خانه / آخرین اخبار / آموزش به زبان مادری امکان‌پذیر نیست
معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش:

آموزش به زبان مادری امکان‌پذیر نیست

رضوان حکیم‌زاده گفت: اینکه به زبان مادری آموزش دهیم، امکان‌پذیر نیست زیرا به ضرر دانش‌آموزان است چرا که آنها فرصت‌های موفقیت تحصیلی را از دست می‌دهند؛ البته پژوهش‌های جهانی نیز این را تأیید می‌کند.

به گزارش یول‌پرس؛ رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با فارس درباره «اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی/ حق آموزش زبان مادری» اظهار کرد: آن چیزی که سیاست وزارت آموزش و پرورش است، طبق اصل قانون اساسی است؛ در قانون اساسی، آموزش زبان مادری نگفته است بلکه عنوان شده است آموزش زبان و ادبیات اقوام در کنار زبان فارسی، آزاد است.

وی ادامه داد: اینکه به زبان مادری آموزش دهیم، امکان‌پذیر نیست زیرا به ضرر دانش‌آموزان است چرا که آنها فرصت‌های موفقیت تحصیلی را از دست می‌دهند؛ البته پژوهش‌های جهانی نیز این را تأیید می‌کند.

حکیم‌زاده با بیان اینکه در جشنواره هویت ایرانی ـ اسلامی کودکان، یکی از آیتم‌ها در برنامه این بود که به فرهنگ و زبان محلی توجه کردیم، گفت: یعنی در کنار اینکه زبان نُرم و معیار را به کودکان یاد می‌دهیم، ادبیات و فرهنگ زبان مادری را نیز به دانش‌آموزان آموزش می‌دهیم.

وی تصریح کرد: سیاست وزارت آموزش و پرورش در دوره پیش‌دبستانی و دبستان توجه به ادبیات قومی است و در این راستا تولیدات متعددی نیز داریم یعنی آموزش به زبان فارسی است اما ادبیات قومی و محلی را نیز به دانش‌آموزان آموزش می‌دهیم که در قالب داستان‌ها و شعرهای محلی است.

۵۵ دیدگاه‌ها

 1. همه جای دنیا. مردم به زبان مادری خود می خوانند و می نویسند. اینا چون پان هستند و هدف و راهشان همان راه رضا پهلوی است. ما انقلاب کردیم این همه شهید دادیم. تا امروز یه عده پهلوی پرست بر سرکار آمده اند. اگر به این سیاست نژاد پرستانه خود ادامه دهید عاقبتتان بهتر از یوگسلاوی نخواهد شد. گفته ایشان مثل اینست که به مردم آلمان،انگلیسی یاد بدهند و بگویند تو ای آلمانی باسواد شدی. و حق نداری به زبان مادری خود بخوانی و بنویسی.

  56
  6
  • یعنی تو ترکیه ، کردها و ارمنی ها و آسوری ها و بقیه اقلیت ها هم به زبان خودشون درس میخونن ؟ یا تو باکو ؟ همین سایت امار کاملی از کشورهای چند زبانه گذاشت . برو سرچ کن و ببین

   11
   53
   • مرگ بر پانکردیسم

    بله میتونن روست عزیز همشون میتونن حتی در کشور های سوسیس و کانادا و قبرس و .. چند تا زبان رسمی داره

    39
    5
    • سوییس و کانادا د بلژیک و .. بله . چون کشورهای خیلی قدیمی نیستن و از ترکیب چند جمعیت تشکیل شد . ولی درباره ترکیه و باکو و امریکا و روسیه و فرانسه و .. نگفتید که چرا فقط یک زبان رسمی دارن ؟ تو ایران هم آموزش همه زبانها و چلپ کتاب و نشریه شون آزاده دیگه ولی اینکه تو مدارس به اون زبانها تدریس بشه دقیقا مثل اکثر کشورهای دنیا ما هم نداریم

     5
     13
     • جناب عیرانی منظورت از باکو کدوم کشوره مرد حسابی همین ایرانت بعد زندیه به دست قاجار افتاد به این شکل دراومد و گرنه ایران شامل شیراز یزد کرمان بود چرا داری چرت و پرت میگی یعنی هرکشوری از نظر تو قدیمی باشه زبانش باید یکی باشه پس درنتیجه ایرانالان با تفاسیر تو ۴۱ سالشه وگرنه ابله تاریخ سویس و اولین ساکنانش به قبل از میلاد برمیگرده

      13
      3
     • مرگ بر پان ایرانیسم احمق

      چه ربطی داره ؟ قبرس که یه کشور قدیمی هستش پس چرا ترکی هم زبان رسمیش هستش ؟ در کشور ترکیه و اذربایجان همه میتونن زبانشونو داشته باشن ولی اذربایجان ۹۸ درصدش ترکه برای چی باید زبان غیر ترکی رسمی بشه ؟ یا ترکیه فقط ۹ درصد کرد داره چرا باید کردی زبان رسمی بشه ؟ در قبرس فقط ۲۰ درصدش ترکه ولی ترکی زبان رسمی هستش در ایران که ۳۰ تا ۳۵ درصدش ترک هستش چرا ترکی زبان رسمی نیست ؟؟؟

      7
      1
   • مرگ بر پانکردیسم

    ترکها در ایران اقلیت محسوب نمیشن
    ترکی هم باید زبان رسمی بشه

    41
    6
    • هر وقت اکثریت شدید رفراندوم برگزار کنید که ترکی زبان رسمی ایران زمین شود که البته مگر از روی جنازه ما رد بشوید در کشور فردوسی و کیومرث و داریوش زبان افراسیاب رسمی گردد

     10
     33
     • هر کاری بخواهید بکنید وابسته آذربایجان غیور هستید
      در هر زمانی پرچمدار ایران بوده ایم
      پس خاموش
      هی اینو تکرار کن
      یاشاسین تبریز اورمو اردبیل زنجان قزوین همدان بیجار قروه گروس آستارا کرج و….وخود تهرانو که مال تورکهاست
      یاشاسین آذربایجان

      14
      5
     • اولا که اکثریت هستیم دوما ما از شما دفاع نکنیم مرده محسوب میشه سوما مهم نیست که شما چی میگین ما راهمان را خودمان انتخاب می کنیم

      14
      3
     • از دید شما کشور متعلق به دست نشانده یهود «داریوش»، جیره خوار دستگاه شعوبیه «فردوسی» و شخصیت خیالی «کیومرث» است؟ در عجبم اصول موضوعه دستگاه فکری شما چیست؟ هر زبان بنابه استعداد خودش باید فضای رشد داشته باشد. زبان، ملتها را در کنار هم نگه نمی دارد بلکه عقیده است که باعث اتحاد انسانها می شود. واقعا چرا بعضی از هم وطنان ما این قدر از تعقل و تفکر تهی شده اند، نمی دانم. تخم شجره زقوم که یهود کاشته انگار جوانه های خود در افکار پان- …-ـیسم داده است. افسوس و صد افسوس.

      10
      2
     • علی آذربایجانی

      لعنت بر فردوسی نژادپرست

      15
      5
     • اونایی ک اسمشون اوردی همشون افسانه هستند

      4
      1
    • من که ترک استان مرکزی هستم هیچ مشکلی ندارم . ۴ تا استان شمال غرب هم کلا ۹.۵ میلیون جمعیت داره که همشون هم ترک نیستن . میشه بگی مثلا تو آذربایجان غربی که ترک و کرد کنار هم هستن باید به چه زبونی تدریس بشه ؟

     4
     20
   • آقایه ایرانی آموزش به زبان کردی از سال ۲۰۱۲در ترکیه داره صورت میگیره
    اما اون چیزی که در قانوت اساسی کشور اومده اجرا نمیکنن
    پس چرا نوشتن که آموزش زبان مادری حق شهروند ایرانی هست

    37
    4
    • شما لطف کن اصل ۱۵ رو بخون . نگفته آموزش زبان مادری . گفته آموزش ادبیاتشون ازاده و چاپ نشریات و کتاب هم آزاده . در ضمن ترکیه که همین بیخ گوشمونه و رفتیم . تو همین سایت هم آمار کشورهای چند زبانه رو گذاشت که ترکیه نبود

     3
     12
   • ترکیه حتی از زبان و فرهنگ جمعیتهای بسیار کوچکتر هم حمایت می کند مثل رومانوها، کردها که جای خود دارد. چند وقت پیش آمار کتب کردی چاپ شده توسط دولت ترکیه را می خواندم. آنها کجا و ما کجا. در ایران برای چاپ کتاب ترکی توسط بخش خصوصی مانع تراشی می کنند چه برسد به اینکه دولت خودش چاپ کند. دقیقا برای همین هم هست که اردوغان رای بسیاری از مناطق کرد نشین ترکیه را دارد. افسوس که ستون پنجم داخل کشور در لباس ایران دوستی در راستای منافع کشورهای خارجی بر طبل تفرقه می کوبد.

    25
    4
   • دستان این عیرانی الاغ تر از این حرفاس شنیدین که میگن نرود میخ بر سنگ حکایت اینه کامتنهاش هنوز موجوده اقای عیرانی الاغ کشور سویسس چهار زبان رسمی داره هرمنطقه پرچم مخصوص به خودش در کنار پرچم کشورش از جمله زبان البانی (که در سایه سیاست کثیف صرب ها مانند وضع کنونی کشور امثال تو )خود ترکیه در سال۱۹۹۱ حقوق تحصیل به زبان مادری (حتی دردانشگاه ها نه مثل الان که لهجه دارها استخدام نمیشوند در ایران)حتی امکانات بهتر ولی اونا اومدن وارد سیاست شدن از مناطق روستایی سرباز جذب کردن نمونش هم این هفته فقط کافیه دستان برین بازی فوتبال که اخیرا در دسته۳ رو صدر خبرها نگا کنید منصور چالاربازیکن تیم آمد اسپورتیف دردیاربکر شهر کردنشین ترکیه(امد نیوز وابسته به این مزدوراس دیاربکر نیوز) صد برابر بهتر از ورزشگاه سهند هستش حتی لباسهاشون مقایسه کن با لباس تیمهای ۹۰ اورمیه قشقایی شیراز شهرداری اردبیل که دارن تو دسته ۱ بازی میکنن خود عراق هم حق تحصیل به زبان مادری در ززمان صدام داشتن پس خفه شو چرت و پرت نگو
    https://tamasha.com/v/G6nAm/%D9%85%D8%AC%D8%B1%D9%88%D8%AD-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C%DA%A9%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%81-%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B7-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C%DA%A9%D9%86-%D8%AA%DB%8C%D9%85-%D8%A7%D8%AD%D9%85%D8%AF-%D8%A7%D8%B3%D9%BE%D9%88%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-
    این فیلمو گذاشتم فقط به کیفیت لباسهاشون تو لیگ دسته ۳ نگا کنید به زمین فوتبالشون تا امثال نفهمی مثل عیرانی هس چیزی جز یوگوسلاوی نصیبتون نخواهد شد
    https://khabarone.ir/news/22684419/%D8%A7%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%82%DB%8C-%D8%B9%D8%AC%DB%8C%D8%A8-%D8%AF%D8%B1-%D9%84%DB%8C%DA%AF-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%B3%D9%88%D9%85-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87-%D9%87%D8%A7%D9%81%D8%A8%DA%A9%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D9%85-%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%DB%8C%D8%BA-%D8%A8%D9%87-%D8%B7%D9%88%D8%B1-%D9%85%D8%AE%D9%81%DB%8C%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C%DA%A9%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%81-%D8%B1%D8%A7-%D8%B2%D8%AE%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D8%B1%D8%AF-%D8%B9%DA%A9%D8%B3

    13
    2
    • تو اگه انسان بودی که اینجوری حرف نمیزدی . اتفاقا از اراجیفت معلومه که خودت رو ایرانی نمیدونی . لهجه دارها ؟ دیگه لهجه بیشتر از قاضی پور ؟ مشکلی بابت لهجه اش داشته ؟

     1
     5
     • اقای عیرانی اراجیف را بابات حرف میزنه الاغ در ضمن لهجه دارها در اموزش پروش استخدام نمیشوند کافیه سرچ شود این لهجه دار شامل تمامی قومیتهای غیر فارص میشود ثانیا مردک بوزینه اورمیه از شهرهای ترک نشین ایرانه انتظار داشتی اقای قاضی پور فارص بود

      6
      1
   • مهران تراختورچي

    از واژه اقلیت استفاده کردین . ترکها در ایران اکثریت غالب جمعیت هستند ۴۰ درصد مردم ایران تورک تبارن . از لحاظ آماری ترک ها در ردیف اول قرار دارند .
    اینکه خانم حکیم زاده گفته اند آموزش به زبان فارسی به نفعشونه و در پیشرفت تحصیلی شون موثره ، باید پرسید تهرانی ها که زبان اصلی شون فارسی یه باید اونوقت همیشه در صدر آزمونها ( کنکور – قلمچی _ مبتکران و ….) قرار گیرند که اغلب رتبه های اول برخلاف سطح آموزشی بالای معلمان تهران در اختیار شهرستانی های غیر فارس هست .

  • شوروی و یوگسلاوی چندپاره شدند چون چند زبان رسمی داشتند نکنه شماهم دوست دارید ایران تجزیه بشه؟

   5
   2
   • جعفر پخمه
    دلایل فروپاشی شوروی و یوگوسلاوی چیزهای دیگر بود از جمله اقتصاد کمونیستی و مجموعه قوانین جبری ضد فرهنگی و ضد دینی و همینطور تبعیض بین مردم.
    شوروی سالیان دراز با هزینه کرد درآمدهای ملی کشور در جهت به اصطلاح مبارزه با سرمایداری جهانی، سرمایه های کشور را به فنا داد و روزی رسید که دیگر نمی شد ادامه داد.
    یوگوسلاوی با درجه اول خواندن صربها و حمایت بی چون چرای از صربها و تبعیض آشکار میان مردم صرب و غیر صرب و وابسته بودن به اقتصاد کمونیستی که در حال سقوط بود تجزیه شد.
    ولی اوروپای چند زبان رسمی در حال همبستگی و اتحاد می باشد. این نشانگر این است که احترام متقابل باعث همبستگی و اتحاد میشود.
    در یک خانواده تا مادامی که تک تک اعضای خانواده احساس نمایند که در جمع خانواده محترم هستند و منافع فرد فردشان تامین می شود خودجوش برای پیشرفت رشد و بالندگی خانواده تلاش میکنند ولی اگر عضوی و یا اعضایی از خانواده احساس نمایند که هیچگونه احترامی بدانها نمی شود و حقوق آنها در نظر گرفته نمی شود یا از ترکیب خانواده جدا شده و یا اگر هم نتوانند از آن مجموعه جدا شوند به منافع کل ضربه خواهند زد. این یک امر طبیعی است.
    بنابر همین اصل طبیعی جوامع متمدن سعس دارند که قوانینی ایجاد نمایند تا منافع همه افراد جامعه حتما در نظر گرفته شود و به همه آحاد جامعه احترام گذاشته شود حتی اگر هم اختلاف طبقاتی وجود داشته باشد.
    بر همین اصل در کشورهای پیشرفته سعی میشود که تمامی جمعیتهای داخل مجموعه شان احساس درجه یک بودن نمایند.
    مثلا در کشورهای اسکاندیناوی و یا اوروپای مرکزی و یا جزیره بریتانیا و یا کانادا حقوق همه اقوام و ملل برابر شمرده شود.
    مثلا در سویس چهار یا پنج زبان بطور رسمی به جمعیتهای مختلف آموزش داده میشود و هیچگاه کشور سویس به تجزیه کشیده نشده و نمی شود.
    اگر در یوگوسلاوی این قانون برابری آحاد مردم رعایت میشد و صربها با تفکرات نژادپرستانه به جان دیگر مردمان نمی افتادند امروز همچنان کشور یوگوسلاوی وجود داشت.
    جنایات صربها بر علیه دیگر ملیتهای داخل یوگوسلاوی سابق را میتوانید در اینترنت دنبال کنید. عکسهای آن وقایع اسف انگیز موجود است. تصاویر دلخراش دهشتناک.
    ترویج تفکرات فاشیستی و نژادپرستانه باعث تجزیه شدن و فروپاشی آن کشورها شد در عین حالی که اقتصاد رو به اضمحلال کمونیستی و سیاستهای غلط در سرتاسر آن کشورها نیز مزید بر علت بود.

 2. قیافه رو خخخخخخخ شبیه چک برگشتی

  25
  3
 3. یعنی به فارس ها به زبان مادری شان آموزش داده شود، آموزش نمی بینند؟! البه شاید هم چنین باشد چون درک خانم رضوان حکیم زاده مؤید این است که هیچ درکی غیر از تعصب و تفکرات کلیشه ای در ذهنشان جای ندارد و این از آفات آموزش به زبان مادری شان است!

  32
  4
 4. آموزش به زبان مادری امکان مذیر نیست
  جمله خیلی سنگینیه
  پس ارمنیها چرا به زبان مادریشون آموزش میبینن ومدرسه دارن با توجه به تعداد کمشون
  پس راه پهلویها ادامه داره
  شرمنده شهدا هستیم تا ابد

  36
  6
 5. باید از نمایندگان مجلس بخواهیم تا اصل ۱۵ قانون اساسی را در مجلس مطرح کرده و قوانیین تکمیلی در راستای اجرا شدن اصل۱۵ قانون اساسی مطرح وبه تصویب برسانند. همچنین در انتخابات مجلس شورای اسلامی آینده از نمایندگانی حمایت کنیم که حامی هویت طلبی اقوام هستند.

  18
  4
 6. در باکو و انکارا زبان آموزشی ترکی است
  مزدوران علی اف و عردوغان دنبال تفرقه در ایران هستند
  با این وجود بعنوان یک ایرانی خواهانم که آموزش فارسی در تبریز لغو شود
  تبریز و آذربایجان باید مثل دوران قاجاریه گردد که هیچ ترکی فارسی نمیدانست
  با اینکار جلوی مهاجرت و نفوذ ترکها به داخل حکومت هم گرفته خواهد شد

  8
  22
  • آقایه رضایی همین زبان فارسیو تورکها زنده نگه داشتند مثل زبانهایه دیگه ایرانی این یعنی دموکراسی با حرف که نمیشه عمل مهمه
   نه مثل پهلویها که نیومده آفت جون زبانهای غیر فارسی شدن
   مخصوصا زبان قدرتمند تورکی اما غافل از اینکه خواستند مارا دفن کنند
   ولی ما بذر بودیم بذر غیرت بذر دموکراسی عشق وطن دوستی اتحاد
   یاشاسین آذربایجان

   11
   3
  • در جمهوری آذربایجان زبان های ملی دیگر (که نه از لحاظ جمعیت و تاریخ ادبیات قابل مقایسه با جایگاه زبان ترکی در ایران نیست) هفته ای دو ساعت تدریس می گردد. طبق آمار رسمی
   مردم لزگی دارای ۹۸ مدرسه و ۱۲۳۲۵ شاگرد در این مدارس،
   مردم تالش دارای ۲۲۵ مدرسه و ۱۹۰۱۰ شاگرد در این مدارس،
   مردم ساخور دارای ۵ مدرسه و ۴۹۲ شاگرد در این مدارس،
   مردم کرد ۲ مدرسه و ۴۲ شاگرد در این مدارس و … هستند.

   این هم لینک کتاب تالشی سوم ابتدایی:
   http://www.ebooks.az/view/ydwl4L0a.pdf

   این جوابی که من نوشتم دلیل بر تایید حکومت جمهوری آذربایجان از طرف من نیست. گذاشتم ببینی که چقدر رذل هستید.

   12
   2
   • علیرضا مهاجرانی

    این کتاب که نشون دادی نه کتاب درسی که یه کتاب کمک آموزشی زبات تالشی و مربوط به کتابخانه دولتی علی اف بود . از این کتابها برای آموزش زبان ترکی استانبولی و آذربایجانی صدها عنوانش در ایران چاپ میشه . بهتره برای تبلیغ دیدگاه های قوم گرایانه به همدیگه دروغ نگیم دوست عزیز

  • رضایی جان عزیزم ، از کی تابعیت ایرانی دریافت کردی ؟
   جهت اطلاع دوستان عارضم که جناب رضایی از افاغنه هستند
   دقیقا عبن همین کامنت ها رو از سالها قبل در صفحات فیس بوکی مرقوم میفرمودند ، از حامیان پر و پا قرص تروریسم کردی و تروریست های کرد هم هستند
   مورد جالب راجع به ایشون به عنوان یک افغانی ،استقامت در کامنت گذاری بر علیه تورک های ایران، اون هم به مدت چندین سال متوالی میباشد ،
   حالا چه توهماتی در مخیله ایشون باعث شده چندین سال همین رویه رو ادامه بدن الله اعلم

   10
   4
   • پس امیدوارم با این توصیفات یولپرس اقدامات لازم در جهت برخورد فیزیکی این جانور را انجام دهد کاری ندارد علنی کرن ای پی این شخص در فیس بوک ای پی ردشو زدن نیاز به چت خصوصیه ولی اینجا راحته یولپرس یهتره بفهمی با اجازه ازادی بیان به این شخص با سابقه درمان نمیشود دواش دست خودته

    5
    1
   • جناب آقای مهدی هم نامیم
    ولی تو را به خدا به برادران افغانی توهین نکنید.
    در افغانستان هم طالبانی ها و عده ای پانپارس وجود دارد ولی برادران غیر اینها هم بیشترند.
    این رضایی بیشتر به داشناکها شبیه است.
    و جالب است بدانیم بیشترین ضربه ای که ما تورکها در ایران میخوریم از خودیهای خائن و مانقورت است.
    بیشتر این جنابان ضد تورک متاسفانه از خود تورکها هستند.
    آغاجی اوز ایچیندن قورد ییه‌ر.
    برادران افغانی اتفاقا خیلی هم انسانی تر فکر میکند و خودشان ضد این نژادپرستان هستند و خیلی درد کشیده از این بی وجدانها.
    لطف کنید با منسوب کردن این بی شرفان به افاغنه خوداری کنید. دوستان من ناراحت میشوند. آنها افاغنه ای هستند که زحمت میکشند و وجدان دارند و همسو با ما هستند مگر عده ای ناچیز که جیره خوار باشند.
    با تشکر

    2
    4
  • سلام- مرگ بر رژیم عرمنستان.

   4
   1
 7. ضمنا منبع پژوهش های جهانی را هم خانم معاون منتشر کنین.تا ما هم مثل شما باسواد شویم

 8. حالا زبان یا لهجه سی سوم عربی کجای زبان علمی دنیاست که ما باید اموزش علمی خود را بر ان اساس دنبال کنیم پس ایا بهتر نیست که بصورت انگلیسی درس بخوانیم یا اینکه ۱۵ سال وقت بگذاریم تا لهجه سی سوم زبان عربی را یاد بگیریم البته این ضررش بیشتر برای برادران فارس است زیرا اقلیت ها باز یک زبان یاد می گیرند ولی انها در این مدت بیکار منشینند تا ما یاد بگیریم عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد

  9
  4
  • چند وقت پیش تو یه گروه تلگرامی یه هندی اومد همه داشتن فار س ی چت میکردن ازش سوال کردن چرا حرف نمیزنی جواب دادi dont uderstand arabicخود من یهو جا خوردم

   9
   3
 9. آقای رضایی چرا شما همش چرت و پرت مینویسی؟

  7
  2
 10. ❇️❇️تعدادی از کشورها با چند زبان رسمی (سعی شده تا از هر گونه کشوری مسلمان،غیرمسلمان،آسیایی،اروپایی،آفریقایی،کوچک،بزرگ،جنگزده،کشورکاملاًآرام،فدرالی،غیرفدرالی،فقیر،ثروتمند و…. مثال باشد تا جایی برای سفسطه مغرضان نباشد.در ضمن مغرضان می توانند در ویکی پدیای فارسی خودشون هم جستجو کنند.)
  ✅۱)بلژیک سه زبان رسمی: فرانسوی. هلندی، آلمانی.
  در ۶۰٪ از مناطق بلژیک، زبان هلندی (گویش فلاندری) صحبت می‌شود و فرانسوی در ۴۰٪ مناطق جنوبی مثل والونی صحبت می‌شود و در منطقه پایتخت (بروکسل)هر دو زبان در نهادهای دولتی رایج است. کمتر از ۱٪ مردم بلژیک آلمانی‌زبان هستند و در شرق کشور زندگی می‌کنند.
  ✅۲)آفریقای جنوبی ۱۱ زبان رسمی دارد: زبان آفریکانس, انگلیسی, زبان فاناگالو، زبان خوئی، زبان لوبدو، زبان خوسا، زبان ناما زبان دبل شمالی، زبان فوتی زبان نس و زبان اشاره‌ای آفریقای جنوبی.
  ✅۳)سنگاپور۴ زبان رسمی: در سنگاپور چهار زبان انگلیسی، مالایی، چینی و تامیل به عنوان زبان‌های رسمی شناخته می‌شوند.
  ✅۴)سوئیس ۴زبان رسمی: سوئیس کشوری چندزبانه است و در آن چهارزبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش به رسمیت شناخته می‌شوند
  ✅۵)عراق دوزبان رسمی: عربی و کردی زبان‌های رسمی عراق هستند. علاوه بر این دو زبان‌های دیگری نیز (چندین میلیون تورکمن یا تورک آذربایجانی)در این کشور وجود دارند.
  ✅۶)پاراگوئه دوزبان رسمی: زبان‌های رسمی آن اسپانیایی و زبان گوارانی است. حدود ۹۲٪ از جمعیت توان صحبت به اسپانیایی و ۹۸٪ نیز توان تکلم به گوارانی را دارند.
  ✅۷)روسیه : زبان رسمی روسیه، زبان روسی است؛ ولی ۲۷ زبان رسمی دیگر نیز در جمهوری‌ها و مناطق خودگردان این کشور وجود دارد.
  ✅۸)هندوستان: در قانون اساسی هند، زبان هندی زبان رسمی سراسر کشور اعلام شده‌است. در سال ۲۰۰۵ زبان‌هایی که به‌عنوان زبان‌های رسمی در ایالت‌های هند شناخته شده‌اند به ۲۲ زبان رسید که عبارتند از: هندی، زبان اردو، زبان آسامی، زبان اوریا، زبان بنگالی، بودو، زبان پنجابی، زبان تلگو، زبان تامیلی، زبان دوگری، زبان سانتالی، زبان سانسکریت، زبان سندی، زبان گجراتی، زبان کنکانی، زبان کشمیری، زبان کانارا، زبان مالایالم، زبان میتی، مایتیلی، مرآتی و نپالی نیز به رسمیت شناخته شده‌اند.
  ✅۹)افغانستان: بر اساس قانون اساسی ، زبان‌های دری و پشتو زبان‌های رسمی می‌باشند. در ولایت‌هایی که اکثریت مردم آن از زبان‌های ازبکی، تورکمنی، پشه‌ای، نورستانی، بلوچی یا پامیری باشند، آن زبان به عنوان زبان رسمی سوم تلقی می‌شود.
  ✅۱۰)اسرائیل: عبری و عربی دو زبان رسمی و اصلی کشور اسرائیل است. زبان‌های رایج دیگر در اسرائیل عبارت‌اند از: انگلیسی، روسی، ییدیش (زبان رایج میان یهودیان روسیه، لهستان و آلمان که مخلوطی از آلمانی و عبری است). وزارت آموزش و پرورش اسرائیل یادگیری زبان عربی را در تمامی مدارس دولتی الزامی کرده‌است.
  ✅✅۱۱) جمعیت بولیوی ۱۰ میلیون نفر و زبان‌های رسمی آن اسپانیایی، کچوآ، آیمارا و ۳۴ زبان دیگر بومی است.
  فقط اشاره کوتاهی به این کشورها کردم وگرنه لیست زیاده

  11
  1
  • دمت گرم . ترکیه و باکو و ازبکستان و قرقیزستان و قزاقستان کجا بودن پس ؟ تو این کشورها همه مردم ترک هستن ؟ یا فرانسه و المان و امریکا و چین ؟ نیازی به جستجو تو ویکی پدیا هم نیست . همین سایت امار کامل گذاشت .

   3
   4
   • اموزش به زبان مادری شامل همه قومیتهای غیر فارص میشود

    5
    1
    • آمار کشورها رو که گذاشتی گفتم . کشورهایی که اسم بردم همه مردمشون ترک هستن که تنها زبان رسمیشون ترکیه ؟

     • در کشور آذربایجان و ترکیه زبانها زیادی هست ولی نمی توانند حتی به زبان خودشان سخن بگویند. مانند تالشی ها
      شما ترکها از همه متعصب تر هستید . از نسل مغول و عثمانی

      1
      4
     • کاوه جان تو خودت زیر مجموعه روسی مغولی و عثمانی حتی عربی افغانی و یونانی هستی تو دیگه چرا برو تست ژنتیک بده اگر ۶۰ درصد ژنت مغولی نبود مناینجا نمیام

 11. غلط کرده اند به زبان مادری آموزش ببینند.
  خود رجب طیب اردوغان بعد دیدار با نمایندگان حزب حاکم “توسعه و عدالت” در مجلس ملی، گفته “آموزش زبان کردی” در مناطق کرد نشین آزاد خواهد بود . نه “آموزش به زبان کردی”!
  مگر این مملکت بی در و پیکر است که زبان علمی کشور چند دسته شود؟! در مناطق کرد نشین ترکیه باید پایان نامه رو به کردی نوشت؟!
  همچنان در قانون اساسی آموزش به زبان مادری آزاد است ؛ اگر عرضه اش را داشتید طی این ۲۰ سال یه کار فرهنگی میکردید.
  شما فقط انگیزه ی نژاد پرستی دارین ، و البته ، همواره پتک ما بر سر نژادپرستان فرود می آید.

  نقل قول زیر هم تودهنی به پان ترک هاست:
  “مجله Nation در این گزارش اشاره می کند که در روز ۳۱ دسامبر ۲۰۱۶ تعداد ۹۶ موسسه غیردولتی از جمله انستیتو زبان کردی در استانبول توسط دولت تعطیل شد و یک ماه بعد دولت همه اموال این موسسه تدریس و اشاعه زبان کردی در ترکیه از جمله، کتاب های درسی، کامپیوترها، اسناد و اثاثیه را جمع آوری کرده و با خود بردند”

  فکر کنم دیگه حساب کار دستتون اومده باشه.

  3
  13
  • یونجه برات زیاد امدی پان فارص نخود مغز شما که همیشه میگید شما ربطی به ترکهای عثمانی ندارید و فاذری هستین حالا چی شده با ترکیه مقایسه میکنید مرتیکه اگر از ترکیه اینقدر متنفری اونجا ملک نخرید از اونجا واسه فرار به کانادا مثل خاوری استفاده نکنید برید تاجیکستان اونجا اموزش به زبان فارسی در مدارس ازاده یادت هم باشه این خ.استه تمام قومیتهای غیر فارصیه

   8
   4
  • از خبرگزاری کردپرس مطلب اوردی فک کردی کسی متوجه نمیشه در ضمن تیتر خبر اینه باااازگشت محدودیتها به زبا کردی یعنی چی یعنی محدودیت برداشته شده بود ولی کاری کردن که برگشته در مورد اون موسسه از کجا میدونستی همزمان با اموزش به زبان مادریشون مسایل دیگه ای به وجود نیامده بود شاید کنار اموزش چیزهای دیگه ای هم میگفتن گروهی رو جم میکردن… همین بردن کامپیوترهاشون حکایت از همه چی داره بوزینه تو میدونی پ ک ک از کجاها نیرو میگیره از کجا تغذیه میشه تا حالا چن تا نیروی نظامی و غیر نظامی رو کشته

   8
   2
  • مرگ بر پان ایرانیسم احمق

   در ایران ۴۰ درضد ترک وجود دارد ولی در ترکیه کلا ۱۰ درصد غیر ترک وجود دارد چرا باید برای ۱۰ درصد بیان اموزش به زبان مادری بزران ؟

   5
   4
 12. وی ادامه داد: اینکه به زبان مادری آموزش دهیم، امکان‌پذیر نیست زیرا به ضرر دانش‌آموزان است چرا که آنها فرصت‌های موفقیت تحصیلی را از دست می‌دهند؛ البته پژوهش‌های جهانی نیز این را تأیید می‌کند.
  خانم من مدت ۱۲ سال در آموزش و پرورش خدمت کردم
  تخصصم هم همینه میشه از این مطالعات جهانی تنها یک مورد را بگی؟
  تنها چیزی که در ایران نیست و در آموزش و پرورش نایاب است تحقیق است
  هنوز چیزی از روز زبان مادری نگذشته یونسکو هم تحقیق تو را اعلام می کرد

  11
  2
  • ترکها و ترکیه دروغ میگن.کردها در ترکیه جرات سخن گفتن ب زبان کردی هم ندارند.
   رو سیاهی برای ذغال می ماند

   5
   9
   • شما که داری سنگ کردها رو تو ترکیه به سینه میزنی به قول خودتون ترکیه به عیران ربطی نداره پس وضع اونها هم شبیه ما تو ایرانه ولی یه فرقی هس بچه جون اونا یه حزب مسلح دارن پس ما هم باید داشته باشیم!!!!!!!!!!!رو سیاهی برای ذغال می ماند

 13. خاک بر سر مسئولی مث تو

 14. میر موسی موسوی

  من متاسفم به کسانی که تعصب زبانی دارند. هرکس حق دارد زبان خود را بخواند و بنویسد. اگر کسی این حق را از شما گرفت مطمئن باشید حقوق دیگر را نیز می گیرد. برای کسی وطن زمان خوب است که در آن احساس راحتی و آزادی کند نه به زبان خود حرف بزند. مهاجرت های دنیا موید این امر است .

  4
  5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *