خانه / آخرین اخبار / علت بی توجهی به آذربایجان چیست؟ / آذربایجان بیشترین مالیات را پرداخته و کمترین بودجه را گرفته است
نماینده مردم اهر و هریس در صحن علنی مجلس؛

علت بی توجهی به آذربایجان چیست؟ / آذربایجان بیشترین مالیات را پرداخته و کمترین بودجه را گرفته است

عبدالهی گفت: آذربایجان شرقی کمترین بودجه را دریافت و بیشترین مالیات را پرداخت کرده است؛ این یعنی فاجعه و بی‌توجهی به توسعه استان؛ چرا رشد اعتبارات ما کمتر از متوسط کشوری است؟ در شهرستان ما هیچ پروژه‌ای افتتاح نمی‌شود این در حالی است که در سطح کشور پروژه‌هایی را وزرا افتتاح می‌کنند اما در استان ما خبری از آن نیست.

به گزارش یول‌پرس، نماینده مردم اهر و هریس در مجلس با اشاره به آثار سفر رییس جمهور کشورمان به عراق، گفت: این سفر نشانگر اقتدار جمهوری اسلامی و بیانگر اوج حضیض شیطان بزرگ و رییس آن است که با چراغ خاموش به عراق می‌رود.

به گزارش یول‌پرس، بیت‌الله عبداللهی در نطق میان دستور امروز (سه‌شنبه) مجلس گفت: آذربایجان چه قبل از انقلاب و چه بعد از آن نقش بسزایی در تاریخ ایران دارد و آذربایجان خالق مشروطیت است. آیا ستارخان فراموش کرده‌اید؟ همان ستارخان از خطه ارسباران، قره‌داغ و اهر است، آذربایجانی‌ها خالق ۲۹ بهمن تبریزهستند، هزاران شهید به انقلاب اسلامی تقدیم کرده‌اند، کجای ایران به اندازه آذربایجان شهدای محراب دارد؟ ولی سوال من این است، چرا پیشرفت‌مان متناسب با این همه افتخار نیست؟  چرا به استان و شهرستانهای اهر و هریس بی‌توجهی می‌گردد؟

وی با استناد به جزوه سازمان برنامه و بودجه استان آذربایجان شرقی، گفت: آذربایجان‌شرقی براساس آمار این سازمان مهاجرفرست‌ترین استان کشور است. این مسئله نشان می‌دهد جوانان استان بیکارند، دانشگاهها توسعه نیافته، از سالن‌های ورزشی خبری نیست، صنعت توسعه نیافته، بیمارستانها فاقد متخصص‌ها و تجهیزات کافی است، کشاورزی، مدارس، راه‌ها، ادارات، آب و آموزش و پرورش مشکل دارد. وجود این مسائل نشانگر مسئله دیگری به نام «فقر و بیکاری» در آذربایجان شرقی است که در شان ما نیست.

این عضو کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی مجلس ادامه داد: رتبه نهم را در تولید ناخالص داخلی داریم. فاصله معناداری با برخورداری و رفاه داریم. تولید سرانه استان طی سالهای گذشته پایین‌تر از متوسط کشوری بوده است. سطح جمعیتی استان براساس همین آمار از سال ۱۳۷۵ تا سال ۱۳۹۵ کاهش یافته به نحوی که جمعیت آذربایجان در سال ۹۵ به ۴.۸۹ درصد کل جمعیت کشور کاهش یافته است. یک چهارم جمعیت شهر تبریز و یک سوم شهرستانهای اهر و هریس، حاشیه‌نشین هستند حاشیه‌نشینان تبریز هم عمدتا از این دو شهرستان هستند که مهاجرت کرده و یا به دلیل فقر رانده شده‌اند.

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس ادامه داد: از سال ۱۳۹۴ تا امروز پرداخت تسهیلات بانکی در دو شهرستان اهر و هریس به شدت کاهش داشته است. با وجودی که سهم استان از اعتبارات بودجه‌ای کمتر از سایر استانها بوده اما درآمدهای مالیاتی استان به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش یافته و به بیش از ۳۱ درصد رسیده است که نشان می‌دهد پرداختی‌های مالیاتی آذربایجان شرقی از متوسط کشوری بالاتر است. رتبه اعتبارات عمرانی و هزینه‌ای استان طی سالهای گذشته به ترتیب  ۲۸ و ۲۹ کشوری بوده است که برای برنامه‌ریزان کشور مایه ننگ است.

عبدالهی ادامه داد: آذربایجان شرقی کمترین بودجه را دریافت و بیشترین مالیات را پرداخت کرده است؛ این یعنی فاجعه و بی‌توجهی به توسعه استان؛ چرا رشد اعتبارات ما کمتر از متوسط کشوری است؟ در شهرستان ما هیچ پروژه‌ای افتتاح نمی‌شود این در حالی است که در سطح کشور پروژه‌هایی را وزرا افتتاح می‌کنند اما در استان ما خبری از آن نیست. براساس آمار خودتان،  استان ما در تولید برق، ضعیف‌ترین استان است و در نتیجه شهرک‌های صنعتی ما برق ندارند.

۴ دیدگاه‌ها

  1. استان اذربایجان شرقی ۷ برابر اصفهان سه برابر تهران چهاربرابر خراسان مالیات میدهد حال انکه یک هفتم بودجه اینهارو دریافت میکند خار منطق …. ان هم توسط مدیران نالایق به تهران برای خودشیرینی برگردانده میشود

    7
    2
  2. آذربایجان یکی از کمترین مالاتها و یکی از بیشترین بودجه ها طبق آمار دریافت میکند.لطفا شانتاژ نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *