خانه / آخرین اخبار / محوطه سنگواره های ماموت در بیله سوار مغان به ثبت ملی رسید

محوطه سنگواره های ماموت در بیله سوار مغان به ثبت ملی رسید

محوطه سنگواره های کشف شده ماموت در روستاهای پولادلی قویوسو و خلیفه لوی شهرستان بیله سوار مغان در فهرست آثار طبیعی سازمان میراث فرهنگی کشور به ثبت ملی رسید.

به گزارش یول‌پرس، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل روز چهارشنبه در این خصوص گفت: این محوطه ها از نظر دیرینه شناسی و زمین شناسی به لحاظ وجود فسیل های مهره داران از جمله ماموت، مهم ترین آثار شمالغرب ایران به شمار می رود.

نادر فلاحی افزود: این محوطه هنگام جستجو در معدن شن و ماسه قدیمی در منطقه پولادلی قویوسو بخش مرکزی بیله سوار کشف شده و بر مبنای اطلاعات مقایسه ای انجام شده و بر اساس سن لایه های زمین، سنگواره های کشف شده حدود سه میلیون سال سن دارد.

وی اظهار کرد: قسمتی از بقایای ماموت های کشف شده در این منطقه برای به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این شهرستان انتقال داده شده و دارای ارزش زمین شناسی، ژئوفیزیک و جانورشناسی است.

فلاحی اضافه کرد: بقایای ماموت کشف شده در این منطقه سومین مورد ماموت کشف شده در جهان محسوب می شود.

به گزارش یول‌پرس، حدود سه سال پیش در جریان برداشت شن و ماسه از معدن در منطقه فولادلو قویوسی شهرستان بیله سوار، یک مجموعه کامل شامل سر، کوپال، یال و عاج ماموت در داخل رسوبات ماسه سنگی و به فاصله ۲۵ متر فسیل های دیگری از ماموت های کهنسال با عاجی به قطر ۲۵ تا ۳۰ سانتیمتر و به طول ۲ تا ۲٫۵ متر کشف شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *