خانه / آخرین اخبار / آیا اسب ترکمن از اصل می افتد؟

آیا اسب ترکمن از اصل می افتد؟

در حالی که اسبداران ترکمن خراسان شمالی سیلمی های خود را برای فصل جفت گیری (کشش) آماده می کنند، عده ای با اغراض خاص در مرکز کشور، سعی دارند خلوص سیلمی های ترکمن را زیر سئوال ببرند.

یه گزارش یول‌پرس به نقل از ایرنا، برخی از اسبداران ترکمن خراسان شمالی بر این باورند که عده ای دلال اسب در پایتخت، بنا به انگیزه هایی، تلاش می کنند با ایجاد فضای تبلیغاتی، اصالت اسب ترکمن این استان را زیر سئوال برده و در بکارت این نژاد ایجاد شبهه کنند.

این در حالی است که خلوص اسبان ترکمن خراسان شمالی، مورد تایید شورای تبارنامه وزارت جهاد کشاورزی است و علاوه بر آن فدراسیون سوارکاری به عنوان پیمانکار اجرای آزمایش های ژنومیک و ژنوتایپینگ، خلوص اسبان ترکمن خراسان شمالی را تایید کرده است.

حمله و فعالیت های تخریبی علیه سیلمی های ترکمن خراسان شمالی، از سال گذشته آغاز شده که اکنون شدت گرفته است.

تولید سیلمی برای انجام کشش، یکی از منابع درآمدی مالکان اسب است و شبهه افکنی ها در باره خلوص این نژاد، بسترهای اقتصادی فعالیت در این صنعت را تحت الشعاع قرار می دهد و از این رو سبب نگرانی اسبداران شده است.

این در شرایطی است که اکنون، فصل جفت گیری و آماده شدن مادیان ها برای زادآوری است و اسبداران خراسان شمالی سیلمی های خود را برای کشش، در اختیار مادیان داران کشور می گذارند.

البته اسبداران خراسان شمالی با اطمینان از اصالت نژاد اسب خود، تسلیم این فعالیت های تخریبگرانه نشده و با اقامه شکایت تلاش دارند تا از طریق دستگاه قضا، مشکل را پیگیری و حل کرده و این شبهات را از دامن صنعت اسب این خطه بزدایند.

 

** درز اطلاعات ناقص و محرمانه از فدراسیون سوارکاری

مشاور رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در امور اسب ترکمن می گوید: افرادی از یک سال پیش، تبلیغاتی را در فضای مجازی علیه اسب ترکمن این استان به راه انداخته و درصدد زیر سئوال بردن خلوص این گونه هستند.

حسین معظمی با بیان اینکه این افراد در این فعالیت های تبلیغی و تخریبی، به اطلاعاتی مخدوش و در عین حال محرمانه در فدراسیون سوارکاری استناد می کنند، گفت: اینکه این افراد چگونه به این اسناد که به یقین محرمانه است دست یافته اند برای ما جای سئوال است و فدراسیون حق ندارد اطلاعات اسبان و پرونده هایی را که محرمانه است در اختیار هر فردی قرار دهد.

وی گفت: به نظر می رسد بخشی از اطلاعات اسبان خراسان شمالی که در فدراسیون سوارکاری نگهداری می شود، به صورت ناقص به دست این افراد رسیده و یا تنها از اطلاعاتی استفاده شده که می توانسته به نفع آنان بوده و برای تخریب به کار رود و حال آنکه در صورت در کنار هم قرار دادن مستندات، اصالت اسبان خراسان شمالی تایید می شود.

این تولیدکننده اسب اصیل ترکمن در خراسان شمالی افزود: کمیته مالکان فدراسیون سوارکاری که از طرف ریاست فدراسیون سوارکاری منصوب می شود، جایگاه ورود به موضوع خلوص اسب های ترکمن را نداشته و به عنوان کمیته مالکان می تواند موارد مد نظر خود را از طریق شورای تبارنامه جهاد کشاورزی و مرکز اصلاح نژاد پیگیری کند.

معظمی افزود: این کمیته باید بجد از دخالت در موضوع خلوص اسبان و تصمیم سازی در آن اجتناب کند.

وی اظهار داشت: ورود کمیته مالکان به موضوع خلوص اسب های خراسان شمالی در حالی صورت گرفته که برخی از این افراد مالک اسب نیستند و تنها در زمینه خرید و فروش اسب فعالیت دارند.

مشاور رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در امور اسب ترکمن تاکید کرد: البته اطلاعاتی که برای ایجاد شبهه بدان استناد می شود، کاملا گزینشی بوده و با غرض ورزی خاصی از انعکاس تمام واقعیت امتناع شده که به هیچ عنوان با واقعیت سازگار نیست.

وی با بیان اینکه دستیابی به اطلاعات پرونده های فدراسیون سوارکاری، نباید برای همه افراد میسر باشد؛ افزود: سوء استفاده برخی از این اطلاعات ابتر، که البته صحت هم ندارد، دستمایه تخریب اسب اصیل ترکمن خراسان شمالی شده است.

این تولیدکننده اسب اصیل ترکمن در خراسان شمالی گفت: هجمه به خلوص اسب ترکمن خراسان شمالی در ماه های اخیر روندی فزونی به خود گرفته است.

معظمی افزود: این فصل، فصل جفت گیری و آماده شدن مادیان ها برای زادآوری است. اسبداران خراسان شمالی و سایر نقاط کشور، سیلمی های خود را برای کشش، در اختیار مادیان داران می گذارند و این امر یکی از راه های کسب درآمد برای مالکان سیلمی ها است.

وی گفت: اکنون چند سر سیلمی ترکمن خالص خراسان شمالی به استان گلستان منتقل شده تا اسبدارانی که از سراسر کشور مراجعه می کنند، از آنها برای کشش مادیان های خود استفاده کنند.

معظمی با رد شبهات طرح شده در مورد خلوص اسب ترکمن خراسان شمالی، اظهار داشت: آزمایش های ژنومیک که در خارج از کشور انجام شده، حاکی از خالص بودن نژاد اسب ترکمن این خطه است.

مشاور رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در امور اسب ترکمن تصریح کرد: اسبداران خراسان شمالی شکواییه ای نیز تنظیم کرده و در حال پیگیری آن از طریق دستگاه قضا برای حل این مشکل هستند.

 

** برچسب ناخالصی به سیلمی های استان نمی چسبد

رئیس هیات سوارکاری بجنورد هم در این باره گفت: یک مافیایی در زمینه اقتصاد اسب ترکمن شکل گرفته که با حرکتی تهاجمی درصدد تخریب صنعت اسب خراسان شمالی است.

علی آرزومند اظهار داشت: چند نفر در تهران با تبلیغات علیه اسب ترکمن خراسان شمالی، تلاش دارند خلوص این نژاد را زیر سئوال ببرند.

وی افزود: این افراد در تبلیغات منفی، به اسناد معاونت فنی فدراسیون سوارکاری استناد می کنند و حال آنکه این اطلاعات درست نیست و به نظر می رسد در آن دست برده شده است.اوی اظهار داشت: آنچه در پرونده های اسبان ترکمن خراسان شمالی درج شده، نتایج آزمایش هایی است که در خارج کشور توسط فدراسیون انجام شده است و خلوص اسبان ما تایید شده است.

رئیس هیات سوارکاری بجنورد گفت: کشش اسب، نوعی سرمایه گذاری است و شبهه افکنی در زمینه خلوص اسبان ترکمن استان خراسان شمالی، می تواند به تردید مادیان داران منجر شود.

آرزومند با بیان اینکه برای اسب وی در سال ۹۲ شناسنامه ژنتیکی صادر شده، گفت: حال جای سئوال است که پس از ۵ سال چگونه خلوص این اسب رد می شود؟

وی تصریح کرد: برای دریافت این شناسنامه آزمایشهای دی.ان.ای و ژنومیک بر روی اسب انجام و تمام فرآیندها برای تایید خلوص طی شده است اما اکنون در تبلیغات منفی اعلام می شود که این سیلمی خالص نیست.

رئیس هیات سوارکاری بجنورد خاطرنشان کرد: ما به قوه قضائیه شکایت می بریم و امیدواریم با حمایت مسئولان استان بتوانیم از این سرمایه ژنتیکی منطقه صیانت کنیم.

 

** موضوع در دست پیگیری است

رئیس هیات سوارکاری خراسان شمالی هم با اشاره به فعالیت برخی از افراد برای تخریب و شبهه افکنی در زمینه خلوص اسبان ترکمن این استان گفت: این موضوع از طریق دستگاه قضا در دست پیگیری است.

علی مبارکی اظهار داشت: برخی افراد برای به مخاطره انداختن بسترهای اقتصادی اسبداران این استان، دست به تخریب خلوص اسبان ترکمن زده اند.

وی افزود: در فضای مجازی هم شاهد فعالیت تخریبی و هجوم افراد به اسبان ترکمن این استان هستیم و این افراد تلاش دارند تا با استناد به مدارکی البته غیرواقع، خلوص اسبان ما را زیر سئوال ببرند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با اشاره به پیگیری های هیات سوارکاری و جهاد کشاورزی استان برای صدور شناسنامه اسبان ترکمن گفت: اسبانی که مورد حمله این افراد هستند، دارای شناسنامه بوده و این بدان معناست که خلوص آنها بر اساس نتایج آزمایش های دی.ان.ای در خارج از کشور، تایید شده است.

وی افزود: اسبان مراحل آزمایش های ژنوتایپینگ و ژنومیک را گذرانده اند و از نظر شورای تبارنامه، فدراسیون سوارکاری و نیز جهاد کشاورزی، مورد تایید بوده و خالص هستند.

مبارکی گفت: البته من نیز به عنوان رئیس هیات سوارکاری خراسان شمالی، در معرض اتهام هستم که تاییدیه خلوص اسبان ترکمن این استان با تقلب صورت گرفته است.

وی اظهار داشت: این در حالی است که تمام مراحل و اقدامات انجام شده برای انجام آزمایش های ژنتیک و ژنومیک اسبان و سیلمی های استان بر اساس قانون بوده و زیر نظر فدراسیون سوارکاری و وزارت جهاد کشاورزی بوده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی افزود: در این استان یکهزار سر اسب ترکمن نگهداری و پرورش داده می شود که از این تعداد خلوص ۹۸۵ سر اسب تایید شده است.

وی اظهار داشت: آزمایش های ژنومیک بر روی قریب به اتفاق اسبان استان انجام شده است و تنها کره های تازه متولد شده این روند را طی نکرده اند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: تولید سیلمی به منظور انجام کشش اسب، یک اقدام اقتصادی و سرمایه گذاری است و اکنون افرادی با شبهه افکنی در زمینه خلوص این سیلمی ها، تلاش دارند اقتصاد اسبداران استان را فلج کنند.

 

**استانداری از اسبداران حمایت می کند

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی هم در این باره گفت: چند نفر در تهران، در فضای تبلیغاتی منفی تلاش دارند تا در اصالت اسبان ترکمن این استان تشکیک کنند.

محمدرضا موفق یساقی اظهار داشت: این افراد با ایجاد شبهه در اصیل بودن سیلمی های خراسان شمالی، تلاش دارند اسبان ترکمن را از نژاد «دخون» معرفی کنند.

وی افزود: ایجاد شبهه در اصالت اسبان ترکمن، در حالی است که آزمایش های ژنوتایپینگ و ژنومیک بر روی اسبان ترکمن استان در لابراتوارهای رسمی آلمان انجام شده و اصالت این اسبان ترکمن تایید شده است.

موفق اظهار داشت: علاوه بر آن، جهاد کشاورزی هم در اقدامی دیگر، نمونه خون اسبان را در کشوری دیگر، به آزمایش گذاشته و نتایج آن، اصیل بودن اسبان ترکمن این استان را به اثبات رسانده است.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی تاکید کرد: در عمل، اصالت اسبان ترکمن استان هیچ مشکلی ندارد و کاملا تایید شده است.

وی گفت: اسبداران شکایتی را علیه کسانی که فضاسازی منفی به راه انداخته اند، تنظیم کرده و در این مسیر، استانداری خراسان شمالی هم از منافع مشروع اسبداران و پرورش دهندگان اسب ترکمن حمایت می کند.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی با بیان اینکه این اقدام تخریبی می تواند آسیب عمده ای به اقتصاد صنعت اسب وارد آورد، گفت: اسبداران برای احقاق حق خود باید با اقامه شکایت از طریق دستگاه قضا اقدام کنند و استانداری هم از منافع فعالان این صنعت حمایت خواهد کرد.

 

** اسناد اسبها از فدراسیون درز نکرده است

معاون فنی فدراسیون سوارکاری نیز به خبرنگار ایرنا گفت: اسناد و مدارک اسبداران در فدراسیون کاملا محرمانه است و به هیچ عنوان در اختیار افراد قرار نمی گیرد.

اورنگ کاتبی اظهار داشت: هیچ فردی به اسناد اسبداران دسترسی نیافته است و استناد به دستیابی به این اطلاعات محرمانه کذب است.

وی افزود: پیگیری تخلفات و شایعات در فضای مجازی بر عهده پلیس فضای مجازی و دستگاه قضایی کشور است.

استان خراسان شمالی و مشخصا منطقه مرزی جرگلان آن به عنوان خاستگاه اسب اصیل ترکمن شناخته می شود که در آن یکهزار سر اسب اصیل ترکمن نگهداری می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *