خانه / آخرین اخبار / برای اولین بار در رسانه های سراسری؛ آذربایجان در هفته ای که گذشت
پیش‌نیاز روزنامه سراسری برای آذربایجان؛

برای اولین بار در رسانه های سراسری؛ آذربایجان در هفته ای که گذشت

در راستای زمینه‌سازی برای راه‌اندازی روزنامه‌ سراسری برای آذربایجان، تلاشهایی صورت گرفته تا برای اولین بار در یکی از روزنامه­های سراسری در قالب یک ستون هر هفته به طور اختصاصی مهمترین رویداد هفته قبل آذربایجان مورد بررسی و انعکاس قرار گیرد. تا شروعی برای همفکری و همگرایی اهالی مطبوعات آذربایجان برای شکل گیری قدرتمند یک روزنامه سراسری در آذربایجان باشد.

یول‌پرس: به رغم اینکه خطه آذربایجان بیشترین نقش را در تحولات یکصدسال اخیر جامعه ایرانی همچون دوره مشروطیت و انقلاب اسلامی داشته است، پیش گام ورود مباحث و مفاهیم جدید سیاسی به کشور از دوره  قاجار همچون قانون گرایی، آزادی، پارلمان و… بوده و اساساً می توان گفت نقش به سزایی در شکلگیری مباحث روشنفکری داشته و پیشتاز به پا گرفتن بسیاری از عناصر دوران مدرن بوده به طوری که در اوراق تاریخ به راحتی می توان

رحمت مهدوی
فعال سیاسی-رسانه‌ای

تابلوی اولین چاپ و چاپخانه، کتابخانه، سینما، مدرسه، ادبیات نوین و در راس آنها مطبوعات (روزنامه ها) به عنوان رکن چهارم دموکراسی را در پیشانی تاریخ یکصدسال اخیر این سرزمین به وضوح دید، اما متاسفانه با مرور زمان و به دلایل مختلف این جایگاه دچار سستی و رکود شده تا جایی که خطه آذربایجان امروزه در عرصه مطبوعات کشور دارای آن جایگاه شایسته و کافی نمی باشد.

بر همین اساس تلاشهایی صورت گرفته تا برای اولین بار در یکی از روزنامه­های سراسری در قالب یک ستون هر هفته به طور اختصاصی مهمترین رویداد هفته قبل این منطقه مورد بررسی و انعکاس قرار گیرد. امید است این گام شروعی باشد برای خیل عظیمی از آذربایجانی های مقیم مرکز که حضور بسیار پررنگ و فعالی در تمامی مطبوعات دارد، ولی آن ادای دین لازم به خطه خود را مورد فراموشی قرار داده اند، همچنین امید است این حرکت شروعی شود برای همفکری و همگرایی اهالی مطبوعات آذربایجان برای شکل گیری قدرتمند یک روزنامه سراسری که در آن با پوشش مسایل مختلف ملی همچون روزنامه خراسان، آفتاب_یزد و…نقش محوری در فضای مطبوعات کشور داشته باشد و در برنگاهها بدور از تعصب مهمترین مسایل مختلف منطقه را مورد پوشش و تجزیه و تحلیل بی طرفانه قرار دهد و در دکه مطبوعات کل کشور به عنوان یک رسانه مستقل و خالی از تعصب مورد استقبال قرار گیرد.

اثرگذاری در فضای مطبوعات زمانی ممکن خواهد بود که صدای منعکس شده از یک تریبون بی طرف ارائه شود. قطعا اگر خطه آذربایجان دارای یک روزنامه سراسری قدرتمند باشد که درآن به موضوعات مختلف و کلی همانند دیگر روزنامه ها همچون جمهوری اسلامی، اطلاعات، آرمان، وطن امروز، دنیای اقتصاد و….. بپردازد و در زمانهای مختلف مسایل گوناگون این منطقه همانند خشک شدن دریاچه اورمیه را نیز منعکس دهد در این حالت به راحتی خواهد توانست به اعتبار جایگاه ملی خود یک موضوع اساسی منطقه را در سطح ملی پیگیری کند و به تناسب آن افکارعمومی در سطح ملی را پیگیر مطالبات خود کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *