عناوین مطالب:
خانه / آخرین اخبار / ۶۵۰ میلیارد تومان برای احیاء دریاچه اورمیه اختصاص یافت
مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیاء دریاچه اورمیه:

۶۵۰ میلیارد تومان برای احیاء دریاچه اورمیه اختصاص یافت

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیاء دریاچه اورمیه گفت: دولت برای احیای دریاچه اورمیه اهتمام جدی داشته تا جایی که 500 میلیارد تومان در گذشته به این امر اختصاص داد و هم‌اکنون نیز 150 میلیارد تومان دیگر به این امر در نظر گرفته است.

به گزارش یول‌پرس به نقل از فارس؛ مسعود تجریشی امروز با اشاره به نامگذاری روز ۱۵ اسفند به نام روز ملی دریاچه اورمیه اظهار کرد: دولت برای احیاء دریاچه اورمیه اهتمام داشته تا جایی که ۵۰۰ میلیارد تومان در گذشته به این امر اختصاص داد و هم‌اکنون نیز ۱۵۰ میلیارد تومان دیگر به این امر در نظر گرفته که برای برخی پروژه‌های احیاء که به لحاظ مالی دچار مشکل شده بودند، مورد استفاده قرار گیرد.

وی تصریح کرد: این پروژه‌ها شامل تصفیه‌خانه‌های اورمیه و تبریز و پروژه‌هایی هستند که دارای پیمانکار بوده و این پیمانکار نیز طلب دارد و بنابراین، این اوراق برای بازپرداخت طلب‌ها در نظر گرفته می‌شود و علاوه بر آن، پروژه‌هایی وجود دارد که منابع مالی برای آنها صرف شده و منتظر تکمیل آنها هستیم تا آب وارد دریاچه شود.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیاء دریاچه اورمیه گفت: از سد سیلوه از دو هفته گذشته آب وارد دریاچه شده و تصفیه‌خانه تبریز و اورمیه نیز اگر به این صورت پیش رود در خرداد و شهریور سال آینده می‌توان فاز مایع آن را افتتاح کرد بنابراین اگر ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار جدید احیاء دریاچه اورمیه تخصیص داده شود می‌توان گفت که دولت به نسبت ۵ سال اخیر در سال ۹۷ دو برابر میانگین سال‌های گذشته، تأمین منابع مالی برای احیاء دریاچه اورمیه صرف کرده است.

وی افزود: بنابراین می‌توان امیدوار بود که دولت از لحاظ مالی با توجه به وضعیت اقتصادی جامعه، مشارکت خود را ادامه دهد.

تجریشی با اشاره به اینکه از سال ۹۲ تاکنون بهترین وضعیت بر دریاچه اورمیه حاکم است گفت: این در حالی است که بارش‌ها چندان تفاوتی با سالیان گذشته نکرده و می‌توان امیدوار به افزایش تراز دریاچه اورمیه بود.

وی با ابراز خرسندی از اینکه رهاسازی‌ها به سمت دریاچه اورمیه بسیار مطلوب بوده است اظهار کرد: خوشبختانه وزارت نیرو رهاسازی‌ها را به خوبی ادامه داده و در گذشته رهاسازی‌ها بسیار دیر انجام شده و به فصل کشت برخورد می‌شد اما امسال از بهمن ماه رهاسازی‌ها آغاز شده و در حال تداوم است و انتظار این است که امسال پروژه‌های ستاد احیاء سر و سامان یابند.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه اورمیه با اشاره به پروژه‌هایی که می‌توان به معیشت و اقتصاد کشاورزان کمک کند افزود: در این رابطه چند کار آغاز شده و سال آینده پیگیری‌های آن بیشتر می‌شود و کمیته امداد و معاونت توسعه روستایی نیز به جمع ستاد احیا ملحق شده و این برنامه‌ها با هماهنگی هم انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: این برنامه‌ها عمدتا در گیاهان دارویی از پاییز سال آینده به تعداد ۱۰ نوع گیاه در آذربایجان‌غربی و شرقی نهایی شده و بنابراین امید است تا پس از پایان پروژه‌های سازه‌ای، پروژه‌های مشارکت مردمی و کمک به بهبود معیشت کشاورزان بتواند به حداکثر توان و ظرفیت‌های ملی برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *