خانه / آخرین اخبار / چرا «دقیقا» همین «تیراختور» را دوست داریم؟!

چرا «دقیقا» همین «تیراختور» را دوست داریم؟!

تیراختور یک تیم ورزشی نیست؛ تیراختور باشگاه هویت‌خواهی، اندیشه‌ورزی و پیشروگرایی است. شاهد مدعایم این است که در تمام وقایع آذربایجان، از زلزله غم‌انگیز تا خشک شدن دریاچه اورمیه تا ممانعت از ورود بانوان به ورزشگاه‌ها و صدها مسئله و بحران دیگر، هواداران این تیم، به‌پا خاسته‌اند و فریاد برآورده‌اند.

یول‌پرس – محمود سعید: پاسخی به انتشار مطلبی در روزنامه همشهری ورزشی در رابطه با فوتبال آذربایجان:

انتشار مطلبی در روزنامه همشهری ورزشی در باب تیم فوتبال تیراختور یک پریشان‌گویی تمام‌عیار است. نویسنده این یادداشت که گویا سوراخ دعا را گم کرده باشد و با پریشان‌گویی‌های بی‌شمار و پریدن از شاخه‌ای به شاخه دیگر، در تقلایی مذبوحانه می‌خواهد ابتدا دربی تیراختور ـ ماشین‌سازی را زیر سوال ببرد که چرا هواداران تیراختور و ماشین‌سازی یک‌کاسه شده‌اند و در ورزشگاه فریاد می‌زنند: «فرق المیر»! کلی فکر کردم که به این استدلال خزعبل پاسخ بیابم. ولی تنها پاسخ قانع‌کننده‌ام به ان‌قلت برادر روزنامه‌نگار این است: «قارداش سنه نه؟!». پریشان‌گویی این دوست به‌اصطلاح روزنامه‌نگار به این‌جا ختم نمی‌شود در ادامه از مباحث

محمود سعید- روزنامه‌نگار
محمود سعید- روزنامه‌نگار

قوم‌گرایی صحبت می‌کند و تیراختور را نماد خشم فروخورده آذربایجان قلمداد می‌کند! تیراختور یک تیم ورزشی نیست؛ تیراختور باشگاه هویت‌خواهی، اندیشه‌ورزی و پیشروگرایی است. شاهد مدعایم این است که در تمام وقایع آذربایجان، از زلزله غم‌انگیز تا خشک شدن دریاچه اورمیه تا ممانعت از ورود بانوان به ورزشگاه‌ها و صدها مسئله و بحران دیگر، هواداران این تیم، به‌پا خاسته‌اند و فریاد برآورده‌اند. هواداران کدام تیم ورزشی را سراغ دارید که این‌همه به مسائل و بحران‌های زیست‌محیطی و سیاسی و اجتماعی واکنش نشان داده باشد؟

آقای روزنامه‌نگار در ادامه فی‌الفور به وضعیت بد اقتصادی در سیستان و بلوچستان و سایر مناطق ایران اشاره می‌کند و معتقد است اوضاع همه بد است! مگر کسی منکر وضعیت بد در سیستان و بلوچستان است؟ آیا این مسئله مانع از این می‌شود که آذربایجان از حقوق خود چشم‌پوشی کند؟ آذربایجان در عین حال که خواهان احقاق حقوق فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی خود است، باور دارد که همه مردمان ایران باید تا جای ممکن به همه حقوق خودشان برسند. این چه منطقی است که چون فلان شهر وضعیت بدتری دارد، شما فعلا ساکت باشید؟! کلیدواژه عجیب نوشتار اصلی این روزنامه‌نگار «بازتولید خشم و خشونت» است. کدام بازتولید خشم و خشونت؟! وقتی رئیس‌جمهور ارمنستان، تجاوز به خاک مسلمان شیعه را با افتخار در قلب پایتخت شیعیان جهان بیان می‌کند و عکس یادگاری می‌گیرد، آیا نباید پاسخ دندان‌شکنی داد؟! البته که این نوع واکنش‌های هوشمندانه در مخیله فانتزی‌های فوتبالی پر از لجن برخی از آقایان نمی‌گنجد چرا که آن‌ها بیشتر اهل زد و بند هستند تا کنش‌گران اجتماعی فوتبال‌دوست!

نویسنده در جایی می‌نویسد: «با کدام منطق سیاه و با کدام تفکر شوم می‌توان به این نتیجه رسید که خوشی مردم آذربایجان موجب ناخرسندی دیگران است؟» بگذارید ساده بگویم: خوشی آذربایجان موجب ناخوشی آذربایجان‌ستیزان است. کسانی که هنوز در هوای دوران پهلوی  نفس می‌کشند و منکر موزائیک قومی در ایران هستند: اخلاف حزب کبود و ملیون ایران؛ نسل‌های امروزین احمد متین‌دفتری، محمدعلی فروغی، محمود و ایرج افشار یزدی، محسن پزشکپور و پرویز ورجاوند. به یاد داشته باشیم که روزی همین آقای افشاریزدی جایی نوشته بود: «اگر مردم آذربایجان توانستند روزنامه‌های ترکی را بخوانند و به ترکی چیزی بنویسند و شعر بگویند، دیگر چه نیازی به فارسی خواهند داشت؟». البته این اراجیف محدود به افرادی چون «افشار»ها نیست و افرادی چون پرویز ورجاوند هم از این دایره خارج نیستند. ورجاوند که در دوران حیات خود به‌شدت از پاسداران فرهنگ فارسی بود، این حق را به اقوام دیگر جایز نمی‌دانست که از هویت خود پاسداری کنند و وجود نشریات دوزبانه را هم مضر می‌دانست و در نامه‌ای که سال‌ها پیش به سیدمحمد خاتمی، رئیس‌جمهور اسبق ایران نوشته بود، وجود این نشریات را منتسب به «پان‌ترکیسم» دانسته و می‌گوید: «نگاهی به انتشار کتاب‌ها و نشریات پرشماری که اساس کارشان بر درهم شکستن وحدت ملی و زبان فارسی به‌عنوان محور همبستگی فرهنگی جامعه قرار دارد، بیانگر میدان دادن به این جریان خزنده است.»

بله آقای روزنامه‌نگار، دقیقا خوشی آذربایجان موجب ناخوشی این فرقه تمامیت‌خواه است. حالا چشم‌هایتان را باز کنید و گوش‌هایتان را پاک تا ببینید و بشنوید که این فریاد همه مردم باشکوه آذربایجان است: یاشاسین تیراختور.

۱۰ دیدگاه‌ها

 1. تراختور فقط یک تیم نیست سمبل بی عدالتی ها محفلی برای جم شدن از تمام نقاط برای گفتن سخنان ناگفته و جواب توهینهای شعبان بی مخ ها

  47
  149
 2. *لطفا نظر غیر پانترکهارو هم ثبت کنید*

  چون الکی مثلا میخواین متفاوت بنظر برسین.

  140
  65
 3. تراکتور رو دوست نداریم چون روى بالهاى اندیشه ضدایرانى در حرکت است! پانترکیسم مورد نفرت همه ایران تباران

  150
  122
  • آره من پان تورکم چون حقمو میخوام، زبان ام، فرهنگم، هویت ام، تاریخ ام،صنعت ام، کارم رو میخوام، میخوام شهر من و شهرها ی سایر اقوام هم مثل شهرهای فارس نشین اباد و توسعه یافته باشه، هر امکاناتی داشته باشه….
   من پان توووووووووووووووورررررررک ام،

   95
   142
  • اندیشه ایرانی که دیگر اقوام و زبانها را به سخره میگیرد!؟؟
   تراکتور رو دوس داریم چون هویت اذربایجان است، تراکتور صدای فریاد ملیونها ترک که سالها تو جامعه مریض و نژادپرست ایران مورد ظلم و تمسخر قرار گرفته اند است.

   60
   130
  • تالش کثیف هنوز خون میرزا کوچک خان روی زمین هستش درسته اون هم اندیشه هایی در سرداشت ولی شما کثافتا بودین سرشو بریدین تقدیم رضاخان کردین

   7
   138
   • برادر عزیز ترمز کن.
    چون یک فردی با نام جعلی وحید تالش کامنت گذاشته که نباید به برادران تالشی توهین بشه.
    اولا که همه تالشیها که نبودند که سر میزاکوچک را بریدند.
    باید بدانیم کسروی تورک هم به تورکها خیانت کرد.
    در ثانی میرزا کوچک خان یک فرد مسلح بود که اتفاقا فرد چندان جالبی هم نبوده چنانچه ایادی میرزا کوچک شخصی مانند حیدر عمواوغلوی قهرمان را دستگیر و اعدام کردند درصورتی که حیدر خان برای مبارزان جنگلی اسلحه و مهمات آورده بود.
    که یکی از نهضتیها پیشه وری بوده که حکومت جنگلیها را ایجاد کرده بودند.
    افرادی در گذشته سعی در بازنویسی تاریخ صحیح نهضت جنگل را داشته اند که خیانتهای میرزا به نهضت جنگل را افشا مینموده ولی از نشر آثارشان چنان جلوگیری بعمل آمده که آنها اصل نوشته های خود را هم نابود کردند.
    مردم تالش زبان با مردم تورک زبان سالهای زیادی است که زندگی میکنند و با هم بر اثر بده بستان فامیل شده اند و با هم فرقی ندارند.
    تالشیها با تورکها یکی حساب میشوند مگر اینکه افرادی چه از تالشیها و چه از تورکها بدلایلی ضد ارزشهای انسانی را انتخاب کرده باشند و ضد تورک شده باشند.
    امیدوارم ما مانند پانپارسهای کثیف و پانکردهای مزدور زبان وقلممان را به هتک حرمت دیگران نگشاییم.
    بیزیم چتین ایشیمیز اؤزوموزدندی. ایچیمیزده خیین آدام چوخدور. یاتانلاریمیز هامیدان آرتیق.
    یاخچیدیر چالیشاق علمی(بیلیک) دوشونجه‌لرله یاتانلاریمیزی اویاداق.
    چالیشاق کیتاب و یازیلاری اؤز دیلیمیزده چوخالداق. قویماسالاردا گیزلی صورتده و مجازی دونیادا یازیلاریمیزی یایاق.
    اونا بونا یامان دئمکله بیزه بیر زاد چوخالماز.
    یاشا دوشونجه لی اینسانلار.
    یاشا دوشونجه لی هویت طلب لریمیز.

    1
    13
 4. ما آذربایجانی‌ها تیراختور رو دوست داریم و خواهیم داشت. این تیم تریبونی‌ست برای فریاد زدن بی‌عدالتی‌ها و اعلام موجودیتی که یک قرن است انکار و سرکوب شده.

  هر کس هم این تیم و تفکر پشت آن را دوست ندارد می‌تواند از غصه دق کند. مطمئن باشید ذره‌ای برای ما اهمیت ندارد.

  75
  131
 5. یولپرس این منفی ها خیلی عجیب نیس۲۰۰ تا مجموعشونه یعنی شما اینقدر تو این چهار تا تیتر به مخاطباتون اضافه شده اونم در این دوروز قبلا اینقدر مثبت منفی نبود جمع فاشیستها جم هستش جوجه های ماشینی

  7
  38
 6. لطفا به نظرات پانفارس هارو تایید نکنید

  یول پرس اصلا سایتی نیست که بیاد از ما ترکها دفاع کنید ای کاش فیلتر بشه .. شده لانه اون کسانی که در بازی تراکتور سازی شعار مرگ بر تورک رو سر میدن
  این سایت یه سایتی هستش که مارو در برابر دشمن هامون قرار میده
  اون ۲۰۰ تا دیس لایک رو هم هک کردن اصلا مهم نیست
  اقا جان ما پانترکیم مشکلیه ؟ اگه مشکلی هست بیا جلو ببینم مشکلت چیه؟ عرضه دارید یا عین موش تو سوراختون قایم شدید

  2
  26

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *