خانه / آخرین اخبار / پارلمان اروپا به تعلیق مذاکره با ترکیه رای داد

پارلمان اروپا به تعلیق مذاکره با ترکیه رای داد

پارلمان اروپا اعلام کرد که مذاکرات برای پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا باید به طور رسمی به حالت تعلیق درآید. روند الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا رسما تعلیق نشده است، اما مذاکرات در این باره از چند سال پیش با ناکامی مواجه بوده است.

به گزارش یول‌پرس به نقل از رویترز، قانونگذاران اروپایی به ۳۷۰ رای موافق در مقابل ۱۰۹ رای مخالف و ۱۴۳ رای ممتنع خواستار تعلیق مذاکرات اتحادیه اروپا و ترکیه شدند.

قطعنامه مصوب پارلمان اروپا غیرالزام آور است و تصمیم نهایی در مورد این موضوع را دولت‌های عضو اتحادیه اروپا اتخاذ خواهند کرد.

«کتی پیری» عضو هلندی پارلمان اروپا با اشاره به آنچه که اتحادیه اروپا سرکوب مخالفان و فروپاشی قوه قضائیه مستبق و بازگشت اقتدارگرایی در ترکیه می‌خواند، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور را به سرکوب منتقدان متهم کرد.

او رای گیری پارلمان اروپا را بی معنا خواند. «عمر چلیک» سخنگوی حزب حاکم عدالت و توسعه در ترکیه گفت که این مصوبه «بی ارزش و بی اعتبار» است. وزارت خارجه ترکیه نیز گفت: انتظار می‌رود که نمایندگان اروپایی مواضع سازنده‌ای اتخاذ کنند.

این در حالی است که قرار است فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل با مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه دیدار کرده و درباره روابط دو طرف گفت وگو کند.

روند الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا رسما تعلیق نشده است، اما مذاکرات در این باره از چند سال پیش با ناکامی مواجه بوده است. مذاکرات برای پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا از سال ۲۰۰۵ آغاز شد.

مقام‌های اروپایی می‌گویند که محدودیت آزادی مطبوعات و آزادی‌های مدنی و زندانی کردن منتقدان دولتی باعث شده است که ترکیه در حال حاضر با معیارهای اتحادیه اروپا منطبق نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *