداقل مملکتو نگه داشتن مثل رضا شاه و محمد رضا شاه نبودن

 4. به نظر بنده چیز واضحی در سخنان ایشان وجود ندارد و تنها این این کار خود سرانه اعلام کرده اند و به نوعی گناه را به گردن کسانی دیگری انداخته ولی بهتر این موضوع را از جهت دیگری نگاه کنیم آیا اگر این کار بالعکس انجام میگرفت و ریس جمهور آذر بایجان برای دیدار تورکان ایران آمده بودند و بنری ازسوی تورکان نوشته وآویخته میشد که حتی تصورش هم غیر ممکن است ایشان چه جوابی می دادند

  3
  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *