خانه / آخرین اخبار / بزودی رهاسازی آب سد مهاباد به دریاچه اورمیه از سر گرفته می‌شود

بزودی رهاسازی آب سد مهاباد به دریاچه اورمیه از سر گرفته می‌شود

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه اورمیه در آذربایجان غربی گفت: رهاسازی از سد مهاباد دوباره از سر گرفته می شود.

به گزارش یول‌پرس، فرهاد سرخوش در خصوص درخواست نماینده مهاباد از وزیر نیرو مبنی بر توقف رها سازی آب از سد مهاباد به سمت پیکره و موافقت وزارت نیرو در این خصوص ابراز تاسف کرد و افزود: تمامی تلاش ستاد احیا نجات دریاچه اورمیه است و در صورت خشک شدن این نگین آبی زندگی ۱۵ میلیون جمعیت با مشکل مواجه خواهد شد که ستاد احیا به جد پیگیر ادامه رهاسازی از سد مهاباد خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه در سال آبی ۹۷؛ مجموعا یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب از طریق رهاسازی و رواناب ها به پیکره وارد شده  افزود: ورود رواناب ها و آب رها سازی شده از سدهای استان تاثیر قابل ملاحظه ای در وضعیت در یاچه اورمیه داشته که در حال حاضر رشد ۲۱ درصدی تراز دریاچه اورمیه نسبت به مدت مشابه سال گذشته را شاهدیم.

سرخوش وسعت فعلی دریاچه اورمیه را ۲۴۴۸ کیلومتر مربع اعلام کرد و گفت: افزایش ۲۴۰ کیلومتری وسعت دریاچه و افزایش ۴۹۰ میلیون مترمکعبی حجم آب نشان از بهبود وضعیت دریاچه دارد.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه اورمیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه رهاسازی از پشت سدها هرگز سبب کمبود آب شرب و کشاورزی نمی شود خاطر نشان کرد: حقابه شرب و کشاورزی در تمامی سدهای حوضه آبریز دریاچه اورمیه رعایت می شود و تنها حقابه زیست محیطی دریاچه اورمیه به پیکره رها سازی می شود.

وی یاداور شد: مطمئنا با تلاشهای ستاد احیا بزودی ادامه رها سازی از سد مهاباد محقق می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *