خانه / آخرین اخبار / مشکل تبخیر آب دریاچه اورمیه با تحقیق دانشگاه شریف حل می‌شود
مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه اورمیه در آذربایجان غربی:

مشکل تبخیر آب دریاچه اورمیه با تحقیق دانشگاه شریف حل می‌شود

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه اورمیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه اولویت دولت، احیای دریاچه اورمیه است افزود: این که بگویند احیای دریاچه اورمیه امکان پذیر نیست، ادعای درستی نیست و یقینا این دریاچه احیا می‌شود.

به گزارش یول‌پرس به نقل از ایسنا؛ فرهاد سرخوش با اشاره به ادعای مطرح شده مبنی بر امکان نداشتن احیای دریاچه اورمیه افزود: قبل از آغاز عملیات احیای دریاچه اورمیه، مطالعات کارشناسانه با حضور ۷۰۰ متخصص داخلی و خارجی حوزه‌های مختلف انجام شده و تمامی اقدامات و پروژه‌های اجرایی برای احیای دریاچه به صورت کارشناسی شده آغاز شده و ادامه دارد.

وی با بیان اینکه تبعات خشکی دریاچه اورمیه یک سوم کشور را در برخواهد گرفت، اظهار کرد: چنانچه دریاچه اورمیه آب نداشته باشد، منطقه تبدیل به شوره زار نمک می‌شود و امکان حیات دیگر وجود نخواهد داشت.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه اورمیه در آذربایجان غربی با رد ادعایی مبنی بر اینکه آب وارده به پیکره به درد دریاچه اورمیه نمی‌خورد، اظهار کرد: طبق مطالعات انجام شده مقرر شده بود چنانچه دریاچه اورمیه تا سال آبی ۹۵ تثبیت نشود دیگر قابل احیا نخواهد بود اما خوشبختانه تثبیت آب دریاچه اورمیه نشان داد به غیر از تبخیر عامل دیگری سبب کاهش آب دریاچه اورمیه نیست.

وی ادامه داد: محققان دانشگاه صنعتی شریف تهران بر روی ماده نانویی که مانع تبخیر آب می‌شود در حال مطالعه و آزمایش هستند که با به نتیجه رسیدن این تحقیقات و تزریق این ماده نانو به دریاچه اورمیه مشکل تبخیر آب دریاچه اورمیه نیز حل می‌شود.

سرخوش با بیان اینکه تراز فعلی دریاچه اورمیه ۱۲۷۰.۸۸ است افزود: وسعت فعلی دریاچه اورمیه ۲۴۳۷ کیلومتر مربع بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۴۰ کیلومتر مربع افزایش وسعت را شاهدیم.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه اورمیه در آذربایجان غربی اظهار کرد: در حال حاضر دریاچه اورمیه ۲ میلیارد و ۳۳۰ میلیون مترمکعب آب دارد و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۹۰ میلیون مترمکعب حجم آب دریاچه افزایش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *